El Cami Kitabı Tuğçe Işınsu – Yorum

El Cami kitabı Tuğçe Işınsu’nun son yıllardaki en çok satan kitapları arasında. En çok satan dini kitaplar kategorisinde değil tüm kategoriler seviyesinde bu başarısı. Zaten üzerindeki Arapça yazılara bakıp normal bir dini kitap sanılıyor genelde ama okuyunca göreceksiniz bilinen dini kitaplardan biraz daha farklı.

Tuğçe Işınsu ile tanışmam El Vedüd kitabıyla birlikte oldu. El Cami kitabından önce çıkardığı El Vedüd kitabı 2018’e damgasını vurunca, kısa zamanda bu kitaba benzer ve daha gelişmiş bir versiyonu bizlerle buluşmuş oldu.

Önce ilk kitabı “El Vedüd”ü anlatıp sonra yeniye geçiş yapayım. Vedüd, sevgi demek, O’nun içimize yerleştirdiği en değerli duygu belki de… Kitapta, “Temiz bir kalbin, O’ndan isteyeceği her şeyin olacağı” duygusu hakimdi. Nasıl bir hayatın içinde yaşadığın değil, nasıl hissettiğin önemliydi. Ona inanıyor ve güveniyorsan şunu söylemekten çekinme diyor kısaca: “Allah’ım seni çok seviyorum, senin de beni sevdiğini biliyorum, isteklerimi duy ve bana yardım et.”

el cami kitabı tuğçe işınsu-yorumPin
el cami & el vedüd

El Vedüd gibi El Cami de Allah’ın isimlerinden biri. El Cami isminin anlamı, bir araya getiren demek. Allah’ın güzel isimlerini belli sayıda çekmek ruhen rahatlatıp, bize değer katabiliyor. İnsanlar arasında sevilen biri olma istek ve düşüncesiyle El Vedüd ismi 20 kez çekilirken, sevdikleriyle hep bir arada olmak  veya ayrıysa da kavuşmak için El Camii ismi 118 kez çekiliyor.

Tuğçe Işınsu O’ndan bir şey isterken, O’nun isminin zikredilmesinin çok büyük referans olduğunu, sırlı kapıların anahtarının bu isimlerde gizli olduğunu söylüyor. El Vedüd kitabı olsun El Cami kitabi olsun, her iki kitap da O’ndan istemenin önemi üzerinde duruyor.

Tuğçe Işınsu Kimdir?

el cami kitabı tuğçe işınsu-yorumPin13 Ocak 1977 İstanbul doğumlu Tuğçe Işınsu, liseyi FMV Özel Işık Lisesinde tamamladı. Sonra İ.Ü. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. İlk zamanlar öğretmenlik başta olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. Son olarak asıl ilgi duyduğu ve kendini geliştirdiği dal olan spiritüel yaşam danışmanlığı yapmaktadır. Şu ana kadar 9 kitap yazmıştır. El Vedüd ve El Cami en son kitaplarıdır.

Spiritüel danışman ve yazar Tuğçe Işınsu, yazdığı kitaplarla herkese inanç ve ümit aşılayarak kalpleri kazanıyor. Okuyuculara ve takipçilerine moral verip hayata pozitif enerjiyle bakmalarına yardımcı oluyor. Yazdığı kitaplarda bildiklerini samimi ve yalın bir dille paylaştığı için her kesim ve her seviyede ciddi okur kitlesi oluşturmuş durumda. Çeşitli programlara katılarak birebir uygulamalar yaptırıyor. Özellikle Tuğçe Işınsu ritüelleri çok ilgi çekiyor ve merakla takip ediliyor. Sitesinden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

El Cami Kitabı Yorum

El Cami kitabı 315 sayfa ve içinde tıpkı bir doktorun farklı hastalıklara reçete yazması gibi, bu konuda kendini çok iyi geliştirmiş Tuğçe Işınsu tarafından hazırlanmış manevi reçetelerle dolu. Hangi hastalığınız varsa o sayfada kendinizi buluyor, o kısmıyla ilgileniyorsunuz. Yani el cami kitabı bir seferde ele alınıp bitirilecek bir kitap değil, bir başucu kitabı mahiyetinde.

Kitabı elinize alıp sayfaları çevirdiğinizde kitaptaki lavanta kokusu sizi esir alıyor. Gerçekten bu çok etkili, bundan önceki kitabı El Vedüd kitabı da gül kokuyordu. Kitabı okurken bir nevi tüm duyu organlarına hitap ederek üç boyutlu bir hava katıyor. Kitabın sayfa düzeni çok güzel,  boşluklar rahat bir okuma sağlıyor, dili de gayet yalın olduğundan sıkmıyor.

Kitabın adı neden el cami ve cami kelimesinin harfleri arasında niye noktalar var. Sanki bir kod gibi. Evet el cami, birleştiren toplayan anlamında olduğu için, sen bir olan Allah’a dayan, o da senin dağınıklığını toplayıp gidersin, sevdiklerinle bir arada tutsun. C.A.M.İ. şeklinde yazmasının nedeni de 4 büyük meleğin baş harfleri olması. Kitabın en sonundaki koruma duası olan cevşenin Türkçe olarak yazılması, her durumda okunabildiği için çok faydalı olmuş.

el cami kitabı tuğçe işınsu-yorumPin
el cami tuğçe işınsu i̇mzalı kitap

El Cami Kitabında Neler Var?

El Cami kitabının içeriği ve yelpazesi oldukça geniş, madde madde özetleyecek olursam:

 • Hayatın sırlı kapısını açmak için 7 anahtar önerisi
 • Kitabın adında geçen meleklerle ilgili detaylar
 • Depresyon ve ruhsal hastalıklar için yapılan şifa okumaları
 • Gamı, kederi, üzüntüyü yok eden okumalar
 • Bazı ayetlerin ve sürelerin sırları, faziletleri
 • Hastalıkları hızlı atlatmak için yapılacak okumalar
 • Bir konunun hızla sonuçlanması için yapılan okumalar
 • Allah’ın isimleri kaç defa okununca, ne gibi faydaları olacağı
 • İsteklerin gerçekleşmesi için yapılan okumalar
 • Alkol gibi  bağımlı olunan bazı kötü alışkanlıkların bırakılması için yapılan okumalar
 • Negatif insanları hayatımızdan çıkarırken yapılacak okumalar
 • Ticari hedefler ulaşmak, bolluk ve bereket için yapılan okumalar
 • Hamile kalmak için, evlenebilmek için yapılan okumalar
 • Yemek yaparken yapılan okumalar. (Yemeğin ve besinlerin de enerjisi vardır, yemek yaparken olumsuz konuşursan yemek lezzetsiz olur, güzel şeyler konuşursan tadı güzel olur:)

El Cami Kitabı Ritüelleri

 • Evde huzur ve sevgi ortamı için tuz ritüeli
 • Evlenebilmek için gülyağı ile tütsü yapma ritüeli
 • Rüyada görmek istediğini görmek için yapılan yastık ritüeli
 • Lavantalı banyo ritüeli
 • Arındırma ritüeli
 • Çarşı Pazar ritüeli:)
 • El yapımı enerji kolyesi ile yapılan ritüel
 • Ve kitabın en popüleri el cami aşk ritüeli

Kitaptan Anekdotlar

Kitapta hayata dair çok güzel motivasyon yazıları var. Kendi hayatından kesitleri hikayeleştirerek yorumlamış. İşte bu sayfalardan sizin için seçtiklerim:

 1. Tekrar ile yapılan olumlama cümleleri hayatımızı pozitif etkiler. Sık konuştuklarımız hayatımıza yön verir.
 2. Manen derinleştikçe enerji kanalı açılır ve sezgiler kuvvetlenir. Akla gelen sezgileri de hemen not alın bir yere, çünkü unutulabilirler.
 3. Sadece O’nunla muhatap olmak, çoğu meseleyi çözer.
 4. Okumalarda 21 gün devam edilmesi, belli sayıda okunması, belli ritüellere dikkat edilmesi etkiyi hızlandırır.
 5. Geçmişteki hata ve günahlara üzülüyorsan, tövbe et, sadaka vererek arın, o yaptığın kötülüğün yerine de iyilik koy. Asla geç değil.

El Cami Kitabı İçin Önerilerim

Gerek kendi düşüncelerim, gerekse de başka okuyucu yorumları göz önüne alındığında aşağıdaki önerilerin fayda sağlayacağına inanıyorum.

 • İçindekiler kısmı olsa iyi olur. Çünkü aradığım şeyi hızlıca bulur o sayfaya giderim.
 • Benzer konular ilerleyen sayfalarda tekrar önümüze çıkıyor. Aynı konular kategorize edilebilir.
 • Yazarın kendi hayatından hikayelerin tadı damağımızda kalıyor, daha fazla olabilir.

Tuğçe Işınsu kitapları gerçekten çok farklı. Dua kitabı mı denmeli, kişisel gelişim kitabı mı denmeli, aforizma kitapları arasına mı konmalı tam kestirmek zor, en iyisi okuyup siz karar verin. Kitabı tüm D&R gibi seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz. İyi okumalar dilerim.

aff i?offer id=2541&file id=173478&aff id=29834Pin

Hayata farklı bakmamızı sağlayacak “Kendine Doğmak-Sheila Koen” kitabı üzerine yazdığım yoruma da mutlaka bakmanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“El Cami Kitabı Tuğçe Işınsu – Yorum” üzerine 21 yorum
  • Ben teşekkür ediyorum. Kitap, dini kategorinin biraz dışında kabul edilebilir, içinde olumlamalar, kişisel gelişimi destekleyici ve motive edici yaklaşımlar, değişik ritüeller de var.

   Yanıtla
 1. El Cami kitabı için yorumunuzu cok beğendiğimi öncelikle dile getirmek isterim. El Vedud kitabı gercekten cok dikkat çekmişti beni rahatsiz eden tek sey ise kitapta şunu şu kadar okursanız bu olur gibi soylemlerdi. Bu konuda yani sayilar konusunda Kuran-ı Kerimde hic bir bilgi yokken neden sayilara takiliyoruz bunu anlayamiyorum. El Cami kitabinda da ayni durum var mi merak ettim. Ama bunun yaninda gercekten cok keyifli bir kitapti. En kisa zamanda El Cami yi de okuyacağım

  Yanıtla
  • Sayıya takılmadan içimizden geldiği gibi okumalıyız aslında. Genelde insanlar kendi başına hedef koyamadığı için bu ortaya çıkmış. İsteyen belirlenmiş sayılara göre de okuyabilir, önemli olan faydalı olacağına inanmak. El Cami kitap yorumumu beğendiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 2. Bu kitapları okumadım fakat sürekli karşıma çıkıyor. Okuyup okumamak arasında kararsızım. Aklımdaki çoğu soru işareti yorumun sayesinde cevaplamış oldu. Emeğine sağlık 🙂

  Yanıtla
  • Başlanıp sonuna kadar okunacak kitap türlerinden değil, başucu kitabı olarak nitelendiriyorum ben. Detaylı yorum yapmaya çalıştım, soru işaretlerini giderebildiysem ne mutlu bana. Çok teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 3. Tuğçe Işınsu kitaplarını henüz okumadım. Bahsettiğiniz üzere farklı bir tat var gibi bu kitaplarda, tüm duyularımızı harekete geçiren… Peki sizi en çok etkileyen hangisi oldu, El Vedid mi El Cami mi?

  Yanıtla
  • Evet, kitap dini kitap kategorisinden biraz daha farklı. Kişinin mutlu ve huzurlu olması için yapacağı maddi manevi açılımlara güzel örnekler var kitapta. El vedüd kitabındaki olumlama ve motive edici aforizmalar beni etkilemişti, burada ise bana değişik gelen ritüeller ve yazarın yaşadığı başından geçen motive edici olaylar var.

   Yanıtla
 4. Dini değil ,spirituel kitaplar daha çok ilgimi çekiyor. Bu kitaplar da oldukça ilginç geldi bana goodreads listeme alayım ?

  Yanıtla
  • Zaten Tuğçe Işınsu spiritüel danışmanlık yapıyor. Yazıdaki insta hesabına girerseniz, yazarı ve kitaplarını daha iyi etüt edebilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın

4