Genel

2021 Hedefleri ve Yeni Yıl Hayalleri

2021 Hedefleri ve Yeni Yıl Hayalleri

2020 yılı öyle zor geçti ki, 2021 hedefleri ve hayalleri yeni yıldan beklentiler çok uçuk kaçık olmayacak, belki daha mütevazi olacak. Hatta sadece “Sağlık olsun başka şey istemem” diye düşünüyoruz ama o kadar da olmasın. Umarım bu zorlu pandemi süreci en kısa zamanda biter de hedeflerimiz ve hayallerimiz için daha güzel şartlar oluşur.

Her şeye rağmen 2021 yılı yepyeni ve bembeyaz sayfalarıyla yazılmayı bekleyen defter misali bizi beklerken, biz de ona kavuşmanın heyecanı içinde bu tertemiz sayfaları nasıl dolduracağımızın hayalini kuruyor, kendimize 2021 hedefleri çiziyoruz.

Yeni yılda yapacaklarımızın hayalini kurmak ve yeni yıl beklentilerimiz bizi zinde tutar, bize yaşama sevinci verir ve umutla geleceğe bakmamızı sağlar. Hayal kurmak ve beklenti içinde olmak bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir ama umutlu olmak bitmeyen bir hazinedir. Hayallere ket vururuz ama umut kor gibi içten içe yanar, hiç sönmez. Bence hayallerimizi her zaman umutla yoğurmak en güzeli.

Yeni yıl başlangıcı olsun, ayın başlangıcı  olsun, hafta başı olsun farketmez, doğum günü olsun, evlilik yıl dönümü olsun, her ne olursa olsun yepyeni başlangıçlar için her şeyi bahane ederim ben. Çünkü yeni başlayan her şey motivasyon kaynağıdır ve hemen bunu değerlendirmek, hedeflere giden yolda kullanmak gerekir.

İşte şimdi 2021 hedefleri belirlemenin, yeni yılda yapılacaklara ait güzel hayaller kurmanın tam zamanı. Hedefleri belirlerken yeni yılı milat kabul etmeli, ajandamıza yeni yıl hedeflerimizi, hayallerimizi ve yeni yıldan ne gibi beklentilerimiz olduğunu ajandamıza not almalı, kağıda yazıp panomuza yapıştırmalıyız. Böylece her gördüğümüzde yeni bir motivasyonla yolumuza devam edebiliriz.

2021 Hedefleri ve Hayallerine Ulaşmak İçin

2021 yılı başlarında planladığımız hedeflere ulaşmak ve kurduğumuz hayallerin gerçekleşmesini istiyorsak, ocak ayındaki heyecanımızı sonraki aylarda kaybetmemeli, yıl içine yayabilmeliyiz. Hayallerimizin tek tek gerçekleşmesini istiyorsak, kendimizi her daim motive edecek şu kriterleri göz önünde bulunduralım:

 • Öncelikle olabilirliği yüksek reel hedefler olmalı. Özgüvensiz ve sığ düşüncelerle planlanan hedefler ve kurulan hayaller bize bir şey kazandırmadığı gibi, reel olmayan abartılı ve zor hedefler de çabuk vazgeçmemize neden olur, olumsuz sonuçlar alırız. Örneğin, bir ayda ne kadar zayıflarım, ne kadar kitap okurum, nereleri gezerim gibi planlamalar makuliyet çerçevesinde olmalı.
 • Hedefini ve hayalini gerçekleştirmek için kendine güvenmeli, yapacağına inanmalı ve bunu destekleyen olumlamalar yapmalı. Akla gelen olumsuz düşüncelerden de sıyrılmak gerek. Bunun için sevdiklerinizden ve size pozitif enerji veren insanlardan yardım alabilirsiniz.
 • Çevremizde gelişen olumsuz olaylara takılıp kalmak, negatif insanların moral bozucu söylemlerine değer vermek hedefe ulaşmanın önündeki engellerden. Hedeflediğin şeyle alakalı kurulan olumsuz cümlelere, seni hedefinden ve hayalinden vazgeçirecek düşüncelere açık kapı bırakmamalısın.
 • Zaman geçtikçe hedeflerin ve hayallerin ile ilgili güncellemeler gerekirse bunu yap ama boşverip vazgeçme.

2021 Hedefleri ve Hayalleri

2021 hedefleri ve hayallerimi belirlerken öncelikle geçen yılki gerçekleştirdiklerim ve gerçekleştiremediklerimi değerlendirmem gerekti. Yapamadıklarımı veya ertelediklerimi yeniden 2021 formatında güncelleyerek listeye dahil ettim. Bu yıl yeni hedef ve hayallerim var, onları da ekleyerek tam da içime sinen bir hedefler ve hayaller listesi oluştu.

*Sağlık: Her şeyin başı sağlık ve bu konuda hassas olmalıyım diye bir takım hedefler koydum kendime.  Uyku düzenini ayarlama, vakitli uyuyup vakitli kalkma. Sağlıklı ve doğal beslenmeden taviz vermeme. Çocuklarla beraber abur cubur yemeyi dengeli yapma. Ev ve el yapımı doğal ürünlerle vücut sağlığını koruma hedefi. Ayrıca yürüme, spor ve egzersizlerle zinde ve fit kalmaya devam.  Zamansızlık ve pandemi buna engel olmayacak.

*Başarı: Eğitim alanında ve sitemi geliştirme üzerine hedeflerim ve hayallerim var. Öğrencilerim başardığında, istedikleri yerleri kazandıklarında ben de mutlu olacağım. Siteye yazı girme sayısını arttırıp sitenin gelişmesini istiyorum. Ayrıca sitemde doğal ve organik ürünlerin satışı ile ilgili planlarım var ve DUO DİYET SHOP çok yakında aktif hale gelecek.

*Huzur ve Mutluluk: Huzur ve mutluluk deyince aklıma ilk gelen aile olduğundan ailemle geçirdiğim zaman dilimini iyi ayarlamalı, kaliteli zaman geçirmeliyim. Bunun için ev içi etkinlikler ve ev dışında gidilecek yerler için ortak fikirlerde buluşmak ve keyfini çıkarmak.

*Zaman: Hem kendimi yetiştirmek, geliştirmek hem de kafa dinlemek ve manevi huzur için kendimize zaman ayırmak önemli. Bununla ilgili birçok alanda hedeflerim ve hayallerim var. Siteye yazı girme, araştırmalar yapma,  çeşitli türde kitaplar okuma, sevdiğim hobilerle zaman geçirme gibi.

*Global: Bu bir hedef değil ama hayalim ve beklentim diyebilirim. Elimden belki çok az bir şey gelir ama en azından bu beklentimin ve duamın bir sinerji olacağı ümidiyle belirtmek istiyorum. Yeni yıldan beklentim; tüm dünyada pandeminin son bularak maskesiz günlerin gelmesi, sağlıklı bir sosyal yaşama kavuşmak. Ayrıca tüm insanlığın huzur ve barış içinde olması, savaşların bitmesi, insanların mutlu olduğu yerlerde yaşaması, önyargı duvarlarının yıkılması, ırkçılığın ötekileştirmenin yok olması, herkesin birbirine saygılı olması… Yeni yılda hep güzel haberlere, yeni buluşlara, teknolojik gelişmelere sevinelim, hiç üzülmeyelim.

Bu yıl 2020 yılından daha güzel olsun, 2021 hedefleri ve hayallerimizin hepsi de gerçekleşsin inşallah.

Hedeflere ulaşmada motivasyon kaybı yaşamamak için daha önce yazdığım “Motivasyon ve Başarı” konulu yazıma da göz atmanızı isterim.

Written by Duo

22 yorum “2021 Hedefleri ve Yeni Yıl Hayalleri

 1. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Bence de ileriye dönük hedefler belirlemek için her fırsatı değerlendirmeliyiz. Dilekleriniz çok güzel tebrik ederim. Umarım başta sizin olmak üzere hepimizin hedeflerinin çoğunluğu yeni yılda gerçekleşir. Sevgilerle.:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, yeni başlangıçlar için her fırsatı değerlendirelim. Evet, yeni yılda tüm hedeflerimiz ve hayallerimiz gerçekleşsin.

 2. Saba Rahman dedi ki:

  Your thoughts are very beautiful. This article is very good. It reflects that you want to be all the happy and self introspection is must to accept any kind of change. I am inspired by this to take some kinds of resolutions to bring peaceful changes in my life.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Thank you, in the New Year, I hope everything will be as you wish.

 3. Deniz dedi ki:

  Ne güzel, insanın içini umutla dolduran, motive eden bir yazı olmuş 🙂 Umarım 2020 hedeflerin ve dileklerin firesiz bir şekilde, tek tek gerçekleşir ve umarım yeni yıl hepimiz için güzelliklerle, bol şansla dolu olarak gelir…
  Kalemine yüreğine sağlık. Mutlu, huzurlu bir yıl dilerim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yazımı motive edici bulmana sevindim, aynı şekilde senin yorumun da motive edici ve umut dolu. Umut da bulaşıcı sanki. Güzel dileklerinin hepsi, hepimiz için olsun, mutlu yıllar…

 4. Hürpost dedi ki:

  hedef belirlemek güzel ulaşalım ulaşmayalım sonuçta bir hedefimiz amacımız var ama siz bir çoğuna ulaşırsınız çünkü takip ettiğim kadarıyla planlı ve düzenli hareket ediyorsunuz. Umuyorum hedeflerinizin de üzerine çıkarsınız Şimdiden yeni yılını başarılı mutlu sağlıklı ve huzurlu geçsin demek istiyorum yeni yılınız kutlu olsun saygılar.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok güzel bir şey söyledin, önemli olan hedef belirlemek, ama ulaşırız ama ulaşamayız o çok önemli değil. Hedefsiz yaşamak rüzgarda savrulan yaprak misali hiç bana göre değil. Tespitlerin beni memnun etti. Yeni yılda hedeflediklerimize hayallerimize kavuşalım hep birlikte inş. Size de sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllar dilerim.

 5. Yıldız dedi ki:

  Yeni yılda hepimizin hayallerimize ulaşması dileğiyle Duo??

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yeni yıl dileğine can-ı gönülden katılıyorum, umarım hayallerimiz gerçek olur, iyi yıllar dilerim…

 6. Ben maddî sahadaki hedeflerimi milâdî yılbaşında; mânevî sahadaki hedeflerimi de hicrî yılbaşında koyuyorum. Ne kadar o hedeflere odaklanabiliyorum orası ayrı bir konu maalesef!

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Maddi manevi hedeflerine ulaşırsın umarım. Dediğin gibi zaman ilerledikçe odaklanma sorunu oluyor ve vazgeçiyoruz bir çok hedefimizden. Ama en önemlisi bir hedefimizin olması, gerisi gelir inş.

 7. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Yeni yıl sizler için sağlık, mutluluk ve huzurla dolu bir yıl olsun; Yeni yılınız kutlu olsun Duo Diyet, Sevgilerle.:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, umarım yeni yılda güzel dileklerinin hepsi gerçekleşir. Sevgilerimle…

 8. Rabia Serteli dedi ki:

  Hayal deyip geçmemek lazım. Ancak, sizin de yaptığınız gibi hayallerimiz için hedef koymak lazım. İnşallah başarılı olursunuz. Tüm arkadaşlarımızın hayallerine ulaştıkları bir yıl diliyorum. Mutlu yıllar…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok doğru hayal deyip geçmemek, ona bir misyon yüklemek ve kendimize bu yönde hedefler koymalıyız. Umarım dediğin gibi olur, herkes hayallerine ulaşır. Teşekkürler, size de mutlu yıllar.

 9. Tahsin Duman dedi ki:

  Yeni bir yıla; yeni umutlarla, hayallerle ve hedeflerle merhaba dedik. Sağlığını kaybetmeyen için klişe gibi gelse de öncelikle yeni yıldan herkes için sağlık diliyorum. Hayat çok da plan yapmaya gelmiyor o yüzden anı yaşamak gerektiğine inananlardanım. Umarım güzel anılar ve insanlar biriktirdiğimiz harika bir yıl olur, kendinize iyi bakın. Sevgilerimle…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bu da güzel bir yaklaşım, uzak hedeflere odaklanırken anı kaçırmamak ve anın tadını çıkarmak gerek. Evet, yeni yılda güzel anılarımız biriksin inş. hep birlikte.

 10. Yeni yıl, yeni umutlar, yeni hayaller… Başarı ve sağlıkla gelsin…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen dediğiniz gibi, yeni yıl başarılarla dolu ve sağlıklı güzel günler göreceğimiz bir yıl olsun.

 11. Cem Kazan dedi ki:

  Duo dilerim tüm hedeflerine ulaşırsın ? Galiba ben hedeflerimi gerçekçi koyamıyorum. 2020’ye girerken 1 milyon okunma hedeflemiştim mesela. Ama bu yıl için umudum var ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Olur olur yeter ki isteyelim, hedefler varılmak içindir. 2020 den umutluyuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir