Kitap Oku-yorum, Ruhsal Diyet

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı Yorum

kanadı kırık melek’in kanadına takılanlar kitabı yorum

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı 2 gün önce elime geçti. Kitap ve yazarı hakkında daha önce çok güzel övgüler duymuştum. O andan beri listemde olan bir kitaptı. Kargo ücreti ödememek için birkaç kitabı birleştirip de alıncaya kadar epey zaman geçti ama sonuçta ulaştım kitabıma. Kitap bir çırpıda okunacak kalınlıkta ve sürükleyici. Hemen bitirmek istiyorsunuz zaten.

Kitaba başlamadan önce kitabın arka kapağında olsun, önsöz kısmında olsun yazarıyla ilgili bilgiyi okuyunca kitabın değer katsayı sonsuzla çarpılıyor. Kitabın içeriğine derinlik kazandıran, daha anlamlı olmasına sebep olan yazarı Rukiye Türeyen’in azim, sabır, şükür ve hayat dolu hikayesi. Bunu bilerek kitaba başlamak kitabın etki gücünü arttırıyor.

kanadı kırık melek’in kanadına takılanlar kitabı yorum

Rukiye Türeyen Kimdir?

Bebekken geçirdiği havale sebebiyle yüzde 99 engelli durumda hayatına devam eden Rukiye Türeyen, şu an 38 yaşında. İhtiyaçlarını karşılayamadığından, bu yaşa kadar ailesi onun her türlü bakımıyla birebir yakından ilgilenmiş, onu hiç bırakmamışlar. İçindeki öğrenme aşkı ve azim, kendi çabasıyla okuma yazmayı öğrenmesini sağlamış.

Vücudunda hareket ettirebildiği tek yerin sol işaret parmağının olmasını, Allah’ın kendisine bir işareti olarak algılamış ve bu parmağına büyük bir misyon yükleyerek yine kendi çabasıyla bilgisayarda yazılar yazmaya başlamıştır. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı onun hayallerine ulaşmadaki istek ve azminin sonucudur. Zordur ama yılmamış pes etmemiş ve 2 yılın sonunda tamamlamayı başarmıştır. Başımıza küçücük bir olumsuz olay geldiğinde, isyan deryasına dalan bizlerin onun buradaki sabır ve inancını okumaya ihtiyacımız var.

Engeller vücudunu hareketsiz bıraksa da hayallerine hiçbir engel yoktu. İnsanın ruhunun engelli olmaması önemliydi onun için. Hayallerinin peşinden koşmanın, başkalarına faydalı olma azmi ve gayretinin önünde kimse duramazdı. Kendi kanadının kırık olmasını nazara vererek, bu ilk kitabının ismini Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar koydu. Evet Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı onun ilk kitabıydı, ilk göz ağrısı, el emeği belki de onun ilk çocuğuydu. İnsanlara faydalı olmanın verdiği haz, ona tüm engellerini unutturuyordu. O bu hazzı tekrar yaşamak için yeni hayallerine, yeni kitabına doğru çoktan yelken açmıştı bile…

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı Konusu

Egemen Yayınları tarafından Mart 2018’de ilk baskısı yayımlanmış 140 sayfalık bu kitap içinde 4 tane hikaye, 1 oyun, 1 skeç, 1 senaryo ve 1 mektup var. İçinde kendisine, annesine ve onu ziyarete gelenlere ait resimler de var. Ayrıca kitapla ilgili medyada çıkan haberlere de yer verilmiş. Kitabı 8 lira civarında bir ücretle n11 sitesinden elde edebilirsiniz. Kitabın daha uygun fiyata, çoklu satışları da mevcut. Kitabın tüm geliri yazarımıza gideceğinden başkalarına hediye etmek için de alınabilir.

Kitapta hakim olan duygu umut. Hikayelerdeki kahramanları kendisiyle özdeşleştirerek, yaşayamadığı, gerçekleştiremediği hayallerini onlarla birlikte yaşamış. Ortaya da duygu dolu ve çok önemli hayat dersleri çıkaracağımız bir kitap çıkmış. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı çok güzel, ben çok beğendim ve her yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

kanadı kırık melek’in kanadına takılanlar kitabı yorum

Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı Yorumum

*İçinde çok güzel özgün hikayeler var ve her yaşa hitap ediyor.

*”Her insan, hayatın akışı içinde başına bir musibet gelebilir ve engelli olabilir” konusunu hikayelerinde çok güzel işlemiş.

*Tek kişilik oyun olsun skeç olsun,  ilköğretim ve orta öğretim okullarında belirli gün ve haftalarda sergilenebilecek güzellikte. Bu yüzden tüm öğretmenlerimizin mutlaka bu kitaba göz atmasını isterim.

*Kitaba da ismini veren senaryo, kaliteli ellerde çok iyi bir film senaryosuna dönüştürülerek filmi yapılabilir. Böylece hem yazarın hayali gerçekleşir hem de bizler engelli-engelsiz herkesin izleyebileceği bir filmle buluşmuş oluruz.

*Kitabın içindeki mektup, çok güzel bir empati örneği. Şartları zor olanları herkesin anlamasına yardımcı olan umut dolu bir mektup.

*Rukiye Türeyen; engelli insanların neleri başarabilme potansiyeline sahip olduğuyla ilgili örnek bir insan…Başına gelen engeli ile barışık, seçilmiş kişi olduğunu düşündüğü için Allah’a isyan etmeyen, zorluklara sabreden güzel yürekli bir insan…

*Ailesinin her türlü zemin ve şartlarda insanın yanında olması çok büyük bir zenginlik..

*Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı kapağının görseliyle ilgili “Melekler aslında dişi veya erkek değildir, kahramanımız Melek ile ilgilidir.” uyarısı çok anlamlı ve hassas bir incelik.

Son olarak; şunu belirtmek istiyorum. Bu kitapla ilgili Beyda’nın Kitaplığı gibi bloglarda da çok güzel tanıtım ve yorumlar gördüm. Ayrıca çoklu dağıtımına zemin hazırlayan Cafe Tigris de bu konuda çok emek harcadı. Bu güzel insanı tanımamıza ve Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar kitabı ile bir çok kişinin tanışmasına vesile olan herkese çok teşekkürler.

Yazımın sonunda, yazarımız sevgili Rukiye Türeyen’e de seslenmiş olayım herkes adına: “Yeni kitabını merakla bekliyoruz, dualarımızdasın.” Rukiye Türeyen instagram hesabını da takip edebilirsiniz.

Daha önce yazdığım“Kendine Doğmak-Sheila Coen” kitabıyla ilgili yorumuma da göz atmanızı öneririm.

Written by Duo

44 yorum “Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar Kitabı Yorum

 1. Derya dedi ki:

  Sevgili Rukiye ye verdiginiz destek icin ben de tesekkür ederim. Ev alma hayalini gerceklestirmesini tüm kalbimle diliyorum ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, damlaya damlaya göl olur…

 2. tolum dedi ki:

  Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar bir çok defa aklımdan almam gereken bir kitap diye geçirdigim kitaplar içinde ilk sırada idi sizin blogunuzda görünce yarun sabah ilk işim hemen temin etmek olacak hatırlamama yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ne kadar sevindim vesile olduğuma. Sonuçta bana da arkadaşlarım sebep olmuştu almama.

 3. Dert Anası dedi ki:

  Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar konusunu daha önceden biliyordum. Gerçekten büyük bir başarı hikayesi. Umarım ev alma isteği gerçek olur Rukiye hanımın. Teşekkürler bu konuya değindiğiniz için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, başarı için şartları zorlamak ve inanmak gerek…

 4. fatih pınar dedi ki:

  Bu kitabı biliyorum ve destek olmak isteyen insanlara şükranlarımı sunuyorum. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sadece destek olmak için değil, eğitimcilerin de elinde bulunabilecek değerde, özgün bir kitap bence. İçindeki monolog ve skeçler çok farklı. Ben teşekkür ederim ilgine.

 5. Furkan YETEK dedi ki:

  Çok güzel bir destek de bulunmuşsunuz, Allah razı olsun… Selam ve Dua ile…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, selamlar…

 6. Profesör dedi ki:

  Devamlı gördüğüm bir kitap ama hayal kırıklığı yaşarım endişesi ile bu zaman kadar almamıştım. Şuan okuma listeme ekledim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Listeye eklemene sevindim, özgün yazılarla karşılaşacağından emin olabilirsin.

 7. Çizgili Çorap dedi ki:

  “Engeliniz ile barışık olun ki yaşadıklarınız zor gelmesin” harika bir cümle ? yarına bakabilmek için dezavantajlarını umut ile çevrele ? müthiş motivasyon kaynağı. Teşekkürler duo. Bizlerle bu güzel insanı paylaştığın için emeğine sağlık

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aslında şöyle de denebilir: Zayıf yanlarımızla da barışık olmalıyız, onlar belki de bizi biz yapan yönlerimizdir. Teşekkürler, yorumun da o kadar güzel ki, o da bana motivasyon kaynağı oldu:)

 8. Rukiye Türeyen dedi ki:

  MERHABA BU YAZIYI YAZAN BLOG YAZARI ARKADAŞIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM. YORUMLARINIZ İÇİN SİZLERE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM. KANADI KIRIK MELEK’İN KANADINA TAKILANLAR KİTABIMI ALMAK İSTEYENLER TÜM SATIŞ NOKTALARINDAN ALABİLİRLER. YENİ KİTAP ÇALIŞMALARIM YAVAŞ YAVAŞ BAŞLADI. BİLGİNİZE. 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, şeref verdiniz. Yorumlar çok samimi, ne kadar çok seviliyorsunuz. Yeni kitabınızı da şimdiden merak etmeye başladık bile:)

 9. Ece Evren dedi ki:

  Çok ama çok etkilendim. Bugün bilgisayara sırf bu post için girdim. Bence bu kitabı hepimiz tanıtmalıyız. N11 den hemen alacağım. Elimdeki kitap çok sayfa, onu bırakıp kardeşimizin kitabını okuyup yorumlamak istiyorum.Teşekkürler. Çok teşekkürler.Sevgilerimle…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bu kitabı alınca hemencik bitireceksiniz, sizin de yorumunuzu çok merak ediyorum. Teşekkür ve sevgilerimi sunuyorum.

 10. Biz de bu kitapla ilgili Derya’yla bir video yapmıştık.Desteklemeye devam 🙂 Teşekkürler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, yazıda da belirttim, destek kıvılcımını başlatan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

 11. Tigris dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Böyle güzel bir işte yer almaktan çok mutlu oldum. Rukiye’ye destek olduysak bu mutluluğun tarifi yok

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, bu mutluluğun tarifi yok. Herkesin mutlaka yapacağı bir şeyler vardır.

 12. Renkliblogsayfam dedi ki:

  Kitabı bende aldım ama hala okuma fırsatım olmadı ne yazık ki
  Umarım hayali gerçek olur

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Hikayeler sürükleyici, kitap çok hızlı okunuyor. Evet, herkesin hayalleri gerçek olsun…

 13. yesimlehertelden dedi ki:

  Azmin aşamayacağı engel yoktur. Çokkk merak ettiğim ama içeriğini bilmediğim bir kitaptı.Bu sayede öğrendim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet hayallerin önünde engel yoktur, yeter ki iste…Teşekkürler.

 14. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Müthiş bir azmin hikayesi çok etkilendim.Daha önce de başka bloglarda kitabı görmüştüm.Teşekkür ederim bu güzel paylaşım için ben de temin edeceğim tez zamanda:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, azmin elinden bir şey kurtulamaz.Teşekkürler.

 15. Kitaplara Kaçanlar dedi ki:

  Verdiğiniz destek için teşekkürler. Şu aralar tekrar hatırlatılmış oldu sayenizde. Kitap hakkında brnde paylaşımda bulunmustum bloğumda, ancak böyle yeni paylaşımlarla sürekli gündemde tutmak gerek.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben görmemiştim, sizi ziyaret edip okudum yazınızı, çok güzeldi. Destek ve dayanışma önemli. Teşekkürler.

 16. Cem Kazan dedi ki:

  Hangi şartlarda olursa olsun hayata tutunma azmi ne güzel değil mi Duo.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, her insan kendine münhasır imtihanlardan geçiyor. Azimli olmaksa bizi hayata bağlayan en önemli şey. Teşekkürler bu güzel bakış açın için.

 17. Allah herkesin gönlüne göre versin ve yardımcısı olsun bu azimle hayallerine kavuşur bence

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Azmiyle örnek insan, evet umarım hayallerine kavuşur.

 18. Yıldız dedi ki:

  Çok değerli bir içerik üretmişsin. Paylaştıkça daha güzeliz. Emeğine, yüreğine sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   “Paylaştıkça daha güzeliz” harika…Teşekkürler.

 19. Kitabı bende aldım ama henüz okuma fırsatım olmadı. Kendisine destek olmak gerek.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, daha önce güzel bir yazıyla destek vermiştiniz. İnstagram hesabından yazıştık Rukiye hanımla, çok samimi ve içten cevaplar verdi. Aklıma sizin yazarlarla yaptığınız röportajlar geldi hemen…

 20. Deniz dedi ki:

  “Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar” kitabı elbette sevgili Rukiye Türeyen’e destek amaçlı da alınabilir, ancak aldıktan sonra bir kenarda durmamalı, okunmalı. Zira Rukiye Türeyen de bu şahane eseriyle bizlere olağanüstü bir destek sunuyor, yaşamımıza çok şey katıyor sözcükleriyle. Yeni kitabını da hevesle bekliyorum.
  Sevgiler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bu yaklaşımınız için sizi tebrik ediyorum gerçekten. Kitabın özgün içeriği ve okullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanabileceği harika bir kitap. Sevgilerimle…

 21. Muhteşem bir azim örneği. Evini de almış galiba. Çok mutluyum onun adına. Harika bir inceleme. Tebrikler ☺

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Azmin elinden bir şey kurtulamaz, işte canlı örneği. Evine de kavuşmuş, ne güzel. Şimdi artık yeni hayallere yelken açma zamanı…

 22. biriktirdiklerim dedi ki:

  ben de sipariş verdim yolda geliyor kitabım

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Okudum, okuttum çok güzel. Çok uzun da değil, bir çırpıda bitiyor. Eminim siz de beğeneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.