Genel, Ruhsal Diyet

Duo Diyet Felsefesi Üzerine Merak Edilenler

duo diyet felsefesi üzerine merak edilenler

Duo diyet felsefesi insanın maddi ve manevi her iki yönünü de ele alarak, iç ve dış güzelliğini aynı anda gerçekleştirmeye yönelik bir düşünce sistemi. Duo diyet bloğunu da bu düşünceyi hayata geçirmek açtım. Ekim 2018’de yazmaya başladım ve şu ana kadar aklımdaki fikirleri mütevazi kalemimden siz dostlarımla paylaşmaya çalışıyorum.

Duo diyet felsefesi, 2 kelimenin kendi içinde yine 2’ye ayrılmasıyla, anlamını daha da derinleştirerek, bilinen diyet sitelerinden farklı bir düşünce ortaya koyuyor.

Diyet dediğimizde vücudun toksinlerden arınması ve istediğimiz şekle girmesi için bir takım düzenli çalışmalar ortaya koyma akla gelir. Bedenimizi istediğimiz şekle, sağlıklı bir forma soktuk diyelim, ya ruhumuz? İnsan sadece dış görüntüden mi ibarettir ki sadece bir yönünü geliştirelim.

İşte tam burada, sihirli duo kelimesi devreye giriyor ve insanın her iki yönünü de dikkate almasını nazara vererek, hayatına her yönden değer katmasını düşünen bir felsefe ortaya koyuyor. Burada 2 diyet anlamında “two diyet” de koyabilirdim bloğumun adını ama o zaman “Herhalde bize 2 tane diyet listesi sunacak.” diye bir algı oluşabilirdi.

Duo diyet dediğimde ise “ikili diyet” anlamı katarak hem bedenin hem de ruhun diyeti olması gerektiğine vurgu yaptım. Bu arada fonetik olması için de, d harflerindeki aliterasyonu kullanmak istedim.

duo diyet felsefesi üzerine merak edilenler

Duo Diyet Felsefesi: Uyum

İnsan; bedeniyle ve ruhuyla bir bütündür ve her ikisiyle de barışık yaşamalıdır. Yani “Vücudumu seviyorum ama huzurlu değilim.” veya tam tersi “Aslında huzurluyum ama ah şu kilolar…” cümleleri insanın bir yanının eksik olduğunu fısıldar. Fısıldar dedim çünkü insan mutsuz olduğunu da, kilolarından rahatsız olduğunu da çoğu zaman belli etmez, söylemez.  Kilo kelimesini somut örnek olsun diye veriyorum, siz onun yerine sağlıksız bir vücut da diyebilirsiniz. Zayıf bir kişi de sağlıksız bir bedene sahip olabilir zira.

“Beden ve Ruhun Armonisi” benim sloganım. Çünkü bir insanın iç ve dış, kalp ve zihin, beden ve ruh gibi her iki yönü de uyum içinde olursa, ancak o zaman sağlıklı olacağına inanıyorum. Şu an sosyal medya olsun, görsel medyalar olsun sadece dış görünüşü merkeze aldıklarından, insan sadece bedensel çalışmalar yapmayı kendine yeterli buluyor ama bu çok büyük bir yanılgı. Her ne kadar şu anki sistem bizi buna zorlasa da, biz fiziksel yapımızın yanında, ruhsal yapımızı her zaman geliştirmeli ve canlı tutmalıyız, isterse kimse görmesin, bilmesin.

duo diyet felsefesi üzerine merak edilenler

Bedensel Diyet ve Ruhsal Diyet

Bloğun ana sayfasında da dikkatinizi çekeceği üzere, kategorilerimde bedensel ve ruhsal diyeti merkeze aldım. Diyet deyince zaten herkesin ilk aklına gelen, bedenin sağlığı, vücudun ödem ve toksik maddelerden arınması düşünüldüğü için bedensel diyeti başa koydum. Ruhsal diyet dememin sebebi ise tıpkı bedenin zararlı maddelerden, ödemlerden arınması gibi ruhumuzun da kötü düşüncelerden, takıntılardan, olumsuz hislerden manen arınmasını düşünmemden kaynaklandı.

Bedensel diyet kategorisinde; sağlıklı bir beden için, içimize sinen fit bir vücut için, yapılabilecek neler varsa o konuları paylaşmaya çalışıyorum. Ayrıca zayıflama ve kilo vermeyi sağlayan, ödem attıran detoks suyu ve kürler, diyet yiyecek ve içecekler, sağlığımız için gerekli besinler, yapılması gerekli spor ve egzersizleri paylaşmaya çalışıyor, tecrübelerimi yazıyorum. Bu kategoriye destek veren Seven-7 kategorisi var. En sevdiğim 7(seven:) şeyi paylaşırken genelde sağlıklı besinler üzerinden devam ettim şimdiye kadar.

Ruhsal diyet kategorisinde ise; ruhumuzu rahatlatan, arındıran, bizi mutlu ve motive eden sistemleri, meditasyonu, olumlamaları, inanarak yapılan dua ve ritüelleri paylaşmayı düşündüm. Bu konuları zamanla genişleterek işlemeye devam edeceğim.

duo diyet felsefesi üzerine merak edilenler

Niye Başka Kategoriler Var?

“Evet, “Duo diyet felsefesi bedenin ve ruhun aynı anda diyete girmesidir.” dedin, o kısmını anladık ama blogta uzuuunca bir kategori listesi var, bunları niye ekledin?” sorusuna cevap vereyim. Blogta, eğitim-gezi-film-kitap-oyun-radarımdaki blog ve seven-7 kategorileri de var.

Bu kategorileri eklememin 2 sebebi var. Birincisi, bu konularda iyiyim, uzmanlık alanım ve severek yazıyorum. İkincisi ise; bu konuların ana kategorilerimi yani bedensel ve ruhsal diyeti destekliyor olması.

Film izlemek, oyun oynamak, kitap okumak, gezi yapmak; ruhen ve bedenen bizi rahatlatır, kafamızı dağıtmamıza yardımcı olur ve mutlu eder.

Her konuda olduğu gibi, diyet yaparken de motivasyon ve farkındalık olması için eğitim çok önemli. Kitap okumanın, araştırmanın mutlaka artıları olacaktır.

Radarımdaki blog biraz farklı gibi görünse de, beni takip eden dostlarıma yeni bloglar önermemin de faydaları olacaktır. Örneğin; benimle aynı konularda yazan bloglara uğrayan takipçilerim, böylece yeni bilgilere de ulaşmış olacaklar ve bir zenginlik olmuş olacak. Bir de genel kategorisi var ki, imdadıma yetişiyor. Mim yazılarını yoksa nerede yayınlardım:) Bazen her konuyu ilgilendiren bir yazı olduğunda da burada paylaşıyorum.

Duo diyet felsefesi, benim kırık dökük ifadelerimle biraz sönük bir düşünce gibi durabilir. Ama onun benim zihnimdeki yeri çok büyük. Şimdilik bu yazımı sonlandırıyorum ama zaman zaman yine böyle yazarım bu konuda.

İlk blog yazım da bu konudaydı, o da çok samimiydi, onu da buradan mutlaka okuyun. O yazıya daha yorum yapılmamış. Ona uğrarsanız, oraya da yazın bir şeyler, çok mutlu olurum. İlk yazı candır:)

Written by Duo

Benzer Ürünler

36 yorum “Duo Diyet Felsefesi Üzerine Merak Edilenler

 1. Derya dedi ki:

  Bence duo diyet isim olarak güzel. Beden ve ruhun insani tamamladigina ben de inaniyorum. Saglikli bir beden ve ruh en ideal hedef olmali kaliplars da takilmamaliyiz ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Duo diyet ismin beğenmen beni mutlu etti. Kalıplara takılmamalıyız cümlesi ise harika. Teşekkür ederim.

 2. Sezertaş dedi ki:

  Duo diet felsefesi harika olmuş. Basararilanizin devamını diliyorum kolay gelsin

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Güzel temennin için teşekkür ediyorum, ben de sana başarılar dilerim.

 3. İkili diyet, hem bedenin hem de ruhun diyeti.. harika bir yaklaşım. Duo Diyet’in felsefesini daha iyi anlamış oldum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, bu yoruma çok sevindim. Sizin tariflerinizle bedenimizi mutlu ediyor gibi görünsek de, ben aşkla yapılan, severek, emek verilerek yapılan her yemeğin bizi ruhen de mutlu ettiğine inanıyorum.

 4. Dert Anası dedi ki:

  Duo diyet felsefesi hakkında pek bir şey bildiğim söylenemezdi. Sayenizde öğrenmiş oldum. Evet beden ve ruhun birbiriyle uyum içinde olması çok önemli. Uygulayacağım burada söylediklerinizi. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Beden ve ruhun uyumu, dert anasıyla asonun uyumu gibi, farklı gibi görünse de birlik olduğunda her şeyin üstesinden geliyorlar çok şükür…Seviyorum ikinizi de, asoya da selam.

 5. Sibel dedi ki:

  Duo ve diyet birbirine çok yakismis.
  Hem beslenme hemde yasam felsefesi…
  Teşekkürler bu güzel anlayış ve öğreti için…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Duo diyet hem beslenme hem yaşam felsefesi dediğin gibi…Ben teşekkür ederim. Bu arada sana yorum yazdığımda, sitenden bana 8-10 kişi falan geliyor. Google analitikten görüyorum. Nedenini ben de bilmiyorum ama bu beni mutlu ediyor:)

 6. Renkliblogsayfam dedi ki:

  Bedenin ve ruhun her yönden bütünlüğü en önemli olan şey değil mi?
  Duo Diyet felsefeniz ile tanıdık sevdik sizi
  Başarılarınızın daim olacağına Emin’im

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Beden ve ruh bütünlüğünü yakalamış olan arkadaşlarım bana hep pozitif enerji veriyor, moral oluyor. Tıpkı sizin gibi…Kalp ve zihnin temizliği kaleminizden okunuyor. Teşekkürler, ben de başarılarını ve mutluluğunu istiyorum can-ı gönülden.

 7. Deniz dedi ki:

  Aslında, Duo Diyet Felsefesi, her birimizin yaşam felsefesi olmalı. Hem ruhu hem bedeni doğru “beslemeyi” öğrenmek esas olan…
  Bloğunuz için Duo Diyet’ten daha doğru isim olamazdı…ve bence isminin hakkını fazlasıyla veriyor 🙂 Severek ve ilgiyle takipteyim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Duo diyet, hem bedeni hem ruhu doğru beslemek…aynen, sizin sitenizi de bu yönüyle kendime çok yakın buluyorum. Hep ne yazmış diye merak içinde izliyorum ve siz her gün yazıyorsunuz, ne güzel…

 8. Sevda Ünlü dedi ki:

  İsim çok güzel gerçekten..Ama isimden güzel olan şey ruh ve bedenin bütünlüğüne inanan bir diyet sayfası.Çünkü kafan rahat değilken nasıl fit olabilir ki insan?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Fit olsan bile, kafan rahat değilse içindeki fırtınaya yenik düşersin bir gün. Dediğiniz çok doğru. Teşekkür ederim, çok güzel yorumdu.

 9. Hem bedenen hem ruhen kendimize iyi gelecek güzel şeylerle dolsun hayatımız o zaman 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok güzel bir temenni, umarım dediğiniz gibi olur ve böylece mutluluğa uzanırız hep birlikte.

 10. Saadet Sezer dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Dua diyet ilginç bir okadar da güzel bir isim olmuş. Sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir ruh hali insanı mutlu yapan unsurlar. İkisi de gerekli. Bedensel güzellikten ziyade ruh güzelliği insanı her yönden güzelleştirir. Ruhu güzel olursa bir insanın, bedeni de hoş gelir karşı tarafa. Nacizane fikirlerim ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sizin bu yaklaşımınız çok hoş gerçekten,katılmamak mümkün değil. Ruhun güzelliği insanın hal hareket tavır ve davranışlarına yansır ve kişiyi güzel gösterir.

 11. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Duo diyet felsefesini çok güzel açıklamışsınız. Zaten size has bir blog olmasından belli. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Size has blog iltifatı için teşekkür ederim:)

 12. Ahu dedi ki:

  Duo diyet ismini seviyorum ben. Simdi daha da sevdim. Mantık cok guzel. Hem ruh hem beden. Yureginize sağlık takipteyim

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, duo diyet ismini aynen dediğiniz mantığa göre koymuştum, beğenmenize sevindim. Çok teşekkürler.

 13. Duo Diyet felsefesini etraflıca paylaşmanız çok isabetli olmuş.
  Blogların ardında yatan o özel öyküleri hep merak ederim.
  Bloggerın esas amacı nedir, onu üşenmeyip bir ton teknik işle boğuşup düzenli içerik sunma zorluklarına da seve seve katlandıran o özel şey nediri bilmeyi ve blogun sahibi arkadaşımın düşünce dünyasını tanımayı çok seviyorum.
  Paylaştığınız için teşekkürler.
  Sevgiler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, yorumunuz beni memnun etti. Ben de sizin shoe+pera hikayenizi merak etmiştim…Aslında hikayelerimiz benzeşiyor bu yönüyle. Ayakkabının ötesi, diyetin ötesi:) Yani tüm bedenin ve ruhun ağırlığını çeken ayakkabılar fikriyle duo diyet felsefesinin beden ve ruhun diyeti fikri kesisiyor, benzeşiyor. Ben de sizi orjinal buluyorum ve tebrik ediyorum.

 14. Bedenimizin olduğu kadar ruhumuzun da diyete ihtiyacı var. Duo kelimesi de zaten bu felsefeyi ortaya koyan sihirli bir kelime olmuş. Güzel bir felsefe ☺

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bedenin de ruhun da bize zarar veren her şeyden arınmaya ihtiyacı var. Konu derin ve uzun uzun yazmaya müsait. Bakalım neler dökülecek kalemden, zaman gösterecek. Teşekkür ediyorum.

 15. kelebeketkisi39 dedi ki:

  Dou diyet felsefesini sevdim güzel açıklamışsınız.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, insanın iki yönünü düşünerek bloğum da insanın her iki yönüne hitap etsin istedim.

 16. Yurdagül Çelik dedi ki:

  Yolunuz açık olsun 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok sağolun güzel temenniniz bana güç veriyor.

 17. Bi Çay Bi Çaylak dedi ki:

  Bana yazacak bişey bırakmamış sınız . 🙂 gerçekten ismi çok beğendim felsefenide .
  Dış dünyaya dalmış iç dünyamızı unutmuşken ikisini sentezleyip sunmasız çok güzel .
  Videoyu da izledim .
  Dou diyet simgesi de çok güzel .
  Ve itiraf edeyim hep Doyu diye okuyordum şimdiye kadar 🙂 dikkatsizlik ten değil . Ağza daha iyi oturuyor 🙂 sağlıcakla kal

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler bu detaylı yorumun için, çok mutlu oldum. Diyette aç kalınıyor diye, sen kıyamamışsın ve “doyun aç kalmayın yazık ya!” demişsin sanki:))

 18. Recep Güler dedi ki:

  vizyon ve misyon harika DUO 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, vizyon ve misyonu adım adım gerçekleştirebilirsek ne mutlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.