Xhayat Sağlık ve Güzellik Bloğu Radarımda

Xhayat bloğu “Yaşamın sırlarını, şifrelerini size vereceğim.” der gibi hayat kelimesinin başına x koymuş. Yazılarımı takip ettiğinizde x bilinmezinin ne olduğunu anlayabilirsiniz diyor sanki. Takip etmeye başladıktan sonra yazılarından anladığım ise; sağlık olsun, güzellik olsun, diyet olsun hepsinin şifresi belli: Doğallık. Yapaylık vücudu da bozuyor, ruhu da bozuyor kısaca insanı bozuyor.

Xhayat, tüm yazılarının merkezine şu sözü koymuş ve sloganlaştırmış: “Hem Bedeninizi Hem Ruhunuzu Beslemek Üzere Buradayız.”  Bu sözü ilk duyduğumda “Duodiyet felsefeme ne kadar da uygun.” demiştim. Ben de “insanın iki yönü olduğunu, hem bedenini hem ruhunu arındırmalı” diyerek ikili diyet anlamında duo diyet demiştim. Aslında xhayat bloğu bedeni ve ruhu  beslesin, duo diyet bloğu da beden ve ruhu arındırsın derdim ama bence her iki blog da bedenin ve ruhun hem beslenmesi hem de arınması üzerine yazılar yazıyor.

Bu konu birlikteliği xhayat bloğunun uzun zamandır radarımda olmasına sebep oldu. Sonra harika etkileşimlerimiz de olunca yaşadıklarımızı ve xhayat bloğu üzerine düşüncelerimi paylaşmanın artık zamanı geldi dedim ve bu yazıyı hazırladım.

xhayat sağlık ve güzellik bloğu radarımda

Xhayat Bloğu Konuları

Xhayat bloğu sahibi sevgili Deniz, 2017 yılından beri hayata dair birçok konuda yazıyor. Sağlık başlığı altında; kadın sağlığından, diyet ve egzersize, şifalı bitkilerden ruh sağlığına kadar çok kaliteli yazılar var. Güzellik başlığı altında da, saç ve cilt güzelliğini koruma ve bakım önerileri sunuyor. Bazen de hayata dair faydalı bilgiler, kişisel gelişim yazıları, aileyi ilgilendiren konularda yazıyor. Kısaca hayata dair her şey var ve yazılar dolu dolu.

Konuk yazar ol bölümüyle de blogger arkadaşlarını bloğunda ağırlıyor. Konuk yazar olmak, bence her iki blog için de çok yararlı. Benim konuk yazar olarak yazmış olduğum “İncir-zeytinyağı kürü” yazısının okunma sayısı 600’ü geçti sanırım.

Sosyal medyada facebook, pinterest ve twitterda gayet aktif, instada ise biraz daha az görüyorum. Pinterest hesabını güncel tutarak aylık 60 bin ziyaret alıyor, siz de girip bir göz atın mutlaka.

xhayat sağlık ve güzellik bloğu radarımda

Xhayat Hakkında Duygu ve Düşüncelerim

 1. Xhayat bloğunun konu seçimlerimi ve uzun içerikler oluşturmasını tarz olarak kendime yakın buluyorum.
 2. Blog yorumlarındaki samimiyetini seviyorum, kafasına takılanı soruyor, kendi düşüncesini yazıyor, kısacası bu etkileşim bana pozitif bir enerji veriyor. Yukarıdaki görselde dağ fıstığı yorumunda olduğu gibi:)
 3. Konuk yazarlık yaptığım ilk blog olması yönüyle bende özel bir yeri var.
 4. Sosyal medyada beğeni ve retweetler ile güzel bir arkadaşlığımız var uzun zamandır. Facebookta gruplara yazımı atıyor, bu inanılmaz bir jest. Hatta geçenlerde şöyle bir şey yaşadım, o an yazıp teşekkür edecektim ama bu yazı aklımda olduğundan bugüne bıraktım, şimdi buradan teşekkür edeyim.  Analitikten “Şu an sitemde kaç kişi var?” diye bakarken bir baktım sayı inanılmaz fazla. Sonra kaynağına baktım, facebook yazıyor. Eski bir yazım olduğundan ben atmamıştım, sonradan farkettim  ki, xhayat bir grupta yoruma “Bu yazıya da bir bakın.” diye benim yazıyı eklemiş. Sonuçta akşam baktığımda bu eski yazım bir günde 100 küsür okunmuştu.
 5. Xhayatın paylaşımları facebookta bir şey daha keşfetmeme sebep oldu. Gruba bir yazı gönderdiğimde grup yöneticisi her zaman yayınlamıyordu. Fakat bir post açıldığında, altına yorum kısmına link eklenebiliyor kimsenin onayına gerek kalmadan. Bunu sık sık yapan xhayat bloğu benim de farketmemi sağladı. Şimdi kalabalık facebook gruplarını dolaşıyorum neler yazılmış diye. Yazılarımdan konuyla ilgili bir şey çıktığında kısa bir yorum yapıp sonra da detaylar için bu yazıya bakın diyorum. Belki bilenler vardır ama yeni keşfedenler de olabilir, ciddi bir hit oluyor, tavsiye ederim.

Blog arkadaşlıkları gerçekten birbirimizin ufkunun gelişmesine sebep oluyor. Daha önce radarımdaki blog köşemde ağırladığım arkadaşlarımla da çok güzel iletişimlerim oldu, hala devam ediyor, birbirimize moral, motivasyon ve teknik destekler veriyoruz. Tabi zamanla bu köşede ağırlayacaklarım yeni arkadaşlarım da olacak.

Radarımdaki blog köşemdeki ilk yazım, ünlü bir blogcu olan blogkurdu hakkındaydı: “Profesyonelliği ve Samimiyetiyle Radarımdaki Blog Blogkurdu” yazıma da göz atıp onu tanımanızı çok isterim.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Xhayat Sağlık ve Güzellik Bloğu Radarımda” üzerine 49 yorum
 1. Sevgili Duo, uzun zamandır bir siteyi bu kadar güzel anlatan akıcı bir yazı okumamıştım. Xhayat, internet sitesini hayranlıkla takip ediyorum o kadar güzel anlatmışsınız ki bana yorumlayacak bir söz bırakmamışsınız. Ayrıca tespitleriniz çok doğru ve yerinde tebrikler.
  Bu güzel yazıyı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Şimdiye kadar “X” ın şifresini çözen ikinci kişisiniz 🙂 Bu bloğun arkasındakinin farkındalığı yüksek biri olduğuna emindim zaten ? XHayat için düşünceleriniz beni ziyadesiyle mutlu etti. Ben bile kendi bloğumu bu kadar iyi anlatamazdım. Ne kadar teşekkür etsem az ? Bugünüme sihirli bir dokunuş oldu sözcükleriniz ?

  “XHayat ruhu beslerken, DuoDiyet ruhu arındırıyor” 🙂 Beslemek ve arındırmak kardeş kavramlar. Bu anlamda ne de güzel bir tamamlayıcı oldu, değil mi ?

  Blogger arkadaşlarımın (tanımadıklarım dahil) yazılarını etkileşimi yüksek gruplarda, sosyal hesaplarda paylaşmayı seviyorum. Hatta bu durumu fark eden ilk kişi de sizsiniz. İtiraf edeyim, sevgili blogger dostlar için farklı şeyler de yapıyorum ama ne olduğunu söylemeyeceğim ? Belki küçük ama güzel şeyler… Bu konuda anonim olma tercihimi kullanıyorum ? Bunu anlatmamın sebebi, amacım tamamen destek ve herkesin emeğinin karşılığını bir nebze de olsa almasına katkı sunmak. Bazen bir yazı için bile günlerce uğraşıyoruz. Bu yazının çok çok okunmasını, daha fazla insana ulaşmasını kim istemez ki.. Benim de dostlara bir nevi teşekkür şeklim bu diyelim ? Yani bana teşekkür etmeyin. Bir parça fayda sunabildiysem, dünyalar benim olur zaten…

  Sevgili Duo, muhteşem bloğunun konusu olmak gurur verici. Son derece içten ve benim için gerçekten dünyaya bedel bu paylaşım için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Sevgiler ?

  Yanıtla
  • Bu yazdıklarım hissettiklerim, düşündüklerim. Sırf övmek, teşekkür etmek için amacıyla yazmıyorum, içimden geldiğince yazıyorum. Kalpten kalbe ulaştıysa ne mutlu bana. İyilik yapma konusunda anonim olmak gerek bence de, destekliyorum bu asil davranışını. Bu içten yorum için ben teşekkür ederim. Sevgilerimle…

   Yanıtla
 3. XHayat blogu ben de beğeni ile takip ediyorum. Yazılarından çok şey öğreniyorum. Blog hakkında çok güzel analizlerde bulunmuş ve bunu gayet iyi cümlelerle ifade etmişsiniz. Katılmamak mümkün değil. Duo Diyet ve Xhayat beğendiğim iki blog. Başarılarınızın daim olmasını diliyorum.

  Yanıtla
 4. Sevgili Duo, madem bu kadar samimi ve içten bir yazı yazdın bir kaç cümle ile katkıda bulunmak isterim. Ben de uzun zamandır xhayat ve Duo Diyet bloglarını takip ediyorum. Şunu samimi olarak söylemek isterim ki, her iki blog da standartların üzerinde kaliteli içerikler hazırlamakta. Doğrusu size gıpta ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum. Ancak ben site ismi konusunda sizden biraz farklı düşünmekteyim. Fikirlerimi lütfen yapıcı bir eleştiri olarak değerlendiriniz. Belki siz birazcık zihin jimlastiği yaparak xhayat isminin oluşum be gelişim mantığını kavradınız ancak herkes sizin gibi kıvrak zekalı olmayabilir. X harfi yerine göre gizem, yerine göre matematik problemlerinde olduğu gibi bilinmezlik ve bazen de başka türlü hoş olmayan çağrışımlar yapmakta. Onun yerine atıyorum güzelhayat, mükemmelhayat olsaydı bana göre insanların zihninde daha güzel bir yankı bulabilirdi. Yanılıyorsam lütfen affediniz. Başarılar.

  Yanıtla
  • Demek istediğini anladım da güzel gören güzel düşünür. Eğitimciyiz biz ve bizde bilinmeyen demek…Ben değişik site isimlerini severim, standart isimler ilgimi çekmiyor. xhayat bu yönüyle gizemli ve değişik bence. Samimi yorumun için teşekkür ederim.

   Yanıtla
   • Eğitim Pınarı, öncelikle övgü dolu sözleriniz için çok teşekkür ederim, düşünceleriniz beni ziyadesiyle mutlu etti ? “X” mevzusu komplike bir konu gibi görünse de, esasen felsefe ile ilgilenenler bunu bir başlangıç noktası olarak kabul eder. Siz dilerseniz X yerine uygun olanı (ya da uygun olduğunu düşündüğünüz) kavramı yerleştirebilirsiniz. “X”‘in felsefesi özgürlüktür, seçim hakkıdır… ve onu anlamlı kılan, kişi üzerinde yarattığı algıdır. Yaşam tarzı, hayata bakış açısı, içinde bulunduğunuz coğrafya, yetiştirilme şekli, aldığınız eğitim vs. vs. vs. gibi bir çok faktör düşünceyi ve dolayısıyla algıyı şekillendirir. Bu anlamda “X”‘in sizde neyi çağrıştırdığı da tüm bunlarla bağlantılı diye düşünüyorum. Tıpkı Duo’nun zihninde farklı çağrışımlar yaratması, bir başkasında apayrı bir algılama yaratması gibi. “X” varlığı “var olmayı” sembolize eder. Varlığın ta kendisidir hatta… Temelde felsefenin ve genel olarak sosyoloji, matematik, coğrafya ve diğer tüm bilim alanlarının ve dahi ileride rasyonal bilimin de kabul edeceği “soyut bilimin” temeli “X’e dayanır. Bu konu burada anlatamayacağım kadar uzun aslında, daha fazla uzatırsam, Duo’nun yeni bir blog açması gerekebilir ?

    Peki ben size soruyorum; neden sadece “Eğitim” değil de “Eğitim Pınarı” ismini seçtiniz? ya da DuoDiyet yerine diyet, beslenme, spor vs. gibi kavramlar neden kuanılmadı, neden düz mantık yerine daha geniş anlamlar içeren Duo Diyet ismi tercih edildi. Çünkü tüm bu kavramlar yetersiz kalacaktı. Aynı şekilde DuoDiyet ismi de kimi insanda sadece diyet yapmak, zayıflamak gibi bir algı yaratabilir ama bir başkası çok daha derin bir anlam yükler… Bence sevgili Duo bunu çok iyi anlatmış zaten şurada https://duodiyet.com/duo-diyet-felsefesi-uzerine-merak-edilenler/ ? okumadıysanız, göz atın dilerseniz.

    “Eğitim Pınarı” ismi bence hoş bir seçim ve bloğunuz da amacına hizmet eden değerli bir blog ? Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim. Saygılar.

    Yanıtla
    • Merhaba Deniz Hanım, Duo Diyet arkadaşımızın ve sizin yorumlarınızı okuduktan sonra tekrardan bir değerlendirme yapmak gerekli oldu. Öncelikle x harfinin felsefi açılımlarını hiç bilmiyordum. Bunu öğrenmek çok güzeldi. Bu bilgileri öğrendikten sonra isim seçiminiz daha anlamlı geldi bana tebrikler. Ben değerlendirme yaparken kendi bakış açımla ve kendi görebildiğim kadarı ile değerlendirdim. Yoksa ki, amacım yersiz ve sinir bozucu bir eleştiri değildi. Sanal alemde iletişim içinde olduğum tüm arkadaşlarımla iletişim şeklim yapıcı ve iyi niyetlidir, değerlendirmelerimi de objektif yapmaya çalışıyorum. Benim isim seçerken neden eğitim pınarı seçtiğimi soruyorsunuz. Aslında ben gerçekten de bu konuda çok bilinçli davranmadım. ”Türkmen göçü gide gide dizilir.” misali çok şeyi daha sonradan güncellemeye çalışıyorum. Dikkat edecek olursanız site adımı eğitim pınarı yerine ilk başta fatihpinarca olarak belirledim. Şimdi olsa daha profesyonel davranabilirdim diye düşünüyorum. Sevgilerle.:)

     Yanıtla
     • Fatih bey, sizi siz yapan yönünüz; özgürce düşüncenizi anlatmanız, üslubunuzu bozmadan söylemeniz ve samimiyetiniz…O açıdan ben bu yazışmaları değerli ve önemli buluyorum. Sevgiler…

     • Fatih Bey, yorumunuzun asla yersiz ve sinir bozucu olduğunu düşünmedim ve aksine kendi yorumumda da “X”‘in farklı çağrışımlar ve algılar oluşturabileceğinden bahsettim. Dolayısıyla farklı düşüncelerin olması canımı sıkmaz, bilakis mutlu eder ? Yorumunuz benim için çok değerli, inanın. Biz hep birlikte Xhayat üzerinden bir nevi beyin fırtınası yaptık ve herkes fikrini söyledi özgürce, değil mi? Tekrar teşekkür ederim.
      NOT: Sürçülisan ettiysek affola 🙂

  • Bir “Dert Anası” olamasak da, hepimiz (bloggerlar) belli konularda çözüm üretmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce 🙂 Zarif yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

   Yanıtla
 5. Xhayat bloğunun sahibi sevgili Deniz yorumlarından gördüğüm kadarıyla oldukça kültürlü ve konulara değişik bakış açıları getirebiliyor. Bloğu zaten oldukça kaliteli. Teşekkürler Duo. Emek dolu bir yazı okuduk.

  Yanıtla
 6. Dün yanlis yere yorum yazmişim. Xhayat severek okuduğum ve konuk etmekten keyif aldığım arkadaslarimizdan. Kalitesizlik ve özensiz çalişmalarin arttigi blog dünyamizda bir zenginlik xhayat ve duo diyet ve burada hepsini sayamayacağim nitelikli arkadaslarim. Iyi ki varsiniz.

  Yanıtla
  • Sevgili Derya, bende senin bloğunu, pardon bloglarını 😉 severek ve ilgiyle takip ediyorum ve özellikle olağanüstü enerjine bayılıyorum ? Çok teşekkürler yorumun için. Sevgiler.

   Yanıtla
 7. XHayat blogu oldukça fayda sağlayıcı bir blog, bilgi dolu içeriğini takip ediyorum elimden geldiğince, sizler bilgi içerikli kaliteli paylaşımlar yaptıkça bu blog dünyasının en iyileri olamaya devam edeceksiniz. Teşekkürler.

  Yanıtla
 8. Xhayat bloğunu sevgili Denizi uzun zamandır takip ediyorum. Her konuda çok kaliteli bir blogger kendisi. Sende çok güzel anlatmışsın kendine has üslubunla.
  Sevgiler ikinizede

  Yanıtla
 9. Xhayat bende şöyle düşünmüştüm adını sitenin ilk duyduğumda herkesin kendine göre bir hayatı mevcut beslenme tarzı yaşama şekli biz bunu tam olarak, bilemeyiz ama biz herkes için faydalı yazılar yazıyoruz. Siz buradan yani xhayat sitesinden bakın okuyun hayatınıza yaşamınıza sağlığınıza ne uygunsa onu uygulayın. Xhayatın yazıları gerçekten de büyük emekler sonucu ortaya çıkmaktadır zaten kalitesi ve yazım uslubu ile bunu ortaya koymaktadır çok yakından takip ettiğim bloglar arasındadır.Umuyorum uzun yıllar boyunca devam eder bizde azami fayda sağlarız.Böyle güzel bir blog tanıtımı içinde sevgili duo diyete sonsuz şükranlar saygılar.

  Yanıtla
  • Demek ki aynı düşünmüşüz, evet herkesin farklı yaşam tarzı, farklı alışkanlıkları ve beslenme şekilleri var. Xhayat bloğu bize detaylıca her şeyi sunuyor, biz de bize uyanları ilgimizi çekenleri hayatımıza uygulamaya çalışıyoruz. Dediğin gibi umarım uzun yıllar yazmaya devam eder. Çok teşekkür ediyorum bu güzel yorum için.

   Yanıtla
  • Hürpost, ne güzel ne içten bir yorum bu, inanın çok mutlu oldum. Tam yorulduğumu, enerjimin tükendiğini hissettiğim zamanlarda böylesi sözler iyi bir motivasyon kaynağı oluyor. Tam da yakıt ikmaline ihtiyacım olduğu şu zamanlarda ? Çok çok teşekkür ederim.

   Yanıtla
 10. Radarımdaki blog düşüncesi ile yazdığınız yazılar çok şahanı tebrik edilecek bir harekettir. Yazınızda ayrıntıya kaçarak açıklamalar ve yorumlar katmanız güzel bir inceleme ortaya çıkardığınızı belirtiyor. Herkes siz gibi böyle olumlu hareketlerde bulunabilir ise katkılar artacaktır. Elinize sağlık.

  Yanıtla
Yorum yapın