Paris Gezilecek Yerler Hakkında İpuçları

Paris gezilecek yerler planlaması yaparken, yakınındaki başka şehirleri de gezmek istemiştim. Çünkü bir yurt dışı gezi planladığımda gitmişken çok yer görmeyi istemişimdir hep. Genelde 4 veya 5 günlük planlamayla birbirine yakın 3 ülke ve bu ülkelere ait en önemli şehirleri gezmek mümkün.

Paris gezisi için de Amsterdam, Brüksel ve Lüksemburg gibi Paris’e 300-400 km yakınlığında yerleri planlayacaktım ki; çok samimi arkadaşım bana: “Benim çocukluk arkadaşım 15 yıldır Paris’te yaşıyor, telefonunu vereyim de konuş.” dedi. Ben de arkadaşıyla konuşunca, beni sadece “Paris gezisi” yapmaya ikna etti.

Madem 4 gece 3 günlük bir plan yaptın, Paris dışında başka yerleri düşünme, Paris turu birkaç güne sığmaz, burası bildiğin yurt dışı şehirlerine de benzemez, Paris gezilecek yerler çok fazla ve gezmeye, görmeye doyamazsın.” dedi. Bir de “Siz planı yapın, biz sizi ağırlarız, yol gösteririz.” deyince çok mutlu oldum. Çünkü Paris gezi rehberi konusu ücretsiz bir şekilde hazırdı bile:)

İyi ki de O’nu dinlemiş, sadece “Paris gezi planı” yapmışım. Kalma yeri, alışveriş ve yeme içme yerleri, gezilecek yerlerin sıralaması, müzelerin açılış kapanış saatleri, metro kullanımı, fotoğraf çekilecek yerlerin tespiti gibi bir çok konu bir çırpıda hallolmuştu. Paris’te yaşadıklarım, gezdiklerim, gördüklerim, yakaladığım detaylar sizin için de Paris gezi rehberi niteliğinde olmasını çok isterim.

Paris Gezisi Yapmak için Nedenler

Paris, dünyanın en romantik, en büyülü, en renkli turizm şehirlerinden biri.  Dünyada Londra ile berber en çok ziyaret edilen, Türklerin ise en fazla tercih ettiği şehir.

Sen Nehri çevresindeki düz bir alana kurulan bu şehir herkese hitap eden güzelliklerle dolu. Müzeler, alışveriş, eğlence, yeme-içme mekanları,  dünyanın sayılı müzeleri ve görkemli yapılarıyla gezmeye gelenlere inanılmaz bir portföy sunuyor.

Hele geceleyin her yer ışıl ışıl olduğundan “Işıklar Şehri Paris” de deniyor. Biz Aralık ayında gittiğimizden Noel kutlamalarına hazırlıkların yapıldığı zamana denk geldik. Böyle bir ışıltı ve renkliliği başka hiçbir yerde görmedim.

Ayrıca Paris, moda, tasarım, lüks kelimelerinin anlam bulduğu bir dünya başkenti. Paris’in bir diğer özelliği de şehrin metro ağının, yolların ve konutların yerleşimi simetrik olarak planlanmış. Kuş bakışı fotoğraflar çekerken her şeyin bir düzen içinde olması dikkatinizi çekiyor. Şimdi Paris’te nereler gezilmeli, neler yapılmalı, mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri beraberce bakalım.

Paris Gezilecek Yerler

Herkes ilgi duyduğu alanı veya gezilecek yerlerin birbirine yakınlığını dikkate alarak gezisini planlar. Ama ben Paris gezilecek yerler sıralamasını, en çok ziyaret edilene göre yapacağım. Paris’te görülecek en popüler yerler arasındaki turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin birincisi Disneyland olduğundan ben de onunla başlayacağım.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

1- Disneyland

İlki Amerika’da açılmış olan dev eğlence merkezi Disneyland, Paris’te de 2. tesisini açarak turistlerin göz bebeği olmayı başarmış, Paris gezilecek yerler sıralamasında ilk sıraya oturmuştur.. Paris’e 32 kilometre uzaklıkta olduğundan ve içinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınızdan buraya bir gününüzü ayırın derim.

Sadece çocukların değil,  her yaştan insanın doyasıya eğleneceği bu yer, “Walt Disney Studios Park” ve “Disneyland Park” diye iki bölümden oluşuyor. 50 euronuzu ayırarak Disney kahramanları, çeşitli masal kahramanları veya karayip korsanları ile beraber olabilir, animasyon ve gösterilere katılabilir, korku tüneli ve tren gezileriyle inanılmaz saatler geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

2- Montmartre Tepesi ve Sacre-Coeur Bazilikası

Paris’i hakim noktadan gören bu tepe, Paris gezilecek yerler arasında çok popüler ve en çok ziyaret edilenler sıralamasında ikinci sırada. Sacre-Coeur Bazilika’sı bu bölgenin en belirgin anıtı. Prusya savaşı sırasında ölenlerin anısına 1923 yılında yapımı bitmiş muhteşem görünümlü, beyaz rengiyle dikkat çekici bu kiliseye giriş ücretsizdir ama tepesine çıkmak ücretli.

Montmartre Tepesi, en iyi Paris fotoğraflarını çekebileceğiniz bir tepe. Ayrıca bu tepede Picasso, Van Gogh gibi sanatçıların buluşma noktası olan cafe, sarmaşıklı ev, pembe bina ve Moolin Rouje fotoğraflanacak mekanlar arasında.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

3- Notre Dame Katedrali

En çok gezilen yerlerden üçüncüsü olan Saint-Michel bölgesinin en görkemli yapısı Notre Dame Katedrali. 1345 yılında yapımı tamamlanmış bu tarihi kilise, çok farklı mimarı tarzı ve heybetli görüntüsüyle tam fotoğraflık.

UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunun bu kiliseye 3 ayrı kapıdan girip, ücretsiz olarak içini gezebilirsiniz. Kulelerine de çıkın çünkü kulelerden Paris manzarası muhteşem. Bu manzarayı görmek için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

4- Lur (Louvre) Müzesi

Değil Avrupa’nın, dünyanın en önemli müzelerinden Lur Müzesi, Paris gezilecek yerler sıralamasında en çok gezilen dördüncü bölgesi olarak yer alıyor. Müzeyi bir günde bile gezmek mümkün değilken ona ne kadar zaman ayıracağınız sizin göstereceğiniz ilgiye bağlı.

En meşhur eseri Mona Lisa tablosu. Ayrıca içinde tüm dünya kültürlerine ait tablolar, heykeller, antika eserler bulmak mümkün. Merak ettiklerinize yönelerek zamanı iyi kullanmak mümkün.

Çok olmasa da girişin ücretli oluşu, sıranın fazla oluşu gibi durumlardan giremezseniz de müzenin dışındaki 21 metre büyüklüğündeki cam piramitin önünde fotoğraf çektirmelisiniz. Yoksa Paris’e gittin de oraya uğramadın mı derler:)

Müzeleri seviyorsanız Orsay Müzesine de uğrayabilirsiniz.Sen Nehri yanında eski bir tren garını müze haline getirmişler. Bu müze de, Paris’in Lur Müzesinden sonra 2. önemli müzesi.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

5- Eyfel Kulesi

Paris deyince Eyfel Towers ikonu akla gelse de Paris gezilecek yerler sıralamasında beşinci olması şaşırtıcı değil mi? Gustave Eiffel’in tasarlamış olduğu Eyfel Kulesi, 1889 yılında yapımı bitmiştir. Sen Nehrinin hemen yanında olan bu kule 3 katlı ve 320 metre uzunluğunda. Hava açıkken en üst kattan tüm Paris’i gözlemlemek mümkün.

İster asansörle çık, ister yürüyerek, ister 2. Kata, ister en üst kata çık, ama çık. Parasına ve önündeki kuyruğa takılma. Eyfelin üstünden Parisin manzarası, nehrin kıvrımları, köprüler harika görünüyor.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

6- Versay Sarayı

Avrupa’nın en büyük sarayı ünvanına sahip bu yer, çok sayıda saray ve köşkten oluşuyor. 1300 odası bulunan bu koca sarayın; büyük bahçesini, 400 aynadan oluşan aynalı galerisini, göz alıcı iç dekor ve süslemelerini hakkıyla gezmek bir gün sürebilir. Böyle görkemli yapıları fotoğraf kadrajına aldırmak da oldukça güç

Ama her zaman dediğim gibi, bir gezide ilginizin olduğu yerlere yönelerek zamanı iyi kullandığınızda her yeri gezebilirsiniz ve aklınız gezemediğiniz yerlerde kalmaz.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

7- Opera Binası

Opera veya müzikal eserler dikkatinizi çekmese de, çok farklı mimarı yapısıyla gözlerinizi alamayacağınız güzellikte olduğundan fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz. Bu görkemli binanın ünlü bestecilerin büstleri, çeşitli süslemeleri ve değişik koridor yapısı dikkat çekici.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

8- Şanzelize (Champs-Élysées)

Paris gezilecek yerler denince ilk akla yerlerden biri olan Şanzelize, dünyanın en güzel ve lüks caddelerinden diyebiliriz. Türkiye’deki belki Bağdat Caddesi desek bir nebze karşılar ama moda, sanat,alışveriş noktasında da açık ara fark oluşur tabi ki.

Concord caddesinden başlayıp Zafer takı ile biten yaklaşık 2 kilometrelik bir cadde. Ama nasıl canlı, nasıl hareketli görmeniz lazım. Hem insan olarak hareketlilik var, hem de vitrinlerin canlılığı söz konusu. Tabi ana cadde biraz pahalı takdir edersiniz ki ama caddeye birleşen ara sokaklarda çok daha uyguna ürünler bulmak mümkün. Paris’ten hediye alınacaksa buralardan çok rahat alınabilir. Mesela Paris’e ait kupa, magnet, PSG forması, Disneyland karakterleri vs. ne ararsan var.

Şanzelide çok güzel cafe ve restoranlar var. Biz gece de gezmiştik, gece ışıl ışıl, renkli. Hele yediğimiz nutellalı lokma tatlısı gibi bir şey vardı:) Adını bilmiyorum da tarif edeyim, siz görünce anlarsınız zaten. Bizim halka tatlımız gibi galeta boyunda hamuru kızartıyorlar ama şerbete batırmadan sıcak nutella veriyorlar. Külah içine 5 tane alıp nutellaya bandırıp yiyorsun.

paris gezilecek yerler hakkında i̇puçları

9- Sen Nehri ve Aşıklar Köprüsü

Notre Dame kilisenin yakınından kalkan turlara binerek Sen Nehri’nde tekne turu yapmak, hem nehrin, hem şehrin, hem de köprülerin güzelliğini keşfetmenin en kolay yolu.

Tekne turu 15 euro civarında ve kulaklık takarak çevirili anlatımla rehberden şehrin bir çok özelliğini hızlı bir şekilde öğrenmiş oluyorsunuz.

Sen nehrinin kıyılarında dolaşıp hediyelik eşyalar alabilir, güzel pozlar yakalayabilirsiniz. Köprülerden en önemlisi Kilitli Köprü veya diğer adıyla Aşıklar Köprüsü. Asma kilidini bu köprüye kilitleyip, anahtarını da Sen Nehri’ne atıyorlar ki, aşklar ölümsüzleşsin.

İLGİLİ YAZI: Marsilya Nice Gezisi

10 Soruda Paris Gezi İpuçları

1- Paris’e hangi ayda gezi yapmak daha uygun?

Cevap: Fransa kuzeyde olduğundan soğuk bir ülke ve kışın yapılan gezi haliyle zorlar ama kışın da bilet fiyatları ekonomik. Kışın gidecekseniz de benim gibi kasım sonu veya aralık ayı içinde gidin ki Noel ışıltısını her yerde hissedin. Paris yürüyerek gezilir mi sorusu sık soruluyor, yazın gidilerse yürüyerek birçok yer gezilir. Uzak yerlere de metro ile ulaşılır.

Baharda veya yazın gidince gezmesi, yürümesi, parklar, tekne turları güzel, yükseklerden çekilen manzara resimleri güzel ama çok fazla turist geldiğinden Eyfel’de, müzelerde sıralar, kuyrukların da sonu gözükmüyor. Tercih sizin.

2- Paris’e hangi vize ile gidilir?

Cevap: Schengen Vizesi almanız gerekiyor ama yeşil pasaportunuz varsa vizeye gerek yok. Pasaportunuzun son kullanma tarihini de gözden geçirin, 1 yıldan az kalmışsa yeniletin.

3- Uçak yolculuğu kaç saat sürüyor?

Cevap: Ortalama 4 saat sürüyor.

4- Paris ile Türkiye saat farkı ne kadar?

Cevap: Türkiye’den 2 saat geride.

5- Paris’te nerede kalalım?

Cevap: Hostel, otel veya kiralık daireler var. Önerdiğimiz oteller ve daireler içinde fiyat olarak en uygunu hostel. Opera bölgesinde kalınabilir.

6- Müzelerde ve metrolarda indirim için neler gerekir?

Cevap: Müzelerde sıra beklemeyip hızlı geçiş için “Paris pass kartı”  edinilebilir. Metrolarda da indirimli çoklu biletleri kullanmakta yarar var.

7- Pariste “Tax free” yani kdv indirimi geçerli mi?

Cevap: Evet var, ülkeden ayrılırken ürünün ücretinin yüzde 20’ye yakınını geriye alabilirsiniz. Yalnız alışveriş için 175 euro alt limit kabul edilmiş.

8- Paris’te yemek yiyebileceğimiz Türk lokantaları var mı?

Cevap: Paris’te yemek yenilecek yerler Menekşe, Derya ve İstanbul Restaurant helal gıda formatıyla yemeklerini sunuyor.

9- Cafe ve pastane ve lokantalarda tadına bakılacak lezzet önerileri neler?

Cevap: Paris’te ne yenir sorusuna cevap olarak, kahve ve kuruvasan ikilisi, çay ve turta ikilisi, makaron ve Paris özel soğan çorbası ve peynirli krep diyebilirim.

10- Paris’ten dönerken sevdiklerimize ne getirelim?

Cevap: Parfüm ve tarz giysiler pahalı hediyelerden. Uyguna ne olabilir derseniz magnet, anahtarlık, kupa, t-shirt, forma olabilir. Yiyecek olarak da, çikolata, hardal, peynir çeşitleri önerebilirim. Hediyeleri Şanzelize’nin ara sokaklarından veya Montmartre tepesinde uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Paris’te Bunları Yapmadan Dönmemelisin!

 1. Şanzeli’de alışveriş yap, ye, iç.
 2. Eyfel Kulesi’ne çık, Paris’i izle.
 3. Lur Müzesi’nde Mona Lisa tablosunu gör.
 4. Notre Dame kilisesinin kulesinden Paris’e bak.
 5. Montmartre Tepesi’nde inanılmaz fotoğraflar yakala.
 6. Sen Nehri tekne turuna katıl.
 7. Disneyland’ta çılgınlar gibi eğlen.
 8. Eyfel ve Lur temalı selfiler çek.

Ayrıca muhteşem bir şehir daha gezmek isterseniz, “Budapeşte’yi Gezmek için 8 Neden” yazısını da okumalısınız.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Paris Gezilecek Yerler Hakkında İpuçları” üzerine 2 yorum
  • Londra’yı adada kabul edip saymazsak, Paris Avrupa’nın gezilmesi gereken en önemli yeri diyebilirim.

   Yanıtla
Yorum yapın