Okul Kursları ve Egzersiz Çalışmalarının Faydaları

Okul kursları, okullar açıldıktan kısa bir süre sonra hemen başlıyor. Kurslar başlamadan önce, belirlenen takvime göre takviye kurs ve egzersiz çalışmaları için seçimler olur. Milli Eğitim’in EBA sisteminden Destekleme ve Yetiştirme Kursları kaydı yapılır.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları yönergesine göre bu yıl kurslara başvurular bir yıl için yapılacak.

Destekleme ve Yetiştirme Okul Kurslarına öğretmen ve öğrenci başvuruları yapılır. Her öğretmen yetiştirme ve takviye kursu vermediğinden, sisteme kayıtlı öğretmenler arasından öğrenciler kurs öğretmenlerini seçmiş olur. Nasıl ki her öğretmen kurs vermiyorsa her öğrenci de kursa katılacak diye bir şey yok.

Okul kurslarına zamanında başvuramayıp sonradan katılmaya karar verirseniz size şunu söyleyebilirim: Kurs başvuru tarihleri kaçırıldı diye üzülmeyin çünkü ders öğretmenleriyle konuşursanız yine sizi kursa ekleyebilir, yeter ki sınıfta yer olsun.

Egzersiz çalışmaları başvurusu ise kurslardan daha kolaydır. Kayıt olmak için resmi başvuru gerekmez, sadece egzersiz yaptıracak öğretmene başvurmanız yeterlidir.

okul kursları ve egzersiz çalışmalarının faydalarıPin

Okul Kursları Ne Zaman Başlayacak?

Okul kursları başvuruları ne zaman? Peki bu aşama ne zaman bitiyor, okul kursları ne zaman başlıyor? 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kurslarıyla ilgili aşamaları meb gov tr adresinden takip edebilirsiniz.

Peki okul kurslarına kimler katılmalıdır, hangi sınıflarda kurs açılıyor, kısaca ona da değinelim.

Resmî ve özel örgün eğitim kurumlarına kayıtlı 5. sınıftan lise son sınıfa kadar tüm öğrenciler ile orta öğretimden mezun olanlar Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) katılabilir.

8. sınıfların LGS, 12. sınıfların ise üniversite sınavlarına hazırlanmak için okul dışı takviye alıyor olmaları, okul kurslarına ilgiyi azaltabilir ama ara sınıflar için okul takviye kursları çok önemlidir.

Öğrenci hangi sınıfta olursa olsun, okul dışı bir takviye veya özel ders alıyor olabilir. Öğrenci şayet okul dışı takviye ders alıyorsa tavsiyem, okul kursunda ana dersler dışında kurslar seçmesi. Tabi açılmışsa. Mesela müzik, beden eğitimi, görsel sanatlar, zekâ oyunları gibi… Yani hem okul dışı, hem okul içi aynı dersler sıkabilir, dolayısıyla okulda, yetenekleri geliştirici ve rahatlatıcı kurslara yazılmaları daha iyi bir seçim olur.

Ama bazı öğrenci şunu diyebilir: “Okul dışında takviye kurs veya özel ders alıyorum ama okulumun matematik öğretmeni çok iyi ders anlatıyor.” Ayrıca ondan da ders almak istiyorum deyip öğretmeninin kursunu seçebilir.

Okul kursları ücretli mi? Destekleme ve Yetiştirme Kursları ve egzersiz çalışmaları ücretsiz olduğundan katılmanızı tavsiye ediyorum.

İNGİLİZCE KURSU İÇİN: En İyi İngilizce Kursları  yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İlkokulda Okul Kursları

Öğrencimiz ilkokula gidiyorsa; 1. Sınıf hariç 2. Sınıftan itibaren kursa gidebilir. 1. sınıflar okuma yazma etkinliğine odaklandığından kursu çok düşünmez. Ama bazı okullarda, öğretmenlerin bir kısmı 1. sınıfın 2. döneminde takviye kurs açabiliyor, çocuğun durumuna göre katılmak iyi olabilir. 2-3-4. sınıflarda ise sınıf öğretmeni müsaitse kurs açıyor. İlkokul 1.sınıftan 4. sınıfa kadar yapılan okul kursları, destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında olmadığından ücretlidir.

İlkokulda kursta; sınıf öğretmeni ders dışında yapılan bu etkinlikte mutlaka öğrenciye farklı bir şeyler verecektir. O gün işlenen konuları pekiştirme, fazladan okuma yapma, soru çözme yaparak öğrencinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca öğretmenle daha yakın ilişkiler kurma gibi artıları da olacaktır. Yakın ilişkiler dedim çünkü kursa katılan öğrenci sayısı derstekinden az olacağından, bol bol zaman olur. Bu da birebir ders verme, birebir ilgilenme anlamına gelir ve öğrenciye ekstradan katkı sağlar.

Kursların küçük bir dezavantajı var, bazı kurslar okul bitince yapıldığından, öğrenci yorgun olabiliyor, ilgisi azalabiliyor. Hafta sonunda yapılan kurslar bu anlamda belki daha avantajlı denebilir. Hafta sonu kurslarına öğrenci serbest kıyafetle gelince kendini daha özgür ve mutlu hissedip, motivasyonu da yüksek oluyor. Bu da derse katılımı arttıran bir durum.

okul kursları ve egzersiz çalışmalarının faydalarıPin

Egzersiz Çalışmaları Nelerdir?

Okul egzersiz çalışmaları da en az kurslar kadar değerlidir. Okullarda satranç, mangala, izcilik, akıl oyunları, atletizm gibi ücretsiz egzersiz kursları açılabilir. Birçok okulda bu konularda sertifikası olan öğretmen bulunuyor. Bu egzersiz çalışmaları kaçırılmamalı, mutlaka değerlendirilmeli çünkü hayata dair sayısız pozitif katkıları oluyor.

Egzersiz Çalışmaları Faydaları

 1. Planlı ve kurallara göre hareket etmeyi öğrenir.
 2. Mücadeleci bir ruh kazanır, başarısızlık karşısında yılmamayı öğrenir.
 3. Düşünen, araştıran, yargılayan bir kişilik kazanır.
 4. Bireysel etkinliklerde, bireysel güç ve yeteneklerini keşfeder.
 5. Hızlı ve doğru karar alma özelliğini geliştirir.
 6. Yalnız başına neler yapabileceğinin farkında olur, kendine güveni gelişir.
 7. İzcilik gibi egzersizlerle doğa sevgisi gelişir ve doğanın önemini anlar, onu korur.
 8. Topluluk içinde uyumlu ve organize hareket edebilme özelliği kazanır…

Egzersiz çalışmalarının okul derslerine de önemli katkısı olduğunu düşündüğümüzde mutlaka okullarda açılan egzersiz çalışmaları takip edilmeli, ilgi ve yeteneğe uygun olana kayıt yapılmalıdır.

Okulun başladığı şu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey motivasyon. Bu konuda yazdığım  “Motivasyon:Başarının En Önemli Adımı” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Okul Kursları ve Egzersiz Çalışmalarının Faydaları” üzerine 6 yorum
 1. Okullarda kurs ve egzersiz çalışmalarını çok önemsiyorum ve etkili olduğunu (olacağını) düşünüyorum. Yalnız, özellikle ergenleri bu tür faaliyetlere yönlendirmek biraz zor oluyor. Okulda ders, okul dışında ders derken iyice bunalıp agresifleşebiliyorlar. Belki sizin de tavsiye ettiğiniz üzere haftasonu olan kurslara ve egzersiz çalışmalarına yönlendirmek daha mantıklı olur.
  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Kurs ve egzersiz kesinlikle artı bir değer katar ama dediğin gibi çocuk çok bunalıp agresifleşebiliyor. Bu yüzden kendi seçtiği istediği dersleri alması lazım, ailesinin zorla git derslerden verim almak çok zor. Ben teşekkür ediyorum bu değerli yorum için.

   Yanıtla
 2. Okul kurslarına katılmak ve bol egzersiz yapmak çok yararlı oluyor. Kendi çocuklarımda da bunun etkisini görüyorum.

  Yanıtla
  • Kurs ve egzersizler vakit kaybı değil, bizzat sizin de çocuklarınızda deneyimlediğiniz gibi pozitif etkileri olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla.

   Yanıtla
 3. Okul kursları ve egzersiz çalışmaları ile ilgili çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Bu konularda yeterince bilgi sahibi olmayan okuyucularımız için klavuz niteliğinde bir yazı. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
Yorum yapın