Budapeşte Gezilecek Yerler En Güzel 8 Lokasyon

Budapeşte gezilecek yerler hem çok güzel hem de çok hesaplı olduğu için Avrupa ülkeleri içinde Macaristan’ı öncelikli olarak gezmelisiniz. Macaristan’ın başkenti Budapeşte gezi turu için harika bir seçim olacaktır. Buna karar verirseniz hemen yazımızı okuyup harekete geçin. Macaristan uçak bileti zamanında alırsanız hesaplıdır hatta Kamil Koç’ta İstanbul Macaristan otobüs bileti de uygun olduğunu söyleyebilirim. Macaristan Türkiye arası kaç km derseniz 2000 km ve saat olarak da 21 saatlik bir mesafededir.

Avrupa’da en çok gittiğim şehirler arasında Budapeşte. Proje amaçlı gezi, arkadaş grubuyla ve aileli olmak üzere 3 kez gittim. İlk gidişimde Viyana-Budapeşte 2. gidişimde Prag-Bratislava-Budapeşte 3. gidişte ise ailecek sadece Budapeşte şeklindeydi.

Gezi planlarımı nasıl yaptığımı, işin püf noktalarımı bir önceki yazımda okuyabilirsiniz. İlk iki Budapeşte turu, Budapeşte gezi rehberi de dahil, bu planlarla çok uyguna geldi. Aileli gezi ise spontane gelişti. Tanıdığımız bir aile, kızının üniversite mezuniyetine özel araçlarıyla gideceklerdi. Bize de siz de gelin hem masrafı azaltmış oluruz dedi. Bize de tarih uyunca 2 günlük harika bir Budapeşte turu oldu.

Avrupa’nın önde şehirlerinin kalitesinde ama uygun bir gezi olsun derseniz Budapeşte biçilmiş kaftan. Sadece hafta sonu gezisi düşünürseniz Budapeşte-Bratislava öneririm. 3 gün ve fazlası için komşu ülkeleri de plana katmak akıllıca oluyor. Çünkü Avrupa’da ülkeler arası geçiş İstanbul’da Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş kadar kolay. Hele Macaristan’ın komşusu Slovakya ile arasında  küçük bir köprü var sadece. Budapeşte’den Bratislava’ya geçiş ise yaklaşık 3 saat sürüyor.

Macaristan Budapeşte Hakkında

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna Nehrinin iki yakasındaki Buda ve Pest şehirlerinin birleşimiyle oluşmuştur. Buda kısmına biz Budin, Pest kısmına da Peşte diyoruz ama Türkçemize Budinpeşte değil de Budapeşte diye geçmiştir:)

Şehrin ana merkezi Buda ile karşısında sonradan kurulan Peşte, Tuna Nehri üzerindeki tarihi zincir köprü, (Budapeşte Aslanlı köprü)ile birbirine bağlanıyor.

Macaristan bir AB ülkesi olmasına rağmen para birimi olarak Euro değil Forint kullanıyor.

Gezerken, alışverişte halkı Macarca konuşsa da İngilizce konuşarak çok rahat anlaşabilirsiniz.

Budapeşte yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri.

Tarihinde Roma ve Osmanlı imparatorluklarının hakimiyetinde yaşamış olması, bu şehrin tarihi dokusunun zengin olmasında rol oynamış. Şehrin her yerinden estetik akıyor, gezerken fotoğraf makineniz hiç elinizden düşmeyecek. Alışveriş marketinden alışveriş yapılan caddelerine kadar her yerde tarih ve estetik var.

Budapeşte’deki tren ağı çok eskiye dayanıyor ve müthiş gelişmiş. Otobüs kullanmak istemezsiniz. Budapeşte’de gezilecek yerler de zaten birbirine hep yakın yerler.

Kalmak için 4 yıldızlı otel uygundur. Kahvaltı ve akşam yemek oluyor ama akşama otele uğramak istemiyor insan gezerken. Öğlen vakti için en uygun dinlenme ve soluklanma yerleri cafeler. Starbucks ve New York Cafe tercih edilebilir.

Avrupa’yı gezenin kahve kültürü kesinlikle gelişir diyebilirim. Su içme konusunda da güzel  bir şey yakaladım. Ellerindeki su şişeleri bizim gibi yarımlık değil 1 litrelik. Biz alışmadığımızdan bizim gözümüze büyük geliyor ama su tüketimi açısından 1 litrelikler daha motive edici denebilir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte’yi özel kılan yerler, başka şehirde rastlayamayacağınız yapılar bize gezmek için çok iyi nedenler sunuyor. İşte Budapeşte gezilecek yerler içinde en güzel 8 lokasyon:

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

1- Parlamento Binası:

Budapeşte gezilecek yerler sıralamasının ilk sırasını Parlamento Binası alıyor. Bu yer, Tuna nehrinin kıyısındaki, dünyanın en büyük 3. Parlamento binası ve çok görkemli. 691 odalı ve halen Macaristan Ulusal Meclisi Tarafından kullanılıyor. İçinde de çok değerli kraliyet mücevherleri gibi kültürel değerli eşyalar sergileniyor. Paralı gezildiği için biz gezmedik, fotoğraflarıyla yetindik. Fotoğraf makinesinin kadrajına sığdırmak için de epey uğraştık.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

2- Kahramanlar Meydanı:

Budapeşte gezilecek yerler sıralamasında çok önemli bir yeri olan kahramanlar meydanı, Macaristan’ın var oluşunun 1000. Yılı anısına 1896 yılında oluşturulmuş, Macar tarihine etki etmiş kahramanların heykelleri hilal şeklinde yerleştirilmiş. İçinde atalarımızın kıyafetini giymiş kahraman heykelleri de var. UNESCO tarafından da korumaya alınan bir yer. Meydanın tam ortasında da 36 metrelik melek heykeli dikkat çekici.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

3- Budapeşte Aslanlı Köprü (Zincir Köprü):

Tuna Nehri üzerinde Budapeşte’nin sembolü şeklinde Buda ve Pest’i birleştirmek için inşa edilmiş. Köprüyü koruyan 2 tane devasa aslan heykelleri önünde hatıra fotoğrafı çektirilebilir. Bu köprü aynı zamanda Avrupa’nın en büyük asma köprüsüdür ve Budapeşte gezilecek yerler denilince ilk akla gelen yerlerdendir.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

4- Aziz Stefan Bazilikası:

Aslında Budapeşte’de bir çok kilise var ama bu en büyüğü. İçi 8500 kişiyi alacak kapasitede. Yüksekliği 96 metre olup, parlamento binasıyla aynı boydadır. Budapeşte manzarası için kilisenin en üstüne asansör ile ücretsiz çıkabilirsiniz.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

5- Budapeşte Gezilecek Yerler – Dohani Sinagogu:

Budapeşte gezilecek yerler gezilirken kilise gezip sinagog gezmemek olmaz. Çünkü bu sinagog Avrupa’nın en büyük dünyanın da 2. büyük sinagogu. Hafta sonu gezisiyle gidenler için sinagog cumartesi kapalı ona göre plan yapmalı. Ama zaten paralı olduğu için biz girmedik sadece inanılmaz bir yapı olduğu için fotoğraf çekildik o kadar.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

6- Gülbaba Türbesi:

Kanuni zamanında Budin’e gönderilen Gülbaba, burada bir Bektaşi tekkesi kurmuş, Buda halkına hoşgörü ile yaklaşarak gönüllerine girmeyi başarmıştır. 10 yıl sonra Budin Savaşında şehit olunca, şu anda şehrin Buda kısmındaki Gültepe adı verilen yere defnedilmiştir. Türbenin sekizgen şeklinde değişik bir mimari yapısı vardır.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

7- Gellert Tepesi ve Özgürlük Anıtı:

Budapeşte gezilecek yerler içinde manzarası en iyi yer denebilir. Gellert tepesine hem gündüz hem gece çıkmış biri olarak hangisinde daha muhteşem göründüğünü bilemedim. Gündüz fotoğraf almak kolay ama gece iphone ile çekemedim, kaliteli fotoğraf makinesi olan arkadaş güzel pozlar aldı.

Budapeşte ile ilgili en iyi pozlar bu tepeden alınıyor. Gellert Tepesi’ndeki kale, şehri savunmak için yapılmış. Nazilerin kontrolünden kurtulunca da simge olarak özgürlük anıtı dikilmiş. Tabi o kadar yüksek ki, fotoğraf almak oldukça güç.

budapeşte gezilecek yerler en güzel 8 lokasyon

8- Budin Kalesi ve Balıkçı Tabyası:

Budapeşte gezilecek yerler denince Buda kısmındaki tepede bulunan gayet gösterişli Budin Kalesi akla gelir, Kraliyet Sarayı diye de geçiyor. İçinde gezilecek müze, kütüphane ve galeriler var. Yine buradaki en güzel yerlerden biri de Balıkçı Tabyası ve hikayesi güzel. Macaristan’ı kuranların anısına yapılmış. Ülkeyi kuran 7 kavmi temsilen 7 tane kulesi var. Kulelerin balkonlarında şehre ait iyi resimler yakalayabilirsiniz. İsmi nereden geliyor derseniz, eskiden burayı saldırılardan balıkçı tabyası koruduğu için onlara atıf yapılmış.

Bu saydıklarım dışında da mutlaka Budapeşte’de gezilecek yerler var. Örneğin, Budin Kalesi’nin tam merkezideki Trinty Meydanı ve yanındaki görkemli Matthias Kilisesi, Budapeştenin Şanzelize’si Andrassy Caddesi, araç trafiğine kapalı Vaci Utca Caddesi, değişik mimarisi ve ambiyansıyla alışveriş yapılabilecek 3 katlı Büyük Market gezilebilecek yerlerden. Her şey zamana bağlı, zamanınız varsa yeni yerler de keşfetmek mümkün.

Keyifli gezmeler…

Budapeşte gezilecek yerler böyleydi. Avrupa’nın en önemli başkentlerinden Paris için yazdığım “Paris Gezilecek Yerler Hakkında İpuçları” yazımı da okumanızı öneririm.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın