Dominik Cumhuriyeti (Karayiplerin Saklı Cenneti)

Dominik Cumhuriyeti Karayip cenneti olarak biliniyor ama bizim asıl dikkatimizi çekme nedeni survivor programının Dominik’te çekiliyor olması diyebiliriz.  Dominik Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir vize var mı, Dominik Cumhuriyeti’de yaşam nasıldır tüm merak ettiklerinizin cevabı bu yazıda.

Karayip cenneti olarak bilinen Dominik’te yaşanan esrarengiz olaylar birçok kişinin ilgisini çektiği gibi, eşsiz güzelliği olan yerleşim alanlarıyla da sıklıkla tercih edilen bölgelerden bir tanesidir. Dominik Karayipler’de yer alır ve ülkemizden de her yıl binlerce kişi ziyaretçisi olur. Özellikle de farklı yerleri gezip görmekten hoşlanan bir kişiyseniz gizemlerle dolu olan Karayipler’e gidip görmenizde fayda vardır. Bu kadar güzel bir ülke olmasına rağmen Dominik’te milyonlarca kişinin; yoksulluk sınırlarının bile altında yaşadığını biliyor muydunuz? Hadi ülkeye kısa bilgiler ışığında bir göz atalım.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Kısa Kısa

Öncelikle Dominik Cumhuriyeti nerede konumunu kısaca verelim. Karayipler’de Hispanyola Adası’nda bulunan Dominik Cumhuriyeti, doğusunda Küba ve Jamaika, batıda Porto Riko, kuzeyinde Kuzey Atlantik Okyanusu, güneyinde Karayip Denizi ile tam bir ada ülkesidir. Dominik Cumhuriyeti harita üzerindeki konumu için  aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.(1)

dominik cumhuriyeti (karayiplerin saklı cenneti)Pin

31 eyaleti bulunan Dominik’in başkenti Santo Domingo şehridir ve başkent aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Uluslararası havaalanı da yine en büyük şehirlerinden olan turizm cenneti Punta Cana şehridir. Dominik Cumhuriyeti dili İspanyolcadır ama İngilizce ve Fransızca da yaygın olarak konuşulmaktadır. Dominik Cumhuriyeti para birimi ise Dominik pesosudur.

Dominik Cumhuriyeti’nde yaşam nasıl, pahalı mı veya tehlikeli mi soruları çokça geliyor. Aslında çok pahalı değil ama ülkemize göre bir tık daha pahalıdır. Alışverişi Dominik’te yaptığınızda ülkemize göre 1.45 kat daha fazla ödersiniz. Tehlikeli mi kısmı ise turistik yerlere nazaran iç kesimlerde biraz daha fazla risk var ama popüler şehirleri daha güvenli diyebiliriz.

Dominik Cumhuriyeti’nin Farklılıkları ve Gizemi

Dominik Cumhuriyeti’nin farklılıkları ve kendine has bir yaşamı çok ilgi çekiyor. Birçok ülkeye göre daha rahat olan Dominik, sokakta dans eden ve şarkı söyleyen insanlarla doludur. Aynı zamanda, insanlar yaptıkları bu rahat ve özgür eylemlerden kesinlikle hesaba çekilmezler, yargılanmazlar. Hukuki anlamda değil tabi sosyal anlamda çünkü herkes birbirine bu konularda birbirine saygılıdır, özgürlüğüne engel olmak istemez.

Tabi zamanında Dominik bölgesinde çeşitli iç çatışmalar olmuş ve mülteci sorunları da yaşanmıştır. Bu durum ise ülkenin zor günler geçirmesine sebebiyet vermiştir. Bu dönemde ülkede, bir yerden bir yere ulaşım sağlamak bile çok zordu. Ancak bu tarz problemler zaman içerisinde geride kalmış ve düze çıkılmış, birçok kişinin daha keyifli vakit geçirilmesi sağlanmıştır.

Dominik en güzel ülkelerden bir tanesi olmasına rağmen, az gelişmiş yapısı; birçok kişinin zamanında bu durumu eleştirmesine sebebiyet vermiştir. Survivor gibi başka projeler de burada yayılmış olsa ülke biraz daha kendine gelebilir.

Dominik Cumhuriyeti’nin Gizemi artık dillere destan olmaya başlamıştır. Dominik’te çok büyük bir zıtlıklar mevcuttur. Örneğin; ülkede yaşayan bazı insanlar yoksulluğun da altında bir hayat sürdürmeye devam etse de bazı insanların ise çok zengin olduğu bir gerçek. Hatta sokaklarda kıyafeti olmayan insanlar görmeniz mümkünken, aynı ortamda ciplerle gezen kişilerin varlığını görmeniz mümkün olacaktır.

Aynı durum insanların yaşayış tarzıyla da alakalıdır. Ülkede yaşayan bazı insanlar çok sıkı ve muhafazakâr tavırlar sergilemeye devam ediyor olsa da; bazı insanların ise; daha çağdaş bir hayat sürdürmeye devam ettiğini de söyleyebiliriz. Durum böyle olunca Dominik’te bu uç örnekleri çok fazla görebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Marsilya Nice Cannes Monaco Gezilecek Yerler

Dominik Cumhuriyeti Turizm

Dominik Cumhuriyeti turizm açısından da en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Dominik’i ziyarete gelmek isteyen insanların büyük bir kısmı ise; doğal güzellikleri amacıyla ülkeye giriş yapmaya da devam etmektedir. Yeşil ve mavi tonların bir arada bulunduğu bu harika ülke gezilmeye değer.

Özellikle de yeşil alanların varlığından hoşlanan bir kişi iseniz, bu ülke sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Gizemli olayların ve çözülemeyen sırların olduğu bir ülkede farklı ve eğlenceli bir tatil yaşamayı istiyorsanız mutlaka Dominik’i ziyarete gitmelisiniz.

Dominik Cumhuriyeti vize olmadan gidebildiğimiz ülkelerden biridir. Bu sayede ülkeye dilediğiniz zaman gezme şansı elde edebilirsiniz. Bunun için uçak bileti almak yeterli. Dominik seyahatinde uçak kaç saat sürüyor derseniz yaklaşık 11 saat seyahat ediyorsunuz.

Üstelik Dominik’te bütçenize göre otel bulmamız da çok kolaydır. Ülkede hem çok zengin kesimin hem de fakir insanların varlığı olduğu için, her kesime göre barınma olanakları sağlamaya da devam etmektedir.

İLGİLİ YAZI: Malta Adası Hakkında Tüm Merak Edilenler

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Dominik Cumhuriyeti (Karayiplerin Saklı Cenneti)” üzerine 2 yorum
    • Tebrikler, Duo’nun kalemini iyi tanıyorsun;) Dominik uzak biraz ve haliyle uçak fiyatları da pahalı ama araştırırsak en az onun kadar güzel yerler buluruz biz de uygun fiyatlara. Gezip görmeden yaşamın tadı çıkmaz.

      Yanıtla
Yorum yapın