Kendine Doğmak – Sheila Koen (Kitap Tavsiyesi)

Kendine Doğmak kitabı öncelikle görselliğiyle dikkati çekiyor. Kapağındaki sade ve ferah görünüm, kitabın içinde de var. Kolay okunması için dizayn edilmiş sayfalar ve renk seçimleri çok güzel. Okurken gözünüz yorulmadığı gibi, yazıların yerleştiriliş şekli de hızlı okumanıza sebep oluyor.

Kendine Doğmak Sheila Koen tarafından kaleme alınmadan önce, yazar tarafından zihinde harika bir hikaye ile kurgulanmış ve benim de çok beğendiğim bu hikaye, kitabın bu isimde çıkmasına sebep olmuş. Bir insanın kendine doğmasını, doğumdan ölüme olan yaşam çizgisini, tohumdan ağaca kadar olan süreçle ilintilendirmiş.

Nasıl ki bir tohum filizlenir, fidan olur sonra ağaç olur, meyve verir ve sonunda ağaç olur, zamanla da çürür gider, aynen öyle de insan da doğar, gelişir, olgunlaşır, hayata değer katar ve sonra sonsuzluğa erer.

Ağaç meyve verdikten ve  geriye tohum bıraktıktan sonra kesilse veya çürüse dahi onun tohumları onu yaşatmaya devam edecektir. İnsan da aynı şekilde hayatta insanlığa kattığı değerlerle sonsuza kadar yaşayacaktır.

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kendine Doğmak Kitabı ve Yazarı

Kendine Doğmak kitabı Aralık 2017 yılında Avrupa Yakası Yayıncılık tarafından yayımlanmış 230 sayfalık bir kişisel gelişim kitabı. Kitap çok kalın değil, okuması çok kolay. Kapak çok kaliteli ama sayfaları biraz ince. Sayfaları uzun uzun cümlelerle dolu değil, güzel ve özlü sözler şeklinde yazılmış. Belki bir aforizma kitabı olarak da görülebilir. Kitabı 17 ila 22 tl arası fiyatlarla D&R gibi seçkin kitapçılarda bulmak mümkün.

Kitabın yazarı Sheila Koen, Profesyonel Kişisel Gelişim Koçu, bireysel koç olarak hayatına devam ediyor. Yazarın ismine bakarak kitabın çeviri olduğunu düşünmeyin, yazar İstanbul’da doğmuş, büyümüş ve burada yaşıyor. Bireysel gelişim koçluğu ve iletişim direktörlüğü konusunda yardım almak için sosyal medya hesaplarından kendisine ulaşılabilir.

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kitap Hakkında Düşünceler…

İnsanın önce duymadıklarını duyması, duyduklarını da farkındalık oluşturarak anlamlandırması kendine doğmasıdır. Sessizliğin sesini farkındalıkla duyabilirsin ancak. “Bazı şeylerin farkına varmaya, var mısın?” diyerek okuyucuyu bir serüvenin içine çekiyor.

Kendi sorumluluğumuzu almak, hayatta kendi yolumuzu, kendi doğrularımızı oluşturmak ve kendimize güvenerek bunları hayata geçirmek hiç zor değil. Bunlara yaparken; bir ağacın tohumdan meyveye kadar olan sürecini örnek alabilirsin.

Kitapta ayrıca etkileşim sayfaları var. Yukarıdaki görseldeki gibi sana yöneltilen sorulara, boş bırakılan yere cevap vererek konuları pekiştirmiş oluyorsun. Bunun bir iyi bir kötü yanı var tabi. İyi yanı, bu kitabı aldın okudun, çok sevdiğin birine hediye ettiğinde bu doldurduğun boşluklar seni ona belki daha iyi anlatacak ve güzel bir jest olacak. Kötü yanı ise, bu boşlukları doldurduğun zaman kitap karalanmış oluyor ve senin özeline ait bazı bilgiler olduğundan herkese hediye edemiyorsun.

Kitabın içindeki güzel ve özlü sözlere dair de bir şey söyleyecek olursam; bu kitap elinizin altında ve başucu kitabı olarak yanınızda bulunduğunda, kitaptaki bu sözleri tüm sosyal platformlarda gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz.  Kısa ve uzun çok etkili cümleler var kitapta gerçekten.

kendine doğmak-sheila koen: kitap tavsiyesi

Kitabın Bölümleri

Kitap 4 bölümden ulaşıyor ve her bölümün ayrı rengi var. Bu kitaba çok hoş bir hava katmış.

1. bölüm mavi renk ve TOHUM konusunu işlemiş. Yani her insanın farklı yeteneklerle kendine has özellikleriyle dünyaya geldiğini ve bunların farkında olmasını vurucu kısa ve özlü cümlelerle anlatıyor.

2. bölüm yeşil renk ve FİLİZ konusunu işlemiş. Benliğin artık filizlenmeye, kendini yavaş yavaş geliştirmeye başladığı dönemi anlatıyor. İnsanların ve kişinin kendisini sevdiği, kendiyle barışık bir benlik üzerinde duruyor.

3. bölüm pembe renk ve ÇİÇEK AÇMAK konusu işlenmiş. Hayata çiçek açma, meyve verme, insanlar ve kendin için bir şeyler yapma, ürünler ortaya koyma dönemi anlatılmış.

4. bölüm turuncu renk ve AĞAÇ olduğu dönem anlatılıyor. Artık tecrübe ve yaşça tecrübelerle dolu insanın sonsuzluğa yürüme zamanı geldiği, hayata anlam katarak gittiği, nasıl ki toprakta tohumken çimlenmiştin şimdi yine toprağa dönme zamanı olduğunu anlatıyor. Bu aslında bir son değil, topraktan tekrar çimlenerek sonsuza dek var olmanın bir başlangıcı.

Bakalım siz de beğenecek misiniz? İyi okumalar.

Yine bu kitap gibi içindeki özlü sözlerini çok beğendiğim Serhat Yabancı’nın “Düşündüğün Gibi Değil” kitabı yorumuma da bakmanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kendine Doğmak – Sheila Koen (Kitap Tavsiyesi)” üzerine 26 yorum
  • Yazı yoğunluğu düşük olduğundan belki sizin gibi kitap kurdu olan arkadaşları kesmeyebilir bu kitap. Ama değişik kitapları tanımak iyidir. Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

   Yanıtla
 1. Kendine doğmak kitabı gerçekten de insanın kendini sorgulamasını sağlayan bir kitap çok teşekkürler bu faydalı bilgilendirme için.

  Yanıtla
 2. Çok güzel özetlemişsiniz. Tebrik ederim. İlginç ve kurgusal bir tasarımla sunulmuş. Dikkatimi çekti benim de. Not aldım. Çok teşekkürler. Selamlar :))

  Yanıtla
 3. Sevgili yazar Kendine Doğmak kitabı öneriniz için çok teşekkür ederim. 365 gün 70 kitap hedefim var. Kişisel gelişim kitaplarına yer vermiyordum bu projemde ama siz de yazarın yaptığı gibi öyle güzel anlatmışsınız ki kesinlikle okumak istiyorum Kendine Doğmak kitabını. Kitap tavsiye bölümünüzü sık sık ziyaret edeceğim. Öneri kitaplarınızı bekliyorum. 100 Temel eserde özellikle.

  Yanıtla
  • Kendine Doğmak kitabı da yazarı da çok iyi. İnstadan takip ediyorum, yazışıyoruz. Hikayesi olan kitapları seviyorum, çok iyi bir kurgu var kitapta. 2019 ve 2020 yılının enleri yazılarımda da okuduğum tavsiye kitaplarıma bakabilirsin. Motive edici bu güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
Yorum yapın