Kitap Oku-yorum

Kendine Doğmak – Sheila Koen Kitap Tavsiyesi

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kendine Doğmak kitabı öncelikle görselliğiyle dikkati çekiyor. Kapağındaki sade ve ferah görünüm, kitabın içinde de var. Kolay okunması için dizayn edilmiş sayfalar ve renk seçimleri çok güzel. Okurken gözünüz yorulmadığı gibi, yazıların yerleştiriliş şekli de hızlı okumanıza sebep oluyor.

Kendine Doğmak Sheila Koen tarafından kaleme alınmadan önce, yazar tarafından zihinde harika bir hikaye ile kurgulanmış ve benim de çok beğendiğim bu hikaye, kitabın bu isimde çıkmasına sebep olmuş. Bir insanın kendine doğmasını, doğumdan ölüme olan yaşam çizgisini, tohumdan ağaca kadar olan süreçle ilintilendirmiş.

Nasıl ki bir tohum filizlenir, fidan olur sonra ağaç olur, meyve verir ve sonunda ağaç olur, zamanla da çürür gider, aynen öyle de insan da doğar, gelişir, olgunlaşır, hayata değer katar ve sonra sonsuzluğa erer.

Ağaç meyve verdikten ve  geriye tohum bıraktıktan sonra kesilse veya çürüse dahi onun tohumları onu yaşatmaya devam edecektir. İnsan da aynı şekilde hayatta insanlığa kattığı değerlerle sonsuza kadar yaşayacaktır.

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kendine Doğmak Kitabı ve Yazarı

Kendine Doğmak kitabı Aralık 2017 yılında Avrupa Yakası Yayıncılık tarafından yayımlanmış 230 sayfalık bir kişisel gelişim kitabı. Kitap çok kalın değil, okuması çok kolay. Kapak çok kaliteli ama sayfaları biraz ince. Sayfaları uzun uzun cümlelerle dolu değil, güzel ve özlü sözler şeklinde yazılmış. Belki bir aforizma kitabı olarak da görülebilir. Kitabı 17 ila 22 tl arası fiyatlarla D&R gibi seçkin kitapçılarda bulmak mümkün.

Kitabın yazarı Sheila Koen, Profesyonel Kişisel Gelişim Koçu, bireysel koç olarak hayatına devam ediyor. Yazarın ismine bakarak kitabın çeviri olduğunu düşünmeyin, yazar İstanbul’da doğmuş, büyümüş ve burada yaşıyor. Bireysel gelişim koçluğu ve iletişim direktörlüğü konusunda yardım almak için sosyal medya hesaplarından kendisine ulaşılabilir.

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kitap Hakkında Düşünceler…

İnsanın önce duymadıklarını duyması, duyduklarını da farkındalık oluşturarak anlamlandırması kendine doğmasıdır. Sessizliğin sesini farkındalıkla duyabilirsin ancak. “Bazı şeylerin farkına varmaya, var mısın?” diyerek okuyucuyu bir serüvenin içine çekiyor.

Kendi sorumluluğumuzu almak, hayatta kendi yolumuzu, kendi doğrularımızı oluşturmak ve kendimize güvenerek bunları hayata geçirmek hiç zor değil. Bunlara yaparken; bir ağacın tohumdan meyveye kadar olan sürecini örnek alabilirsin.

Kitapta ayrıca etkileşim sayfaları var. Yukarıdaki görseldeki gibi sana yöneltilen sorulara, boş bırakılan yere cevap vererek konuları pekiştirmiş oluyorsun. Bunun bir iyi bir kötü yanı var tabi. İyi yanı, bu kitabı aldın okudun, çok sevdiğin birine hediye ettiğinde bu doldurduğun boşluklar seni ona belki daha iyi anlatacak ve güzel bir jest olacak. Kötü yanı ise, bu boşlukları doldurduğun zaman kitap karalanmış oluyor ve senin özeline ait bazı bilgiler olduğundan herkese hediye edemiyorsun.

Kitabın içindeki güzel ve özlü sözlere dair de bir şey söyleyecek olursam; bu kitap elinizin altında ve başucu kitabı olarak yanınızda bulunduğunda, kitaptaki bu sözleri tüm sosyal platformlarda gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz.  Kısa ve uzun çok etkili cümleler var kitapta gerçekten.

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kitabın Bölümleri

Kitap 4 bölümden ulaşıyor ve her bölümün ayrı rengi var. Bu kitaba çok hoş bir hava katmış.

1. bölüm mavi renk ve TOHUM konusunu işlemiş. Yani her insanın farklı yeteneklerle kendine has özellikleriyle dünyaya geldiğini ve bunların farkında olmasını vurucu kısa ve özlü cümlelerle anlatıyor.

2. bölüm yeşil renk ve FİLİZ konusunu işlemiş. Benliğin artık filizlenmeye, kendini yavaş yavaş geliştirmeye başladığı dönemi anlatıyor. İnsanların ve kişinin kendisini sevdiği, kendiyle barışık bir benlik üzerinde duruyor.

3. bölüm pembe renk ve ÇİÇEK AÇMAK konusu işlenmiş. Hayata çiçek açma, meyve verme, insanlar ve kendin için bir şeyler yapma, ürünler ortaya koyma dönemi anlatılmış.

4. bölüm turuncu renk ve AĞAÇ olduğu dönem anlatılıyor. Artık tecrübe ve yaşça tecrübelerle dolu insanın sonsuzluğa yürüme zamanı geldiği, hayata anlam katarak gittiği, nasıl ki toprakta tohumken çimlenmiştin şimdi yine toprağa dönme zamanı olduğunu anlatıyor. Bu aslında bir son değil, topraktan tekrar çimlenerek sonsuza dek var olmanın bir başlangıcı.

Bakalım siz de beğenecek misiniz? İyi okumalar.

Yine bu kitap gibi içindeki özlü sözlerini çok beğendiğim Serhat Yabancı’nın “Düşündüğün Gibi Değil” kitabı yorumuma da bakmanızı öneririm.

Written by Duo

26 yorum “Kendine Doğmak – Sheila Koen Kitap Tavsiyesi

 1. Derya dedi ki:

  Yazar da pek güzelmis. Kisisel gelisim kitaplarini severim ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yazar güzelse kitabı da güzeldir diyosun:) İşin şakası, gerçekten güzel bir kişisel gelişim kitabı.

 2. Kitaplara Kaçanlar dedi ki:

  Hiç bilmediğim bir kitaptı. Tanıtım ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yazı yoğunluğu düşük olduğundan belki sizin gibi kitap kurdu olan arkadaşları kesmeyebilir bu kitap. Ama değişik kitapları tanımak iyidir. Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

 3. Erhan Çakırlar dedi ki:

  “Kendine Doğmak” kitaba verilen dikkat çekici bir isim olmuş. İnsanın yaşam ve ölüm döngüsünde bıraktığı tohum, kattığı değer.. çok güzel.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, sizin yorumunuz da çok açıklayıcı ve güzel, tebrik ederim.

 4. fatih pınar dedi ki:

  Kendine doğmak kitabı gerçekten de insanın kendini sorgulamasını sağlayan bir kitap çok teşekkürler bu faydalı bilgilendirme için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, güzel tespit. Ben teşekkür ederim.

 5. Renkli Blog Sayfam dedi ki:

  Yorumunuzdan anladığım kadarıyla gayet başarılı bir kitap.Okunmalı ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Okuması da çok kolay, her sayfada bir tane özlü söz var. Kitap çabuk bitirilebilir formatta dizayn edilmiş.

 6. kelebeketkisi39 dedi ki:

  Oldukça ilginç bir kitaba benziyor kendine doğmak adı da güzelmiş.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kitapta isim önemli gerçekten. Benim de önce ismi dikkatimi çeker, sonra içerik ve sunuma bakarım, o da iyiyse o kitap okunur.

 7. İnsanın kendine doğmasını Tohumdan meyveye kadar olan sürece benzetmesi çok anlamlı. Kitabın iç tasarımı ve renklerle anlatılmak istenen çok güzel..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, bir kitabın tasarımı, bir yemeğin süslenmesi gibi:)

 8. Cem Kazan dedi ki:

  Cevapları benden başka kimse görmesin isterim. O yüzden vermem kimseye.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, o sana özel olur. Sonra bir tane daha alırsın, onu hediye edersin:)

 9. Listeme aldım inceleme için çok teşekkürler ☺

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Hem ince, hem kolay ve hızlı okunabilir bir kitap. Başucu kitabı olarak da kullanılabilir.

 10. Çizgili Çorap dedi ki:

  Kendine Doğmak ? adı ne denli bir kişisel gelişim kitabı olduğunu başarılı bir şekilde yansıtmış. Açıklaman için teşekkürler. Listeye eklenecek?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, listeye alınacak bir kitap. Ben teşekkür ederim.

 11. Furkan YETEK dedi ki:

  Dikkatimi çekti, tavsiyeniz için teşekkür ederim… Listeye aldım…Selam ve Dua ile…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, güzel bir başucu kitabı. Selamlar.

 12. Yıldız dedi ki:

  Çok güzel özetlemişsiniz. Tebrik ederim. İlginç ve kurgusal bir tasarımla sunulmuş. Dikkatimi çekti benim de. Not aldım. Çok teşekkürler. Selamlar :))

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, kitabın tasarımı ve bi hikaye üzerine bina edilişi farklı bir güzellik…

 13. dunyatarihi dedi ki:

  Sevgili yazar Kendine Doğmak kitabı öneriniz için çok teşekkür ederim. 365 gün 70 kitap hedefim var. Kişisel gelişim kitaplarına yer vermiyordum bu projemde ama siz de yazarın yaptığı gibi öyle güzel anlatmışsınız ki kesinlikle okumak istiyorum Kendine Doğmak kitabını. Kitap tavsiye bölümünüzü sık sık ziyaret edeceğim. Öneri kitaplarınızı bekliyorum. 100 Temel eserde özellikle.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kendine Doğmak kitabı da yazarı da çok iyi. İnstadan takip ediyorum, yazışıyoruz. Hikayesi olan kitapları seviyorum, çok iyi bir kurgu var kitapta. 2019 ve 2020 yılının enleri yazılarımda da okuduğum tavsiye kitaplarıma bakabilirsin. Motive edici bu güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.