İftarlık Gazoz – Aileyle İzlenecek Bir Film

İftarlık Gazoz tam da aileyle izlenecek bir film. Evet çoğu zaman ailecek izleyebileceğimiz bir film ararız. Bulunca da tüm aile, ya sinemanın yolunu tutarız veya televizyonun karşısına kurulup ışıkları da kapatıp, çoluk çocuk sinema tadında bir keyif yapmak isteriz. İşte benim film tavsiyesi olarak vereceğim, tam ailecek izlenebilecek, çocuk oyuncu sayesinde evdeki çocukların da severek izleyebileceği, eğlenceli ve izlerken de çok tedirginlik yaşamayacağınız bir film. Filmin Adı: İftarlık Gazoz

Aileyle neden her film izlenemiyor? Yanımızda çocuklar olunca neden birtakım tedirginlikler yaşıyoruz? Cevabını vereyim hemen. ”Filmlerin şiddet, cinsellik ve korku öğeleri içermesinden dolayı.” Bu film bu yönden rahatlıkla izlenebilir. Biz ailecek izledik ve çocuklarla bir müddet sonra yine izledik.

i̇ftarlık gazoz - aileyle i̇zlenecek bir film

İftarlık Gazoz Nasıl Bir Film

İftarlık Gazoz 70’li yıllardan bir kesit sunuyor bize. Egenin güzel illerinden Muğla’nın Ula kasabasında geçiyor olaylar. Film; çocukken bozduğu orucun cezası olan 61 günü, büyüdüğünde 61 gün süren açlık greviyle ödemek isteyen bir gencin hikayesini merkeze koyarak, olayların  başlangıcı olan o Ramazan günlerini ve o yıllardaki genel yaşamı ele alıyor.

Her ne kadar film Ege’de geçse de Anadolu esintileri filmin her yerinde ve o yöre insanı için bu film tavsiyesi özeldir. Filmde ramazan ayına ait ritüeller, çocukların tekne orucu tutmasının istenmesi, teravih geceleri, camide yaşanan güzel ve komik enstantaneler, usta çırak ilişkileri, yazlık sinemada çekirdek yemeler, gazoz kapağı toplamalar yurdun her yerinde hemen hemen aynı.

Filmin baş rollerindeki, Gazozcu Cibar Kemal Usta’yı canlandıran Cem Yılmaz ve onun çırağı Âdem rolündeki Berat Efe Parlar bizi güldürüyor, eğlendiriyor, meraklandırıyor, zaman zaman duygulandırıyor, en önemlisi oyunculuk performanslarıyla seyirciyi koltuğa kilitliyor.

Çocuk oyuncu Berat Efe Parlar’ın oyunculuğu sadece çocukları değil her yaştan insanı etkiliyor. Cem Yılmaz, rolünü o kadar iyi oynuyor ki, Muğla’ya gitseniz onunla karşılaşacakmışsınız hissine kapılıyorsunuz. Cem Yılmaz, “Ben sadece komedi değil dramayı da iyi oynarım.” diyerek kalitesini bir kere daha ortaya koyuyor. Ege şivesini kullanışı ve vücut dili görülmeye değer.

Bu arada her iki başrol oyuncusunun da ödül aldığını da söyleyelim. Ayrıca ben deniz kıyısındaki ninenin ve de cami hocasının performanslarını da beğendim.

Her filmde genelde baş rolde bir de kadın oyuncu olur. Bu filmde ise başrol Cem Yılmaz’ın bir çocuk oyuncuyla başarıyı yakalaması sinemada görülen ender hareketlerden ve bu yönüyle bile film tavsiyesi yapmaya sebep.

Aileyle izlenecek bu güzel filmin belki çocuklar açısından şu bölümlerinde izah ve kontrol gerekebilir: Sokakta duvarlara yazılan sloganlar ve çok az da olsa silahlı bazı sahneler.

i̇ftarlık gazoz - aileyle i̇zlenecek bir film

Filmde Dikkatimi Çeken Şeyler:

“Sadece dersleri iyi olmayan çocuklar çırak verilir.” düşüncesinin yanlışlığı ve  Adem gibi çalışkan çocukların da kendisini yetiştirmesi için çıraklık yapabileceği.”

Yerli gazoz ile yabancı marka gazoz rekabeti.”

Gazoz kapaklarının dayanılmaz cazibesi ve ona yüklenen misyon.”

Çocuklarımızın saf ve temiz ruh dünyalarına etki eden her şeyin filmde işlenmesi: Ailesinden, ustasından, onunla ilgilenen abisinden, sevdiği kızdan, hocasından etkilenmesi.”

“Cami hocalarımızın, halkla iç içe olduğunda güzel bir ortam yakalanabileceği”

“Bir insanın küçük yaşta yaşadıklarının, onu hayatı boyu etkileyebileceği.”

Son olarak, bir de filmin görüntü açısından başarılı olduğunu söylemek lazım. Tütün tarlası görüntüleri, mahalle arası, cami içi, yazlık sinema, plaj, ramazan topu görüntüleri bana orijinal geldi. Bakalım sizin yorumlarınız nasıl olacak.

İyi seyirler.

Fragman için: https://www.youtube.com/watch?v=gqjRHSVzGi0

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“İftarlık Gazoz – Aileyle İzlenecek Bir Film” üzerine 2 yorum
  1. İftarlık gazozu izledim. Gercekten güzel bir senaryosu eve sağlam oyuncu kadrosu vardı şiveleri farzları egenin içindendi ben çok sevdim. Tavsiye ederim.

    Yanıtla
Yorum yapın