Evlilik Sorunları için Danışmanlık, Doğru Seçim mi?

Her evlilikte birtakım sorunlar yaşanabilir, bu çok doğal bir durumdur. Önemli olan şey, evlilik sorunları daha fazla büyümeden çözüme kavuşmuş olmasıdır. Siz de evliliğiniz üzerinde bazı şeyleri düzeltmeyi deniyorsanız, danışmanlık üzerine düşünmek isteyebileceğiniz birçok neden vardır.

Bir kişinin sorunları atlatması için tasarlanmış danışmanlığı veya iki tarafın da katılabileceği çift terapisini seçebilirsiniz. Hangi çeşit terapiden yararlanacağınıza karar vermek size ve partnerinize bağlıdır, ama iki durumda da evliliğinize katkıda bulunabilir.

Evlilik Sorunları için Bilinmesi Gereken Şeyler

Evlilik sorunları nasıl çözülür psikolog ve danışman yardımı evliliğin gidişatını olumlu etkiler mi evlilik sorunlarının çözümünde kullanılan yöntemler arasında çift terapileri ne kadar etkili gibi sorular çok merak ediliyor. Evet, evlilik danışmanlığı söz konusu olduğunda, ilişkiniz için doğru seçim olabilir veya doğru seçim olmayabilir. Evlilik sorunları için bir terapiste görünmek isteyip istemediğinize karar verirken bunları düşünün:

1- Çaba göstermelisiniz.

Tüm ilişkiler farklıdır ve sizinkinin nasıl olduğu konusunda gerçekçi olmanız gerekir. Örneğin, siz eşinize şiir yazarsanız ve o size hediye bile vermezse, bunlar değişmesi pek mümkün olmayan şeylerdir. Ancak bu, eşinizin öyle olduğunu düşündüğünüz için çaba sarfetmeyi durdurmanız anlamına gelmez. Bu onlar için adil değildir, özellikle nasıl hissettiğinizin farkında değillerse.

2- Ne istediğinizi ve partnerinizin ne istediğini bilin.

Eşinize ne istediğiniz, neyi sevdiğiniz ve size nasıl davranmasını istediğiniz konusunda açık ve dürüst olmalısınız. Evlilik sorunları konuşarak iyi bir iletişimle çoğu zaman çözüme kavuşur. Evet bununla ilgili konuşmak çok önemlidir, böylece her bir kişi ne bekleyeceğini bilir.

Muhtemelen, eşinizin sizden beklediği her şeyi ve nasıl davranılmak istediğini bilmiyorsunuzdur, bu nedenle, aranızda biraz mesafe olduğunu fark etmeye başladığınız anda bunu öğrenmeye öncelik vermelisiniz. Sizden ne istediklerini dinlediğinizden ve sizden beklentilerini nasıl yönetmek istediğinize karar verdiğinizden emin olun. evlilik sorunları

3- Mücadelelerinizi seçin.

Eşiniz sinirlerinizi bozduğunda, yaptığınız sinir bozucu olabilecek şeyleri düşünün. Kalbini kırıcı bir şey söylemek ya da onlarla tartışmak yerine, bir şey yaptığınız zaman yaptığınız hakkında yorum yapmadıkları bir zamanı hatırlamaya çalışın.

Dahası, eşinizin duygularını her zaman göz önünde bulundurmalısınız, özellikle size saygısızlık etmedikleri zamanları. Elbette her zaman iyi geçinmek zorunda değilsiniz. Bazı durumlarda, ortaya çıkan anlaşmazlıklar veya tartışmalar olabilir. Önemli olan, bunları aşmanız ve devam etmenizdir.

4- Terapiyi doğru zamanda düşünün.

İlişkiniz için terapi düşünüyorsanız, çok geç olmadan ondan yararlanmanız gerekir. İlişkinizi sürdürmek için ilk sorun belirtisinde bir terapist bulmak en iyi şansı verebilir. Eşinizle, sizinle bir terapisti görmeye istekli olup olmayacaklarını konuşun. Sonra bir sonraki hamleyi yapabilirsiniz.

5- Ne zaman işe yaramadığını bilin.

Terapi bir seçenek olsa da olmasa da, bir ilişkinin ne zaman işe yaramadığını bilmeniz gerekir. Bir ilişkiden ihtiyacınız olanı alamıyorsanız ve eşiniz değişmek istemiyorsa veya daha fazla çaba sarf etmiyorsa, diğer seçenekleri keşfetmenin zamanı gelmiş olabilir.

Bir terapistle görüştüğünüzde, bunu onlarla tartışabileceksiniz, ancak görüşmüyorsanız, sağlıklı ilişkilerin iyileştirebileceğini ve birkaç farklı şekilde faydalı olabileceğini bilmek önemlidir, özellikle genç yetişkinlerde. İlişkinizin bunlardan hiçbirini yapmadığını düşünüyorsanız, bu konuda ne yapmak istediğinizi düşünmelisiniz.

evlilik sorunları için danışmanlık, doğru seçim mi?

Genel Bakış ve Sonuç

Tecrübe edebileceğiniz çeşitli evlilik sorunları vardır, ancak bunların çoğu terapi yoluyla çözülebilir. Bir kere danışmanla görüştüğünüzde, terapinin ilişkinize yardımcı olup olmayacağına muhtemelen daha iyi karar vereceksiniz. Mümkün olduğunda her iki taraf da terapiye katılmalıdır, ancak bu gerekli değildir. Pek çok farklı nedenden dolayı, ihtiyaç duyduğunuz her an danışmanlık alabileceğinizi hatırlayın.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Evlilik Sorunları için Danışmanlık, Doğru Seçim mi?” üzerine bir yorum
 1. It is the best time to make a few plans for the future and it’s
  time to be happy. I have read this put up and if I may I wish
  to counsel you some interesting issues or suggestions.
  Perhaps you can write next articles relating to this
  article. I desire to learn more things approximately it!

  Yanıtla
Yorum yapın