Sarımsak Kokusuz Nasıl Tüketilir Yöntemleri Nelerdir

Sarımsak Kokusuz Nasıl Tüketilir Yöntemleri Nelerdir

Sarımsak kokusuz olarak da pek tabi tüketilebiliyor ama keskin kokusu yüzünden çoğunlukla mesafeli duruluyor. Aslında faydalı olduğu herkesçe biliniyor ama kalabalık ortamlarda da tüketmek biraz cesaret istiyor.

Gerçi sarımsak yedikten sonra ya da sarımsaklı bir yiyecek tükettikten sonra ağız kokusu gidermek için soğuk süt işe yarıyor ama yine de hafif hissediliyor. Burada anlatılan 5 yöntemde ise sarımsağı kokusuz olarak tüketmiş olacaksınız. Üstelik çok pişmediği için vitamin kaybına da uğramadan.

Bu yazıda sarımsağın faydaları nelerdir sarımsak kokusuz nasıl tüketilir hangi yöntemler kullanılır gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Kokusuz sarımsak deyince genelde ilk olarak akla siyah sarımsak geliyor. Siyah sarımsak denme sebebi, sarımsağın 60 gün kimyasal olarak fermente edilip kokusunu kaybederek beyaz halden siyah hale geçmesi.

Siyah sarımsak doğallığı kaybedilmeden oluşturulsa da yapılma zorluğu veya hazır alınacaksa da pahalı oluşu bizi daha pratik yöntemler denemeye itiyor. Bu denemeler sonucunda siyah sarımsak dışında, tadı güzel, acılığı gitmiş, kokusuz sarımsak tüketme yöntemleri keşfedilmiş oldu. Aşağıda fermente etme yöntemi dışında 60 gün beklemeden hemen evde yapabileceğimiz yöntemleri bulacaksınız. Bu yöntemler hem zamandan kazandırıyor hem de daha ekonomik oluyor.

Sarımsak Kokusuz Olarak Tüketmek İçin 5 Yöntem

Fermente etme yöntemi dışında yani siyah sarımsak oluşumu dışında bir de turşu yapma yöntemi vardır.

Sarımsak Kokusuz Nasıl Tüketilir Yöntemleri Nelerdir
Siyah Sarımsak

Sarımsak turşusu da kokusuzdur ama o da fermente edilmiş siyah sarımsak gibi yapıp tüketme aşaması uzun süreli olduğundan ve yapıldıktan sonra hemen yenemeyeceğinden sarımsak turşusu da yöntemlerin dışında tutuldu.

Evet gelelim istediğimiz anda 5-10 dakika içinde evde doğal sarımsağımız ile yapabileceğimiz yöntemlere…

1-Közlenmiş Sarımsak

Izgaraya bütün yada keserek koyduğumuz sarımsakları on dakika civarı ısıtmamız yeterli. Isıyı gören sarımsaklar yumuşayarak kokusunu ve acılığını kaybedecek ama doğallığını kaybetmeden yenebilecek. Isının sarımsağın her yerine nüfus etmesi için dişlerine de ayırabilirsiniz. Burada önemli olan süreyi ayarlamak, yoksa istediğimiz kıvamda olmaz. Ya kokar ya da iyice yumuşar ve soyulmaz.

2-Fırınlanmış Sarımsak

Bütün sarımsak fırına koymadan önce bıçakla baş kısımları kesilir. Sonra bir kap içine konularak fırın verilir ve 15 dakika kadar fırında ısıtılmış olur. Kesilen üst kısmın biraz renk akıp yumuşadığı görülünce fırından çıkarılır. Biraz soğuduktan sonra dişlerine ayırıp tüketebilirsiniz.

.Sarımsak Kokusuz Nasıl Tüketilir Yöntemleri Nelerdir

3-Tavada Kavrulmuş Sarımsak

Baş sarımsak küçük küçük dişlerine ayrılarak tavaya konur ve on dakika civarı hafif hafif sallayarak kavrulması beklenir. Isınan sarımsakların dış kabukları soyulmaya başlar. Isının etkisiyle de sarımsaklar yumuşar, acısı ve kokusu kaybolur. Sonra tavadan alınır, soğuması beklenir. Çıtır çıtır olduklarından rahatlıkla kabukları soyulacaktır.

4- Haşlanmış Sarımsak Kokusuz

Sarımsak normal olarak suda haşlanabileceği gibi benim yaptığım gibi kabuğu soyulmuş diş sarımsağı pişmekte olan yemeğe bütün olarak atabilirsiniz. Burada önemli olan içine atılan sayılı sarımsakların yemeğin sıcaklığıyla yumuşamış olması. Sonra kaşık yardımıyla içinden alınan sarımsaklar soğumaya bırakıldığında yumuşamış ve kokusunun gitmiş olduğunu göreceksiniz.

Bu yöntemi yemeğe atılan sarımsakla karıştırmayalım. Yemeğe lezzet versin diye atılan sarımsaklar sürekli yemeğin içinde kaldığında iyice yumuşar ve sağlığımıza olan etkisi azalır. Bu yöntemde ise on dakika civarı ısıtıldığından kayıp daha az olur ve sağlığa daha faydalıdır. Ayrıca tane olarak tüketildiğinde, yemeğin içinde tüketilenden daha fazla sarımsak tüketilebilir.

5-Tost Makinesinde Isıtılmış Sarımsak

Yenilecek kadar diş sarımsak hazırlanarak tost makinesine yerleştirilir. Yaklaşık on dakika ısıtılınca kabukları zaten kolayca soyulacak hale gelir ve yumuşacık olur.  Tost makinesini kapatıp soğumaya aldığınızda yumuşamış ve kokusu kaybolmuş, tatlımsı bir tada sahip  sarımsaklarınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Sarımsak Kokusuz Diye Abartmayın

Kokusuz sarımsak kokmuyor diye de ölçüyü kaçırmamamız lazım. Uzmanların bu konudaki görüşü, her gün 6 diş sarımsağın tüketilmesi.

İstediğiniz yöntemi seçerek ya 6 diş sarımsağı özel olarak ısıtın, ya da çok yapıp aile arasında paylaşın. Tabi ailecek tüketilmesi düşünüldüğünde kişi başı 6 diş olarak düşünülebilir. Çocuklar için 3 tane yeterli olur. Dilerseniz sonra soğuyunca da yenebiliyor.

Sarımsak Tüketmenin Önemi

Sarımsağın faydaları üzerine bir çok şey duyduk ama kokuyor diye tüketemiyorduk. Artık sarımsak kokusuz olarak nasıl tüketildiğini öğrendiğimize göre sağlık açısından bize kattıklarına bir göz atmakta fayda var. Neyi neden yapmamız gerektiğini bilmek bizi her zaman daha fazla motive eder.

En çok bilinen özelliklerinden biri sarımsak antibiyotik görevi görür. Sarımsak doğal antibiyotiktir denir. Mısır’da piramitleri yaparken çalışan işçilere hastalanmamaları için sarımsak yedirildiği bilgisi önemli bir ayrıntı. Bu sarımsağın bağışıklığı güçlendirmesiyle açıklanıyor.

Ayrıca yüksek tansiyon ve kolesterolün de baş düşmanı olarak biliniyor. Saç ve cilt bakımında da çeşitli uygulamalar da oldukça yaygın. Doğallığı tartışmaya açık olsa da sarımsak yağı sarımsak tozu ve hazır sarımsak kapsülü pratik olması sebebiyle hayatın içine girmiş durumda.

Sarımsak Kokusuz Nasıl Tüketilir Yöntemleri Nelerdir

Sarımsak Faydaları

Sarımsağın faydaları maddelenirse belki daha iyi hatırımızda kalır:

 1. Vücut için gerekli olan vitamin, enerji, protein ve mineral ihtiyacını karşılar.
 2. Vücudun iyi-kötü kolesterol dengesini sağlıyor.
 3. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlıyor
 4. Kan basıncını dengelediği için tansiyona iyi geliyor.
 5. Vücuda çeşitli yollarla giren ağır metalleri vücuttan atıyor.
 6. Yorgunluk hissini yok ederek zindelik veriyor.
 7. Kemik ve dişlerin güçlenmesine destek sağlıyor.
 8. Sağlıklı hücreleri besliyor, ömrü uzatıyor. Bu da yaşlanmayı geciktiriyor.
 9. Hasta olmadan önce savunmayı yapan bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudu mikroplara karşı dirençli hale getiriyor.
 10. Saçı uzatıp, dökülmesini önlüyor.
 11. Diyet yapanlar için de çok faydalı. Vücuttaki fazla suyu dışarı atarak, depolanmış yağları yakıyor.

Yemeklerin özel aromalı bu vazgeçilmez tadını artık yemekler dışında da sağlığımız için bol bol tüketebiliriz.

Afiyet olsun.

Sarımsak bazı çorbalara da çok yakışır. Daha önce yazmış olduğum “Az Kalorili Çorbalar ve Tarifleri” adlı yazıma da bakmanızı isterim.

Written by Duo.

Yazar Hakkında
Toplam 153 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (20 yorum)
Anonim anne
Anonim anne Cevapla
- 20:28

Sarımsağa bayılıyorum. Sarımsaklı yoğurdu herşeye yakıştırıp neredeyse herşeye karıştırır yerim. Ancak evde teksem ve dışarı çıkmayacaksam 🙁 bu yöntemler arasında pişirdiğim yemeğe sarımsak ekliyorum ancak soymuyor bir baş olarak bütün atıyorum. Çok lezzetli yumuşacık oluyor. Çok teşekkürler yazı için emeğinize sağlık 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 22:52

  Ben teşekkür ediyorum. Sarımsak-yoğurt iyi bir ikili gerçekten ve dediğiniz gibi yalnızken tüketebiliyoruz kokusundan dolayı. Her zaman hayatımızda olması için bu yöntemlerden bize uyanları denemekte fayda var.

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 01:00

Kokusu çok büyük engel ancak buna rağmen çok severim sarımsağı. Faydalarını da bir bir siralamışsıniz. Özellikle kış günlerinde hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliği var. Teşekkürler çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık ☺

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:19

  Teşekkürler. Gülü de dikeniyle sevmez miyiz zaten:)

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 12:18

Ben çok sevdiğim için açıkçası kokusuna takılmıyorum. Ama közlenmiş olanını çok severim:)

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:23

  Közlenince çok harika, tatlımsı bir tat oluşuyor ama onu her zaman nasıl yapacaksın işte…Sarımsağı evde herkes sevince sorun olmaz:)

Kelebek Etkisi
Kelebek Etkisi Cevapla
- 22:55

Biz ailecek sarimsagi cok severiz hemen her yemege katiyorum ve pisince kokusuda olmuyor yogurda katacaksam aksam yeriz guzel yontemler anlatmissiniz sevgiler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:34

  Aslında siz de güzel çözümler bulmuşsunuz. Sevgiler benden.

fatih pınar
fatih pınar Cevapla
- 23:19

Gerçekten sarımsağın kokusunu azaltmak çok iyi bir yöntem olacaktır. Teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 00:24

  Kokuyor diye yememezlik yapmayalım, demi ama. Teşekkürler.

seda
seda Cevapla
- 11:44

Sarımsağı her türlü çok severek yerim soğanı da öyle . Ama kokusu gerçekten rahatsız edici bu yöntemleri deneyeceğim ama aynı lezzeti tutar mı bilmiyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 19:03

  Aynı lezzet yakalanmaz çünkü tadı değişiyor biraz tatlı oluyor. Sağlık için tüketilmeli…

Yurdagül ÇELİK
Yurdagül ÇELİK Cevapla
- 09:22

Bana dokunuyor ve midemi ağrıtıyor 🙁 Çok sağlıklı olsa da pişme de olsa yiyemiyorum 🙁

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 13:16

  Evet, dokunuyorsa o başka. Her besinin alternatifi vardır, onu tüketirsiniz siz de, sorun değil bence.

Renkliblogsayfam
Renkliblogsayfam Cevapla
- 05:24

Sarımsak tam bir doğal antibiyotik .
Bizim soframızdan eksik olmaz diyebilirim.
Genellikle kabuklu bir şekilde yemeğe koyarım. Bu şekilde hem kokusu kalmıyor tadı da hemen hemen aynı kalıyor.
Yöntemlerinizi deneyeceğim. Teşekkür ediyorum

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:44

  Doğal antibiyotik sarımsağı, kokuyor diye soframızdan uzak tutmak haksızlık olurdu. Bu yöntemler sayesinde hiç kokmadan tüketebiliriz. Ben de teşekkür ederim.

Öğrenelim Portal
Öğrenelim Portal Cevapla
- 13:05

Sarımsak gerçekten çok faydalı. Ben sarımsağı közlenmiş olarak tüketmeyi tercih ediyorum. emeğinize sağlık.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 18:30

  Demek közlenmiş sarımsak. Evet çok güzel olur ama her yapması zor. Sarımsak çok faydalı, bi şekilde tüketilmesi şart.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 19:56

Sarımsağı kokusuz tüketmek için ne kadar çok yöntem varmış. Ben bir ara yutmayı tercih ediyordum. Teşekkürler bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 22:47

  Sarımsağı yutmak zor ya, biraz iri geliyor bana. Kesip küçülteyim desen illaki kokar, en iyisi bu yöntemlerden seçmek. Hangisi kolayımıza gelirse artık. Ben teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara