Barselona’da Gezilecek Yerler ve Andorra’da Alışveriş

Barselona’da gezilecek yerler planlanırken Barselona’ya çok yakın Andorra’yı listeye almamak olmaz. Biz de öyle yaptık zaten. Bu gezide tam 4  ülkeyi gezmeyi planladık. İspanya, Andorra, Fransa ve Monako Prensliği.

Bu ülkelerden Andorra ve Monako Prenslikleri çok küçük ama kendine has özellikleriyle de oldukça popüler. Andorra gümrüksüz ve vergisiz alışveriş cenneti, Monako da Formula 1 yarışlarıyla ve de meşhur Monte Carlo’suyla cazibe merkezi.

İspanya’da şehir olarak sadece Barselona, onun hemen bitişiğindeki ülke Andorra gezildikten sonra Fransa’nın güney sahillerinin ünlü şehirleri Marsilya, Nice ve Cannes’ ı, yine buraya çok yakın Monako’yu gezmeyi planladık.

Bu yazımızda Barselona’da gezilecek yerler ve Andorra üzerinde durup bir sonraki yazıda da Marsilya-Nice-Cannes-Monako gezimizi anlatmayı düşündüm. Böyle bir başlık atmamın sebebi ise, “Barselona’da gez, tadını çıkar ama biraz pahalı bir şehir olduğundan, alışverişini  Andorra’da yap.” düşüncesiydi.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

Neden Barselona Gezisi

Çünkü tarihiyle, sanatıyla, sıcak insanları ve harika iklimiyle yaşanılası bir şehir. Bir çok kişi Messi’li futbol takımıyla tanıyor olsa da, o aslında sadece Avrupa’nın değil dünyanın en güzel şehirlerin bir kabul ediliyor. Barselona’ya, Katalanların şehri de deniyor. İspanya’nın güneyinde yaşayan Latin kökenli bu halkın çoğunluğu Barselona şehrinde yaşamaktadır. Hani son zamanlarda “İspanyadan ayrılalım ayrı bir devlet olalım.” söylemleriyle ekranlarda da çok duyulmuştu.

Nüfusu 1,7 milyon civarında olan Barselona; konum olarak Fransa’nın güney sınırına çok yakın. Bu yüzden biz de gezilecek yerler planı yaparken Fransa’dan da birkaç şehir gezeriz diye düşündük açıkçası. İspanyol mimar Gaudi sayesinde şehir masalsı bir havaya bürünmüş ve sizi büyülüyor. Süslemeli mimariye önem veren Gaudi’nin birçok eseri UNESCO tarafından koruma altına alınmış durumda. Hatta meşhur bitmeyen kiliseyi duymuşsunuzdur Sagrada Familia… Öldükten sonra kiliseyi onun hayal gücüne uygun yapmaya çalıştıkları için sonuçlandıramıyorlar bir türlü.

Kısaca bu Barselona turu size; o adını çok duyduğumuz Katalan halkını tanıma, bir türlü bitirilemeyen katedral başta olmak üzere ünlü mimar Gaudi’nin eşsiz eserlerini görme imkanı verecek.

Barselona’da Gezilecek Yerler

İspanya’da o kadar çok gezilecek yer var ki, sadece İspanya gezisi yapmak bile bir haftanızı alır. O yüzden gezi planı yaparken güzergah çizmek en güzelidir. Şayet zamanınız kısaysa İspanya’nın kuzeyine ayrı, güneyine ayrı zaman ayırmak gerekir. Barselona’da gezilecek yerler epey fazla olduğundan 2 gün ayrılabilir.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

1-Park Guell

Gaudi’nin doğa hayranlığı ve hayal gücünün karışımından ortaya çıkan Park Guell, şehir merkezinin biraz dışında kalan Carmel tepesinde yer alıyor. Uzun kuyruklardan sonra 9 euroya aldığınız biletle masal dünyasına adım atıyorsunuz. Artık meşhur kertenkele heykeli önünde fotoğraf çektirebilir, rengarenk mozaik taşlardan oluşan, peri masalındaki evlere benzeyen yapıların arasında dolaşabilirsiniz. İçinde çok güzel Barselona ve deniz manzarasına sahip yerler de var. 1984 yılından beri UNESCO dünya mirası listesinde olan bu parkı, neredeyse  Barselona’da çekilen her filmde görebilirsiniz. Picasso’nun çok vakit geçirdiği bu parka, siz de mutlaka yeterli vakti ayırın.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

2-Sagrada Familia Bazilikası

Gaudi tarafından mimari planı yapılıp, 1882 yılında yapımına başlanan La Sagrada Familia Kilisesi hala bitirelememiş olması ilgiyle karşılanıyor ve yılda 2 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Gaudi öldükten sonra kilisenin ortasına gömüyorlar ve onun ruhunun yardımıyla hala projeyi devam ettiriyorlar.

Barselona’nın simgesi olan bu heybetli ve devasa  kiliseye giriş ücretli ve ciddi kuyruklar oluşuyor. Girdiğinizde de Sarmal Merdivenler ve Çan Kuleleri, Hz. İsa’nın doğum cephesi denen yer, Büyük Çile Kapısı ayrıca da Mezar Odası gezilecek yerler arasında. Bu arada ışıklandırma ve içerideki akustik harika.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

3-Casa Mila(La Pedrera)

Gaudi’nin Sagrada Familia’dan sonra en değerli eseri kabul edilen Casa Mila, hayalgücüyle estetiğin buluştuğu, herkesi kendine hayran bırakan ilginç bir yapı. Binaya baktığımızda dalgaların arasında özgürce salınan yosunları görmemizi istemiş mimar Gaudi. Ayrıca  dökme demirlerin olduğu balkonlar, şekilli bacalar da dikkatimiz çekiyor. Bu arada Casa Mila’ya La Pedrera yani “taş ocağı” demesinin sebebi o dönemde bu estetik anlayışın anlaşılamamış olmasından. Gaudi’nin bu yapı gibi Casa Batllo binası da sizi şaşırtacak. Tam karşısında olduğu için ona da zaman ayırmayı unutmayın.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

4-La Rambla Caddesi

Barselona’nın kalbi diye nitelendirilen La Rambla Caddesi, Katalonya Meydanından limana kadar uzanan trafiğe kapalı bir cadde. Günün her saati kalabalık olan caddede hediyelik eşya dükkanları ve mağazalar yer alıyor. Ayrıca cadde üzerinde ve 60 metre uzunluğundaki Cristophe Colomb Heykeli’ne 3 euro ödeyerek asansörle en üst katına çıkıp şehre kuşbakışı bakabiliyorsunuz.

Cadde üzerindeki Boquera Pazarına da uğrayın ve çeşitli yiyeceklerin, meyve salatasının tadına bakın. Tabi cadde çok hareketli olduğundan çanta ve cüzdanlarınıza dikkat etmelisiniz.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

5-Picasso Müzesi

Gotik mimarisiyle herkesi büyüleyen La Ribera mahallesindeki Picasso müzesi, İspanyol sanatçı Picasso’nun hayattayken adına açılan ilk müze özelliğini taşıyor. Müzeye 11 euro ödeyerek, 3500 civarındaki eserini görebilirsiniz. Müzede Picasso’nun okul öncesi çizdiği resimler de bulunuyor. Ayrıca Picasso’nun eserlerinin olduğu, Paris’te de bir müze bulunmakta.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

6- Poble Espanyol Köyü

İspanya kültürünün tüm özelliklerini yansıtan çeşitli evlerin bulunduğu, şirin sokakları ve limon ağaçlarıyla dolu rüya gibi bir köy Poble Espanyol. 1929 yılında EXPO fuarı için hazırlanmış, adeta bir açık hava müzesi.  Giriş ücretli, 12 euro civarı ama değiyor çünkü içinde meşhur bıyığıyla tanıdığımız Salvador Dali ve Picasso’nun eserlerinin olduğu çağdaş sanatlar müzesine girişler de bedava. Ayrıca Montjuic Tepesi’nde yer aldığı için güzel bir şehir manzarası da sunuyor bizlere.

Köyün içinde hediyelik eşya dükkanları, cafe ve restoranlar, bir tanede organik çikolata dükkanı var. Tadına baktırıyorlar, sonrasında hemen yemelik veya hediyelik çikolata alabiliyorsunuz.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş

7-Camp Nou-Barselona Müzesi

Barselona futbol takımı dünyaca ünlü olduğundan, o devasa stadı da kadın erkek herkesin ilgisini çekiyor. Giriş ücretli ama stadyumun her yerini gezebiliyor, inanılmaz fotoğraflar alabiliyorsun. Çimlere kadar inip, tribünleri dolaşabiliyorsun. “Barselona müzesinde ne olacak ki?” demiştim ama çok şaşırttı. Futbolcuların maketleri çok gerçekçi ve Messi ile fotoğraf gerçek gibi çıkıyor. Tarihlerine ait çeşitli formalarını, ayakkabılarını görebiliyor, Barselona marşını Türkçe’ye çevrilmiş halini dinleyebiliyorsun. Orijinal formalara isim yazıyorlar olsa da, fiyatı çok uçuk olduğu için almadı kimse tabi:)

Alışveriş Cenneti Andorra

Andorra’da alışveriş konusuna geçmeden önce Andorra hakkında biraz bilgi vereyim, çok şaşıracaksınız. Andorra Prensliği, o kadar küçük bir ülke ki, yüzölçümü sadece 468 kilometrekare ve nüfusu da 90 bin civarında. Bir ilçe kadar yani. Ülkenin iki ucu arası sadece 40 km.

Andorra’nın başkenti Andorra la Vella’ya gittik biz. Burası Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkentiymiş ve nüfusun 4’te 1’i de başkentte yaşıyor. Barselona’ya uzaklığı 180 km ve 3 saat boyunca dolambaçlı yollardan dağa tırmanılıyor. Uludağ’a çıkanlar bilir, aynı diyebilirim. Yaşayanlara Andorralı deniyor ve hepsi Katalan tabi.

Dünyanın en eski 14. devleti kabul edildiğinden UNESCO mirası listesinde bulunuyor. Hatta ülkenin yüzde 10’u koruma altında, o derece eski yapılar var. Sağlıklı Akdeniz mutfağıyla doğanın güzelliği ve temiz hava birleşince çok kaliteli bir yaşam çıkmış ortaya. Nereden mi biliyorum, en uzun yaşamın olduğu sayılı ülkelerden çünkü. Ayrıca ülkede sağlıkla ilgili her hizmet ücretsiz:)

Biz mayıs ayında gittiğimiz için çok soğuk değildi ama her yerde kar vardı. Yüksek rakımlı olduğu için yılın 365 gününün 300’ünde güneş alan bir ülke olması da çok ilginç. Kayak sporu çok yaygın, futbolda iyi değiller. Bir tane stadları var o da zaten küçücük.

barselona’da gezilecek yerler ve andorra’da alışveriş
salvador dali eriyen saat-andorra

Andorra’da Alışveriş ve Anılarım

Andorra’ya geldiğimizde şehrin ortasından geçen debisi yüksek bir derenin yanında indik araçtan. Vadiye kurulmuş bu şehrin üst kısımları hep karlı dağlar ve yalçın kayalıklar. Cadde alışveriş için gelenlerle dolu ve kalabalık. Peki alışveriş için neden Andorra tercih ediliyor? Çünkü alışveriş vergisiz ve gümrük olmadığından fiyatlar yarı yarıya. Free shop arama çünkü neredeyse her mağaza free shop gibi:)

Alışverişin gözdeleri ne derseniz? Bir numarayı elektronik eşyalar çekiyor. Amerika’yla aynı Iphone fiyatlarına rastlayabiliyorsunuz. Saatler, parfümler, gözlükler, her türlü spor malzemeleri yarı yarıya. Böyle çılgınca alışveriş yapmak ve satın alabileceğini bilerek özgürce dolaşmak her kadının hayali:)

Benim alışverişle ilgili anılarıma gelince; birkaç arkadaşım Amerikada’ki fiyatına çok yakın bir fiyatla Iphone satın almışlardı. Bende olduğu için elektronikle ilgilenmedim pek ve kar küresi aldım, çok büyük ve gerçekçiydi. 3 euroya dev nutella almıştım 750 gramlıktan. Nutellayı fazla sıvı miktarı diyerek, ne yazık ki hava alanında geçirmediler:(

Bir de güzel bir enstantane anlatarak anılarımı bitireyim. Tam kar küresini alırken bir yağmur başladı ki sormayın, hiçbir yere kıpırdayamadık. Yarım saat sonra da güneş açınca gökkuşağı çıktı. Hayatımda bu kadar yakın bir gökkuşağı görmemiştim, sanki elimi uzatsam dokunabilecekmişim gibi…

Barselona şehri ve Andorra’nın başkenti Andorra la Vella birbirine çok yakın, bu ikiliyi birbirinden ayırmayın, gezi planına mutlaka ekleyin. Gezmeyi planlayanlara keyifli gezmeler diliyorum.

Böyle birkaç ülke gezmeyi düşünmeyip tek yer gezmek istiyorum diyenler içinse daha önce yazmış olduğum “Paris Gezilecek Yerler” yazımı incelemesini öneriyorum.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Barselona’da Gezilecek Yerler ve Andorra’da Alışveriş” üzerine 31 yorum
 1. Ünlü dondurma firmasının çekilişi ile barcelena statına gittim.Harika bir atmosferi vardı.
  Heyet anlattığınız her yeri bize gezdirdi.
  Rüya gibiydi.
  Gezmediğim 2-3 yer daha kalmış.
  Öneriler ve inceleme için editöre teşekkürler.Harika gezi yazısı olmuş

  Yanıtla
  • Çok iyi ya, şanslıymışsın gerçekten. Barselona’nın stadının dediğiniz gibi büyüleyici bir atmosferi var. Gezmediğin yerleri de, bir gün tekrar gitmek nasip olur da tamamlarsın inş.

   Yanıtla
 2. Bu muazzam geziden kim bilir daha ne çok anılar birikmiştir 😉 Detaylar hep ilgimi çekmiştir. Belki tüm gezilerinizden kalan en ilginç hikayelerin bir kolajını tek bir yazıda paylaşırsınız bir gün 🙂
  Barselona ve genel olarak İspanya merak ettiğim yerlerden biri. Bu arada Katalan kültürüne karşı bir zaafım olduğunu ve Barcelona Klezmer Gypsy Orchestra’sının da sıkı bir hayranı olduğumu söylemeden geçemeyeceğim ? Direnişlerini ise tüm kalbimle destekliyorum.
  Seneye İsviçre’ye gitme düşüncem var. Programı uzatabilirsem, belki Barselona ve Andorra’yı da planıma dahil edebilirim.
  Yüreğinize sağlık, keyifli bir gezi rehberiydi… 🙂

  Yanıtla
  • Gezi anılarını tek yazıda toplama fikri güzelmiş, bunu bi düşüneyim;) İspanyayı zaten 2 seferde gezmek en iyisi, kuzeyi ve güneyi şeklinde. İsviçre’den Barselona biraz uzak, pek uymaz ama Como Gölü ve Milano yapabilirsin.
   Yurtdışı gezi planı yapmak bile güzel:) Çok teşekkür ediyorum bu güzel yorum için.

   Yanıtla
 3. Barselona’da gezilecek ne güzel yerler varmış. Farklı yerleri görmeyi tanımayı seven biri olarak çok hoşuma gitti.
  Kar küresini havaalanından geçirmemelerine üzüldüm. Sağlık olsun.

  Yanıtla
  • kar küresi büyük ve çok güzel, karları ağır çekimle süzülüyor ama onda sıkıntı olmadı da nutellayı geçirmediler. Belli miktar sıvıdan fazlasını el bagajına koyamıyorsun. Nutellayı da sıvı diye algılıyormuş, bilemedik onu. Barselona çok güzel gerçekten, umarım bir gün gitmek nasip olur.

   Yanıtla
 4. Barselona uzun zamandır gitmek istediğim bir yer yine hayallerim canlandı 🙂 Şu an Poble Espanyol Köyünde limon ağaçlarının kokusunu içime çekmek istedim çok güzel olurdu bu da 🙂

  Yanıtla
  • Akdeniz iklimi ya, limon ağaçları çok var bir de yaşlı ağaçlar,üstünde limonlar sırım gibi:) Barselona’da Poble Espanyol köyünün dikkatini çekmesi de ayrı bir bakış açısıydı, tebrik ederim. Kimi insan sanat seviyor, kimi insan gezmeyi, alışverişi, kimi de kültürünü. Güzel yorumun için teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 5. Evet geçtiğimiz dönemlerde adından çok sık bahsedildi ama ayrılamadılar sanırım bazilaski muhteşem bir yapıta benziyor gezmek lazım ama şu hayat şartları yok mu arkadaş meğinize sağlık bir gün gidersem sizi yad edeceğim saygılar.

  Yanıtla
  • Evet şu an ayrılmadılar Katalanlar. Bitmeyen kilise diye çok ünlü zaten o bazilika. Umarım bir gün Barselona’ya gidip gezince yadedersin bizleri de…

   Yanıtla
 6. Barselona’yı gezmeyip bildiğin yaşamışsın ve ince ayrıntılarla şu an bana da yaşattın teşekkürler. Nutellayı sıvı olarak görmeleri ve kabul edilmemesi çok garip geldi bana vardır bir bildikleri diyelim artık. Gökkuşağı ? nı izlemek ve Barselona’ya o şekilde veda etmekte pek keyiflidir Emin’im ki.

  Yanıtla
  • Gezilerdeki detay yerleri görmeyi de anlatmayı da seviyorum. Barselona Avrupa’da gezilecek yerlerde ilk sıralarda yerini alır, gitme durumu olursa listende olsun mutlaka. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • Barselona’ya gelmişken Andorra’ya da çıkabilirdiniz ama vakit alıyor tabi. Alışveriş için Andorra on numara yer, kendini tutamazsın. Ben de teşekkür ediyorum değerli yorumun için.

   Yanıtla
 7. Cancağızım o kadar güzel anlatmışsın ki gitmiş kadar oldum teşekkürler bu enfes yazın için :* dua et bende gideyim oralara.

  Yanıtla
  • iiiinşallah gidersin Barselonalara, bak ben duamı yaptım, sıra sende:)) Yani önce hayal et, sonra da harika bir gezi planı çıkar, hooop barselona:) Güzel yorumun için çok teşekkür ederim.

   Yanıtla
 8. İspanya ve özellikle Barcelona görmek istediğim yerlerden inşallah..Güzel bir tanıtım olmuş sayende oldukça bilgilenmiş oldum ?
  Andorra’yı hiç bilmiyordum demek ki alışverişler oradan yapılacak
  Dev Nutellaya yazık olmuş yaa,keşke havaalanından geçirselerdi ?

  Yanıtla
  • Beğendiğinize sevindim. İspanya’da çok gezilecek yer var, başkent madrid ayrı, güney kısım Barselona ayrı. Andorra ise Barselona’nın dibinde zaten. Gidersen bir gün hem gezmeye hem alışverişe doyacaksın. nutellayı yiyemesek de, da tatlı bir anı bıraktı:)

   Yanıtla
 9. barselona ya yolumuz düşerse bir gün elbet nasiptir. mutlaka tavsiyelerinizi göz önüne alacağım teşekkürler.

  Yanıtla
 10. Sagrada Familia Bazilikası bana da fantastik filmlerden kopmuş bir hava verdi. Çok güzel yapıları varmış, sayenizde görmüş tanımış oldum teşekkürler.

  Yanıtla
  • Sagrada familia’nın mimarı Gaudi çok orijinal bir adam. Hayal gücü öyle geniş ki, fantastik filmlere benzetmek çok normal, hak veriyorum sana. Çok teşekkürler.

   Yanıtla
 11. Barselona gezi yazısı kaç zamandır aklımda ama son iki hafta bloglara uğrayamadım . Avrupa şehirleri benim favori tatil yerlerim. Değişik şehirleri gezmek çok keyifli oluyor. Ne güzel resimler, Barselona ve genelde Ispanya’ nın da gezmeye değer bir ülke olduğunu düşünüyorum ?

  Yanıtla
Yorum yapın