Blog Kardeşliği, Bloglar ve Blog Takibi Üzerine…

Blog Kardeşliği Bloglar ve Blog Takibi Üzerine…

Blog kardeşliği ifadesini özellikle seçtim çünkü blogların farklı farklı isimleri ve özellikleri olsa da; birbirine yakın olmasını, destek olmasını, birbirini düşünmesini istedim tıpkı bir kardeş gibi. Blog kardeşliği yerine arkadaşlığı da diyebilirdim ama kardeş daha yakın ve samimi geldi.

Blog kardeşliği ifadesinin bir tık ötesi blogger kardeşliği… Bloglar bizim yavrularımız gibi düşünürsek, biz bloggerlar da onların velisi, hamisi, koruyucusuyuz.  Dolayısıyla bloğumuzla ilgili sevindirici veya üzücü gelişmeler olduğunda blogger’lar, blogları adına söz almalı ve konuyu paylaşabilmeli rahatlıkla. Zira güzel şeyler paylaşıldıkça artar, sorunlar da paylaşıldıkça azalır.

Bu yazıyı kaleme alma sebebim, bloglar arası güzel diyaloglar oluşmasına katkıda bulunmak, birbirimize güzel örnek olmak, destek olmak, bir blogger arkadaşımızın başına iyi ve kötü bir şey geldiğinde tek yürek olabilmek için. Bu da birbirimizle iyi diyalog kurmakla olabilir.

Zaten bloglar arası güzel ilişkiler var, blogger’lar çok güzel anlaşıyor da diyebilirsiniz ama bu yazının yine de bir farkındalık oluşturacağına inanıyorum.

Bloglarımız üzerine de güzel anekdotlar paylaşmak istiyorum. Duo Diyet perspektifinden, bir bloğu benim gözümde değerli kılan bazı özellikleri sıralamak istiyorum, umarım kayda değer bulursunuz. Bana, “Bu bloğa mutlaka uğra!” dedirten özellikler bunlar…

Blog Kardeşliği, Bloglar ve Blog Takibi Üzerine…

Bir Blogta Ne Dikkatimi Çeker?

1- İçeriğin konusu öncelikle. İlgi duyduğum bir konuysa o bloğa uğrarım tanımasam bile. Herkesin ilgi duyduğu konu farklıdır ama benim sağlık, diyet, yemek, film, eğitim üzerine olan konular önceliğimde.

2- Çarpıcı bir yazı başlığı da dikkatimi çeker ve hemen o bloğu tıklarım. Hiç tanımadığım bir blog da olsa ne yazdığını merak ederim.

3- Bloğa geldikten sonra ise beni ilk karşılayan temadır ve tasarımı iyi bir blog beni fetheder. İçinde rahatça gezinebildiğim, beni yormayan bir blog olsun isterim.

4- Yazıyı okumaya başladıktan sonra, yazım şekli beni etkiler. Çok başlık yoksa hep yazı varsa hele de paragraflar uzunsa sıkılırım. İmla hataları fazlaysa olumsuz etkilenirim. Başlıklarla ayrılmış, sık sık paragraf yapılmış, göz yormayan yazıları severim. Maddelendirilmiş yazılar beni olumlu etkiler.

Yazıda kullandığı hitap dili samimi ise, kendine has tabirleri farklı ve tarz ise, o blogger gözümde değerlidir.

5- Yazının kapak görseli veya içinde seçtiği görseller de beni çok etkiler. Konuyla alakalıysa, hele de komik ve ilginç ise daha da hoşuma gider.

6- Yorumlarını okurum, yorumlara verdiği cevaplar içten ve samimi ise, sanki karşılıklı diyalog yapıyor gibi cevap yazmışsa bunu çok önemserim ve o blogger güvenimi kazanır.

7- Ben ilgi duyduğum bir yazıyı okuduğumda, özenerek yorum yazmayı seviyorum. Vaktim varsa da uzun yazmayı. Blog sahibi yorumuma hem cevap vermiş, hem de dönüp benim bloğuma uğramışsa çok sevinirim ve ona saygım artar. Hele bir de yazıma yazdığı yorum konuyla ilgili ve detaylıysa kalbimi fetheder.

8- Sevdiğim bloglardan her gün yazan blogları takip ederim onlar beni takip etmese bile. Bana yoruma geri dönmese de ben o blog yazılarını okumayı severim. Yaşamdan yazılar, xhayat, beydanın kitaplığı, uçansayfa, deeptone blogları şibi..

9- Birbirimizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi çok önemserim. İnsta’dan veya face’den beğeniler, twitter dan fav’lamalar çok hoşuma gider, aramızdaki bağı güçlendirir. Hele ki özelden birbirimize soru ve destek mesajları atıyor ve yazışıyorsak, kendimi daha da değerli hissederim.

10- Bunların hiç bir olmasa da yine de bazı blogları ziyarete giderim. Birincisi, bir arkadaşım tavsiye etmişse onun bu önerisini değerlendirir giderim. İkincisi de, bana yorum yazan bir bloğa mutlaka iadei ziyaret yaparım.

Blog Kardeşliği, Bloglar ve Blog Takibi Üzerine…

Blog Kardeşliği için Yapamadıklarım

Blog kardeşliği birbirimize daha fazla destek olmayı gerektirirken benim bazı yapamadıklarım da var. En azından bunun farkındayım ve geliştirmeyi umuyorum.

1- Konuk yazarlık, backlink çalışması, tanıtım yazısı yayınlama gibi etkinlikleri hala yapamadım. Aslında ne kadar değerli olduğunu biliyorum ama olmadı işte. Aklımda yazı yazacağım bazı bloglar var, en yakın zamanda bunu hayata geçirmeyi düşünüyorum.

2- Facebook veya twitter platformlarında başka arkadaşlarımın yazısını paylaşmak. Tam olarak buna alışamadım ama blog yazarı arkadaşlarımın çok hoşuna giden bir davranış olacağının da farkındayım. Bazen benim yazımı paylaşan olunca hoşuma gidiyor çünkü. Bu birbirimize destek vermek anlamında olduğunun bilincindeyim ve bunu da hayata geçireceğim.

3- Bazen birkaç gün sosyal medyadan uzak kalıyorum, yorum katkısında bulunamıyorum. Yazılara geri döndüğümde birikmiş eski yazılara yorum yazamamış oluyorum. Bu da beni üzüyor ama zaman noktasında her zaman rahat olunmuyor. Bazen yarım saatliğine giriyorum diyelim, 3 kişiye yorum yazıp çıkıyorum. Bir arkadaş şöyle düşünmesin. Başkasına öncelik vermiş, beni sonraya bırakmış. Bu tamamen zamanla alakalı bir durum. Bir blog listemdeyse benim aklımdadır, sorun yok yani:)

Feedly Programı İle Blog Takibi

Bu programı bana Derya Hanım tavsiye etmişti sağolsun. Çok büyük kolaylık. Ücretsiz versiyonu 100 tane bloğu kaydedebiliyor, sonrası için yükseltebilirsiniz isterseniz. Takip etmek istediğiniz bloğun adresini kopyala yapıştır ile kaydediyorsunuz. Bloğun yeni yazısı çıktığı anda hemen orada görünüyor ve bir tıkla yazıya ulaşabiliyorsunuz. Okumadığınız yazılar da orada birikiyor, istediğin zaman  girip yazılara ulaşabiliyorsun.

Program bende İngilizce ama “çevir” özelliği sayesinde sorun olmuyor.  Blogları kategoriler halinde dizayn edebiliyorsunuz. İlk eklediğim blog, deryanın spor günlüğü idi. Onu ekleyeyim derken kategorinin adını da onu yapmışım. Sonra da ellemedim, öyle kaldı.

Şu anda bende 54 blog kayıtlı. Paylaştığım bu resimlerde gördüğünüz 54 bloğun tamamını görüntülemek için yukarıda gördüğünüz 3 ayrı fotoğrafı aldım, tıklandığında resim büyür. Resmin sol tarafında kayıtlı bloglar sıralanmış durumda. Kaydettiğim blogların isimlerini bu şekilde sizinle paylaşıyorum. İsminiz burada yoksa yoruma yazarsanız hemen eklerim ve takip etmeye başlarım. Ayrıca burada ismi olmayan bazı blogları zaman zaman takip ediyorum, hatırlatırlarsa onları da kaydederim.

Herkese iyi bloglamalar…

Blog kardeşliği gelişsin diye bazı bloglar, destek amaçlı çeşitli blogların yazılarını tavsiye ediyor, bunu çok takdir ediyorum. Benim de “Radarımdaki Blog” kategorimde benzer çalışmalarım oldu, bir göz atmanızı isterim.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 153 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
×

Bir Şeyler Ara