Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı – Yorum

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı 2 gün önce elime geçti. Kitap ve yazarı hakkında daha önce çok güzel övgüler duymuştum. O andan beri listemde olan bir kitaptı. Kargo ücreti ödememek için birkaç kitabı birleştirip de alıncaya kadar epey zaman geçti ama sonuçta ulaştım kitabıma. Kitap bir çırpıda okunacak kalınlıkta ve sürükleyici. Hemen bitirmek istiyorsunuz zaten.

Kitaba başlamadan önce kitabın arka kapağında olsun, önsöz kısmında olsun yazarıyla ilgili bilgiyi okuyunca kitabın değer katsayı sonsuzla çarpılıyor. Kitabın içeriğine derinlik kazandıran, daha anlamlı olmasına sebep olan yazarı Rukiye Türeyen’in azim, sabır, şükür ve hayat dolu hikayesi. Bunu bilerek kitaba başlamak kitabın etki gücünü arttırıyor.

kanadı kırık melek’in kanadına takılanlar kitabı yorumPin

Rukiye Türeyen Kimdir?

Bebekken geçirdiği havale sebebiyle yüzde 99 engelli durumda hayatına devam eden Rukiye Türeyen, şu an 38 yaşında. İhtiyaçlarını karşılayamadığından, bu yaşa kadar ailesi onun her türlü bakımıyla birebir yakından ilgilenmiş, onu hiç bırakmamışlar. İçindeki öğrenme aşkı ve azim, kendi çabasıyla okuma yazmayı öğrenmesini sağlamış.

Vücudunda hareket ettirebildiği tek yerin sol işaret parmağının olmasını, Allah’ın kendisine bir işareti olarak algılamış ve bu parmağına büyük bir misyon yükleyerek yine kendi çabasıyla bilgisayarda yazılar yazmaya başlamıştır. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı onun hayallerine ulaşmadaki istek ve azminin sonucudur. Zordur ama yılmamış pes etmemiş ve 2 yılın sonunda tamamlamayı başarmıştır. Başımıza küçücük bir olumsuz olay geldiğinde, isyan deryasına dalan bizlerin onun buradaki sabır ve inancını okumaya ihtiyacımız var.

Engeller vücudunu hareketsiz bıraksa da hayallerine hiçbir engel yoktu. İnsanın ruhunun engelli olmaması önemliydi onun için. Hayallerinin peşinden koşmanın, başkalarına faydalı olma azmi ve gayretinin önünde kimse duramazdı. Kendi kanadının kırık olmasını nazara vererek, bu ilk kitabının ismini Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar koydu. Evet Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı onun ilk kitabıydı, ilk göz ağrısı, el emeği belki de onun ilk çocuğuydu. İnsanlara faydalı olmanın verdiği haz, ona tüm engellerini unutturuyordu. O bu hazzı tekrar yaşamak için yeni hayallerine, yeni kitabına doğru çoktan yelken açmıştı bile…

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı Konusu

Egemen Yayınları tarafından Mart 2018’de ilk baskısı yayımlanmış 140 sayfalık bu kitap içinde 4 tane hikaye, 1 oyun, 1 skeç, 1 senaryo ve 1 mektup var. İçinde kendisine, annesine ve onu ziyarete gelenlere ait resimler de var. Ayrıca kitapla ilgili medyada çıkan haberlere de yer verilmiş. Kitabı 15 lira civarında bir ücretle n11 sitesinden elde edebilirsiniz. Kitabın daha uygun fiyata, çoklu satışları da mevcut. Kitabın tüm geliri yazarımıza gideceğinden başkalarına hediye etmek için de alınabilir.

Kitapta hakim olan duygu umut. Hikayelerdeki kahramanları kendisiyle özdeşleştirerek, yaşayamadığı, gerçekleştiremediği hayallerini onlarla birlikte yaşamış. Ortaya da duygu dolu ve çok önemli hayat dersleri çıkaracağımız bir kitap çıkmış. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı çok güzel, ben çok beğendim ve her yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

kanadı kırık melek’in kanadına takılanlar kitabı yorumPin

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı Yorumum

 • *İçinde çok güzel özgün hikayeler var ve her yaşa hitap ediyor.
 • *”Her insan, hayatın akışı içinde başına bir musibet gelebilir ve engelli olabilir” konusunu hikayelerinde çok güzel işlemiş.
 • *Tek kişilik oyun olsun skeç olsun,  ilköğretim ve orta öğretim okullarında belirli gün ve haftalarda sergilenebilecek güzellikte. Bu yüzden tüm öğretmenlerimizin mutlaka bu kitaba göz atmasını isterim.
 • *Kitaba da ismini veren senaryo, kaliteli ellerde çok iyi bir film senaryosuna dönüştürülerek filmi yapılabilir. Böylece hem yazarın hayali gerçekleşir hem de bizler engelli-engelsiz herkesin izleyebileceği bir filmle buluşmuş oluruz.
 • *Kitabın içindeki mektup, çok güzel bir empati örneği. Şartları zor olanları herkesin anlamasına yardımcı olan umut dolu bir mektup.
 • *Rukiye Türeyen; engelli insanların neleri başarabilme potansiyeline sahip olduğuyla ilgili örnek bir insan…Başına gelen engeli ile barışık, seçilmiş kişi olduğunu düşündüğü için Allah’a isyan etmeyen, zorluklara sabreden güzel yürekli bir insan…
 • *Ailesinin her türlü zemin ve şartlarda insanın yanında olması çok büyük bir zenginlik..
 • *Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı kapağının görseliyle ilgili “Melekler aslında dişi veya erkek değildir, kahramanımız Melek ile ilgilidir.” uyarısı çok anlamlı ve hassas bir incelik.

Son olarak; şunu belirtmek istiyorum. Bu kitapla ilgili Beyda’nın Kitaplığı gibi bloglarda da çok güzel tanıtım ve yorumlar gördüm. Ayrıca çoklu dağıtımına zemin hazırlayan Cafe Tigris de bu konuda çok emek harcadı. Bu güzel insanı tanımamıza ve Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı ile bir çok kişinin tanışmasına vesile olan herkese çok teşekkürler.

Yazımın sonunda, yazarımız sevgili Rukiye Türeyen’e de seslenmiş olayım herkes adına: “Yeni kitabını merakla bekliyoruz, dualarımızdasın.” Rukiye Türeyen instagram hesabını da takip edebilirsiniz.

Daha önce yazdığım“Kendine Doğmak-Sheila Coen” kitabıyla ilgili yorumuma da göz atmanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı – Yorum” üzerine 44 yorum
 1. Sevgili Rukiye ye verdiginiz destek icin ben de tesekkür ederim. Ev alma hayalini gerceklestirmesini tüm kalbimle diliyorum ?

  Yanıtla
 2. Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar bir çok defa aklımdan almam gereken bir kitap diye geçirdigim kitaplar içinde ilk sırada idi sizin blogunuzda görünce yarun sabah ilk işim hemen temin etmek olacak hatırlamama yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar konusunu daha önceden biliyordum. Gerçekten büyük bir başarı hikayesi. Umarım ev alma isteği gerçek olur Rukiye hanımın. Teşekkürler bu konuya değindiğiniz için.

  Yanıtla
  • Sadece destek olmak için değil, eğitimcilerin de elinde bulunabilecek değerde, özgün bir kitap bence. İçindeki monolog ve skeçler çok farklı. Ben teşekkür ederim ilgine.

   Yanıtla
 4. “Engeliniz ile barışık olun ki yaşadıklarınız zor gelmesin” harika bir cümle ? yarına bakabilmek için dezavantajlarını umut ile çevrele ? müthiş motivasyon kaynağı. Teşekkürler duo. Bizlerle bu güzel insanı paylaştığın için emeğine sağlık

  Yanıtla
  • Aslında şöyle de denebilir: Zayıf yanlarımızla da barışık olmalıyız, onlar belki de bizi biz yapan yönlerimizdir. Teşekkürler, yorumun da o kadar güzel ki, o da bana motivasyon kaynağı oldu:)

   Yanıtla
 5. MERHABA BU YAZIYI YAZAN BLOG YAZARI ARKADAŞIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM. YORUMLARINIZ İÇİN SİZLERE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM. KANADI KIRIK MELEK’İN KANADINA TAKILANLAR KİTABIMI ALMAK İSTEYENLER TÜM SATIŞ NOKTALARINDAN ALABİLİRLER. YENİ KİTAP ÇALIŞMALARIM YAVAŞ YAVAŞ BAŞLADI. BİLGİNİZE. 🙂

  Yanıtla
  • Ben teşekkür ederim, şeref verdiniz. Yorumlar çok samimi, ne kadar çok seviliyorsunuz. Yeni kitabınızı da şimdiden merak etmeye başladık bile:)

   Yanıtla
 6. Çok ama çok etkilendim. Bugün bilgisayara sırf bu post için girdim. Bence bu kitabı hepimiz tanıtmalıyız. N11 den hemen alacağım. Elimdeki kitap çok sayfa, onu bırakıp kardeşimizin kitabını okuyup yorumlamak istiyorum.Teşekkürler. Çok teşekkürler.Sevgilerimle…

  Yanıtla
 7. Çok teşekkür ederim. Böyle güzel bir işte yer almaktan çok mutlu oldum. Rukiye’ye destek olduysak bu mutluluğun tarifi yok

  Yanıtla
 8. Müthiş bir azmin hikayesi çok etkilendim.Daha önce de başka bloglarda kitabı görmüştüm.Teşekkür ederim bu güzel paylaşım için ben de temin edeceğim tez zamanda:)

  Yanıtla
 9. Verdiğiniz destek için teşekkürler. Şu aralar tekrar hatırlatılmış oldu sayenizde. Kitap hakkında brnde paylaşımda bulunmustum bloğumda, ancak böyle yeni paylaşımlarla sürekli gündemde tutmak gerek.

  Yanıtla
  • Aynen, her insan kendine münhasır imtihanlardan geçiyor. Azimli olmaksa bizi hayata bağlayan en önemli şey. Teşekkürler bu güzel bakış açın için.

   Yanıtla
  • Aynen, daha önce güzel bir yazıyla destek vermiştiniz. İnstagram hesabından yazıştık Rukiye hanımla, çok samimi ve içten cevaplar verdi. Aklıma sizin yazarlarla yaptığınız röportajlar geldi hemen…

   Yanıtla
 10. “Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar” kitabı elbette sevgili Rukiye Türeyen’e destek amaçlı da alınabilir, ancak aldıktan sonra bir kenarda durmamalı, okunmalı. Zira Rukiye Türeyen de bu şahane eseriyle bizlere olağanüstü bir destek sunuyor, yaşamımıza çok şey katıyor sözcükleriyle. Yeni kitabını da hevesle bekliyorum.
  Sevgiler.

  Yanıtla
  • Bu yaklaşımınız için sizi tebrik ediyorum gerçekten. Kitabın özgün içeriği ve okullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanabileceği harika bir kitap. Sevgilerimle…

   Yanıtla
  • Azmin elinden bir şey kurtulamaz, işte canlı örneği. Evine de kavuşmuş, ne güzel. Şimdi artık yeni hayallere yelken açma zamanı…

   Yanıtla
Yorum yapın

5