Dişil Enerji Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Tarih boyunca farklı tasavvuf düşüncelerinden manevi ve düşünsel öğretilere varana kadar pek çok felsefede dişil enerji ve eril enerjiden bahsedilir ve bu ikisi ayrı özden oluşur. Bu iki zıt kutup, yaradılışın ve insanın özünde var olan kozmik enerjilerdir.

İçinde yaşadığımız ikilik evreni, birbirine zıt görünen ancak biri olmadan diğerinin var olamayacağı değerlerden oluşur. Bu ikiliğin aşılması ve dengelenmesi ile oluşan bütünlük, karşıtların birliğini ifade eder.

Vücudumuzda yüzlerce yaşam enerjisi kanalı bulunur. İda nadi; içe dönük, yaratıcı ve sezgisel olan dişil enerji kanalıdır. Bu enerji, kök çakradan başlayarak tüm enerji noktalarını dolaşır. Bu akım, omurilikten yukarıya doğru spiraller çizerek üçüncü göz (ajna) çakrasına doğru bir yol oluşturur.

Eril ve dişil enerji hem erkeklerde hem de kadınlarda dengeli olduğunda tamlık ve doyum hâlinden bahsedilebilir.

Dişil Enerji Özellikleri Nelerdir?

Pranayama pratiklerinde dişil enerji olarak nitelendirilen kozmik güç; bireyin kendi içinde erişebileceği, bağlantı kurabileceği ve serbest bırakabileceği yaratıcı enerjiyi temsil eder. Destekleyici bir yaşam gücü sunan bu enerji kanalı; sevgi, canlılık ve şefkat getirir. Bu enerjinin öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Dişil enerji, edilgendir.
  • Özgürlüğü temsil eder.
  • Genellikle sezgileri dinler, gözlemi sever.
  • Coşku ve sevinçle beslenir.
  • Sanat, estetik ve yaratıcılığın kaynağı bu enerjidir.
  • Bütünsel bir kavrayışın ve farkındalığın anahtarıdır.

Tasavvuf öğretisinde “Ay”, Çin felsefesinde “Yin” ile sembolize edilen dişil enerji, destekleyici ve besleyicidir. Bu enerjinin dengesizliği hâlinde güçsüzlük, güvensizlik, kontrolsüz öfke ve ön yargılı olma gibi duygular hissedilebilir.

Enerjinizi yükseltmek için nefes egzersizleri yapabilir, bu sayede hem yaratım sürecine girebilir hem de yaşamınızı ahenkle dönüştürebilirsiniz. .

Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir?

Dişil enerjiyi dengelemek, istediklerinizi âdeta bir mıknatıs gibi kendinize çekmenizi sağlar. Her bireyin yaşamında içsel dengesizlikler mevcuttur. Dengesizliğin söz konusu olduğu durumlarda duygusal enerji dalgalanmaları ve negatif hisler meydana gelir. Dişil enerjiyi yükseltmek için öncelikle dengesizliğin kaynağını tespit etmek gerekir. Bu sayede çalışma yapılması gereken alanı belirlemek kolaylaşacaktır.

dişil enerji nedir? nasıl yükseltilir?

Dişil enerjiyi yükseltmek, iyileşme ve dengelenmeye odaklanarak mümkün olur. Dişil ve eril enerji dengesizliğine genellikle inançlar ve travmalar sebep olur. Derinlere indikçe korku, çaresizlik, eksiklik ve daha pek çok olumsuz duyguya rastlanabilir. Bu karşılaşma, sorunu çözme yolunda bir adım daha ileri gitmeyi ve enerjinizi yükseltmek için izlenecek yolu belirlemeyi sağlar.

Dişil enerjinizi yükseltmek için öncelikle nefesinizle bağlantıya geçmelisiniz. Nefes, zihin ve manevi boyutlar arasındaki büyülü bir köprüyü andırır. Günlük meditasyonlar ve nefes çalışmaları ile içinizdeki gücü keşfedebilirsiniz. Üstelik bu sayede sağlığınızı iyileştirmek, enerjinizi yükseltmek ve doğanızla bütünleşmek için eşsiz bir fırsat yakalamış olursunuz.

Enerjinizi yükseltmek için nefes egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. Enerjiyi aktif hâle getirmeye ihtiyaç duyulan anlarda bütüncül nefes çalışmaları yapılabilir. Seçeceğiniz nefes tekniğinden önce bütüncül nefes çalışması yaparak egzersizlerden çok daha yüksek verim almanız mümkün olur.

Breath Hub Nefes Teknikleri ile Enerjinizi Dengeleyin!

Breath Hub ile doğru nefes alıp almadığınızı ölçebilir, yaratıcılığınızı canlandırarak kendinizle daha derin bağlar kurabilirsiniz. Uygulamada yer alan yüzlerce egzersiz ve meditasyon seansı arasından ihtiyacınıza en uygun olanları belirleyip nefes yolculuğunuza hemen başlamanız mümkün. Böylelikle nasıl doğru nefes alabileceğinizi öğrenerek iyileşmeye ve yenilenmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Profesyonel nefes çalışması koçları tarafından hazırlanan rehberli seanslar sayesinde bedenen ve zihnen hafiflemek son derece pratik bir hâl alır. Breath Hub ile dişil enerjinizi dengeleyerek içinizdeki yaratıcı ruhu özgür bırakabilirsiniz!

İLGİLİ YAZI: Enerjinizi Yükseltmenin Yolları – Harika 10 Öneri

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın