Bedensel Diyet, Sev-en 7

Az Kalorili Peynirler Yöresel Peynir Çeşitleri ve Kalorileri

az kalorili peynirler yöresel peynir çeşitleri ve kalorileri

Peynir çeşitleri dünyadan ve yöresel tatlarla sofralarımızın baş tacı olmuştur hep. Peynirler protein ve kalsiyum zengini, A ve B vitamini zengini besinlerdir. Her peynir çeşidi, farklı besin değerlerine, farklı kalorilere sahip ve kendine has tadı vardır. Ben bu yazımda özellikle ülkemize ait yöresel peynir çeşitleri üzerinde duracağım ve en az kalorili peynirler hangileridir, yağsız peynirler nelerdir sorularına detaylıca cevap vereceğim.

Ülkemizde tam 160 peynir çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Evet, bu yüzden konuyla ilgili detaylı bir yazı ortaya koymak gerçekten zor ama bu yazıyı büyük bir zevkle ele almamın sebebi, peyniri çok seviyor oluşum. Hatta abartarak: “Buzdolabımda peynir çeşitleri resmi geçidi var diyebilirim.”, o derece yani:)

En sevdiklerimi yazının sonunda söyleyeceğim ama buzdolabında şu an 6 çeşit peynir var. Tanıdığım yerlerden, tamamen doğal, fabrikasyona uğramadan üreticiden direkt olarak alıp vakumlattığım peynirler çoğunluğu.

Peynirler genelde keçi – koyun – inek peyniri diye adlandırılır ama benim sevdiğim türler karışık olanlar. Koyun peyniri favorim fakat evdekiler kokuyor dediği için, onun inekle karışık olanını tercih ediyoruz. Üreticiden özel aldıklarımız genelde inek-koyun peyniri karışımları. Eskiden diyet yaptığım dönemde ise inek-keçi peyniri karışımı yaptırıyorduk. Keçi peyniri aslında en hafifi ama ben direkt keçi peynirini pek sevmiyorum. Peynir & diyet ilişkisini de bu yazının ilerleyen satırlarında bulabileceksiniz.

Aslında keçi ve koyun sütüyle yapılan peynir, besin değerleri açısından en sağlıklısı ve az kalorili peynirler bu sütlerden yapılır. Vücut bu sütü, yoğurdu veya peyniri daha güzel sindiriyor. Ülkemizde inek besiciliği daha yaygın olduğundan, genelde hazır, organik olmayan yemler kullanılıyor ve bu da sütün kalitesini etkiliyor. Ama inek peyniri, diğer peynirlere göre en az kokulu olduğundan daha fazla tercih sebebi.

Bazı peynir çeşitleri tuzlu, bazı peynir çeşitleri yağlıdır. Bazı peynirler uzun süre dayansın diye çok tuz eklenebiliyor. Sağlık problemi veya diyette olanların mutlaka peynirlerin yağ ve tuz oranlarına dikkat etmeleri gerekir.

Yağsız peynir veya az yağlı peynir renginden belli olur, beyazdır. Evet, taze peynirler ve beyaz görünümlü peynirler daha az yağlı ve tuzlu oluyor, kurutulmuş, üzerinden zaman geçmiş peynirler ve sarı görünümlü peynirler ise genelde tuzlu ve yağlıdır. O zaman az kalorili peynirler satın alınırken rengine bakılmalı diyebiliriz. 

az kalorili peynirler yöresel peynir çeşitleri ve kalorileri

Az Kalorili Peynirler ve Yöresel Peynir Çeşitleri

Peynir çeşitleri bu kadar fazla olması tabi ki mutfakta bize avantajlar sağlıyor. Peynir sadece kahvaltıda kullandığımız bir besin değil çünkü. Salatada da çok güzel duruyor, makarnanın üstünde de… Birçok tarifin harika bir tamamlayıcısı olmuştur çoğu zaman.

Peynir tercihimizi ise bazen yaptığımız yemek, bazen yaşadığımız yöredeki ağzımızın alıştığı tatlar belirler. Aile içinde her bireyin ayrı bir peynire ilgisi olabiliyor. Bundan dolayı bir evin buzdolabında çok değişik peynir cinsleri görmek mümkün. Az kalorili peynirler her birey tarafından tercih edilmeyebilir. Çocukların her çeşit peyniri yemediğini hepiniz biliyorsunuzdur. İyi ki bu kadar peynir çeşidi var, bu sayede içlerinden illa ki birini sevdirebiliyoruz onlara:)

Peynir çeşitleri ile ilgili kısa bilgileri alfabetik sıraya göre düzenledim, böylece belki daha akılda kalıcı olur. Yanında da bir ince dilim peynirin kalorisini yazdım.

1-Abaza Peyniri : ( 64kcal )

Kafkasya’nın yerli halkı Abazaların ve Çerkezlerin ülkemize kattığı özel bir lezzet. İnanılmaz aromalı bir tadı vardır. İçinde inek sütü vardır, çok sert ve tuzlu bir peynir değil. Köy evlerinin ocak veya fırınlarında dış kısmı sertleşinceye kadar bekletilir. İs oluşturulurken ateşe yakın değil de dumanın en sıcak kısmıyla füme hale gelinceye kadar tütsülendirilir ve isli abaza peyniri diğer adıyla çerkez peyniri olur.

2-Burgu Peynir : ( 65kcal )

İnce ince burgu şeklindeki bu peynir, kahvaltılarda özellikle çocukların sevdiği bir peynir türüdür. İnek sütünden üretildiği için kokmaz ve hafiftir. Kahvaltı dışında salatalarda ve böreklerde kullanılabilir. İçindeki tuz ve yağ oranı yönüyle, diyette tercih edilecek az kalorili peynirler arasındadır.

3-Beyaz Peynir : ( 70kcal )

Ülkemizde en yaygın, en fazla tüketilen, her yerde rahatlıkla bulabileceğimiz bir peynir. Peynir deyince beyaz rengiyle ilk akla gelendir. Koyun, keçi veya inek sütüyle yapılıp, salamurada biraz bekletilmesiyle oluşur. Genelde orta sertlikte olur ama yumuşak beyaz peynir olarak bulabilirsiniz. Karpuzun yanına yumuşak peynir tercih edenler olabiliyor. Beyaz peynir, kahvaltımızın vazgeçilmezleri arasında ve ayrıca da birçok hamur işi ürünün içine, makarna ve salatalara kullanılabiliyor. Beyaz peynir içinde en sevdiğim EZİNE peyniridir. Hafif sarı, sert ve kremamsı bir kıvam ve ağzımda bıraktığı ekşimsi bir tat onu vazgeçilmez kılıyor.

4-Çeçil Peyniri : ( 45kcal )

Çeçil peynirinin diğer adı civil peyniridir. Hatta ince uzun ve tel şeklinde oluğundan tel peynir de deniyor. Bazen pazarlarda saçak peynir de yazıyorlar. Kars, Ardahan ve civarı illerinde daha çok vardır. Hiç sert değil, çok yağlı da değil ama tuzlu olabiliyor. Ama isterseniz  yağsız ve tuzsuz olanlarını da bulmak mümkün. İsteğe özel de yaptırabilirsiniz. Yemeden önce sudan geçirirseniz tuz oranı düşer. Çeçil peyniri ile omlet nefis olur.

5-Dil Peyniri : ( 75kcal )

Gayet yumuşak, lifli bir yapısı vardır. Elinle bile lif lif ayırabilirsin, keserken de tel tel olur. Diyet zamanı bu peynirden çok tükettim. Tuzsuz bir peynir olduğundan pek dayanıklı değildir ama zaten çok lezzetli olduğundan hemen bitiyor. Evde kaşar bittiğinde tostun içine de koyduğum bir peynirdi. Kahvaltı dışında kuymak yaparken, künefe ve pizza yapımında kullanabilirsiniz. Dil peyniri de en az kalorili peynirler arasındadır.

6-Kaşar Peyniri (Taze) : ( 102kcal )

Taze kaşar peyniri, beyaz peynirden sonra en çok kullanılan peynirdir. Sarı rengine bakarak ne kadar yağlı ve erimeye müsait olduğunu anlayabilirsiniz. Çok sert değil ve dilimlenebilir özelliğiyle tostların vazgeçilmezidir.  Aslında koyun, keçi, inek sütlerinin hepsiyle de yapılabilir ama en kaliteli kaşar peyniri koyun sütünden yapılandır. Domates çorbasına rendelenmiş kaşar, çorbaya çok özel bir lezzet katar.

7-Kaşar Peyniri (Eski) : ( 122kcal )

Kaşar peynirinin birkaç ay daha beklemesi ve olgunlaşması önemlidir. Bu sürede eski kaşar özelliklerini iyice kazandıktan sonra piyasaya sürülen bir peynir çeşididir. Eski kaşarın üstünde küflenme olmaması için zeytinyağı olmalı, bu çatlama ve kırılmaları da engeller. Kurutulan bu kaşarın lezzeti, taze kaşardan çok daha üst düzeydedir ve fiyatları da daha pahalıdır.

8-Kolot Peyniri : ( 60kcal )

Karadeniz mıhlama peyniri veya kuymak peyniri diye de geçer. Doğu Karadeniz civarı illerde yaygındır ve yapımında içine genellikle inek sütü konur. Uğraş gerektirir, kıvam bulması zaman alır. Kolot denilen bez torbalarda 3 ay bekler, mıhlama için hazır hale gelir. Tereyağı ile kolot peyniri bir araya gelmemişse o mıhlama tam olmamıştır:)

9-Köy Peyniri : ( 45kcal )

Her ne kadar Ege Bölgesi ve ülkemizin batısında çok yaygın olsa da köylerimizin genelinde el yapımı bu peynir üretiliyor. Biraz sert ve tuzludur. Yemeden önce suda tutmak tuzunu alıyor. Mayasından dolayı köy peynirinden zehirlenmişliğim de olmasına rağmen hala terkedemediğim bir lezzet. Bidonların içinde bir köy peyniri gördüğümde tadına bakmak istiyorum hala. Genelde taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

10-Lor Peyniri : ( 27kcal )

Peynir altı suyunun katılaştırılmasıyla elde edilen yağsız bir peynirdir. Kaşar peyniri yaparken oluşan peynir altı suyundan yapılan lor peyniri, biraz yağlı olduğundan daha lezzetlidir. Uzun süre saklanamıyor ne yazık ki. Kahvaltıdan ziyade başka bir ürüne katılması şeklinde tüketimi daha yaygındır. Sigara böreği gibi birçok börek, pide ve hamur işlerinde en çok tercih edilen peynir türüdür. Omlet yaparken kullanılması hem lezzet hem de doyuruculuk açısından tercih sebebidir.

11-Mihaliç Peyniri : ( 75kcal )

Bursa civarında yaygın, koyun sütünden üretilen yağlı ve tuzlu bir peynir çeşididir. Peynirdeki küçük gözenekler bu peyniri özel yapıyor. Yağlı olduğundan erir, tostlarda ve sıcak yemeklerde bu özelliği yüzünden tercih edilmektedir. Meşhur Susurluk tostunun içinde bu peynir vardır. Diyet ve sağlık problemi olanlar için uygun olmasa da inanılmaz bir protein deposudur.

12-Otlu Peynir (Van) : ( 67kcal )

Van yöresine ait otlu peynir, özellikle otların çoğaldığı ilkbahar döneminde yapılmaya başlanır. Sadece koyun sütüyle yapılır aslında ama bazen koyun sütüne keçi ve inek sütü de karıştığı da olur. Baharda yöreye ait çeşitli otlar toplanarak peynire katılarak özel bir aroma elde edilir. Van gezimizde kahvaltıda yemiştim sonra gezi dönüşü de 2 kilo alıp getirdim ama benim damak tadıma uymadı. Bazı arkadaşlarım ise çok sevdi bu tadı.

13- Örgü Peyniri : ( 65kcal )

Diyarbakır yöresine ait örgü peynirinin şeklini çok seviyorum. Yapımı çok zahmetli bu peynir, kaşar peyniri yapar gibi aşamalardan geçmektedir. Yağ ve tuz oranı az olduğundan diyetlerde tercih sebebidir. Zaten beyaz renginden yağsız olduğu anlaşılmaktadır. Sert ama bir yandan da esnektir. Örgü peyniri de az kalorili peynirler arasında ilk sıralardadır.

14-Sepet Peyniri : ( 50kcal )

Balıkesir yöresine ait bu peynir, koyun, keçi veya inek sütü farketmez hepsiyle yapılabiliyor. Yuvarlak ve sepet izi görüntüsü ona bu ismi vermiş. Kendine has bir lezzeti vardır ve çok çok az tuzludur. Bembeyaz oluşu da yağ oranının göstergesi. Bu durum diyet yapanların, kilo almak istemeyenlerin ve sağlık sorunu olanların dikkatini çekiyor haliyle.  Bu peyniri çocukların da çok sevdiğini ekleyelim. Ayvalık ve Susurluk tostlarında, evde yapılan tostlarda kullanılmaktadır.

15-Tulum Peyniri(İzmir) : ( 62kcal )

En çok sevdiğim İzmir tulum peyniri ama ülkemizde Erzincan tulumu, Kars tulumu da en çok sevilen tulum peynirleri arasında. Bu biraz yaşadığınız yer ve damak tadıyla alakalı bir durum. İzmir tulumuna Bergama tulumu dendiği de oluyor. Bergama ve civarında sadece koyun peynirinden yapılanların lezzeti hiçbir yerde yok. İzmir gezisinde 1 kilo almıştım, onu herkes o kadar sevdi ki, bir daha da bulamadık o tadı. Sert bir peynir ve yerken ağızda dağılıyor. Yağı ve tuzu biraz fazla bir peynir olduğunu belirtelim.

Az Kalorili Peynirler ve Diyet

Peynirler kahvaltıda olsun, yemeklerde olsun mutlaka hayatımızın içinde. Tıpkı et gibi, peynirler de protein ve yağ deposu olduğundan, kontrollü tüketilmesinde fayda var. Ayrıca yapım aşamasında tuz kullanılıyor olması sağlığımızla direkt olarak ilgili. Şeker gibi tuz da sağlığımız üzerinde etkili olduğu için vücudumuza fazla tuz girmemeli.

Kahvaltıda peynir yedikten sonra yemeklerde de peynir kullanmamak gerekir. Gün içinde tekrar tekrar peynir yemek fazladan kalori almaktır ve bu da zamanla kilo almaya sebep olacaktır.

Boşuna diyetisyenler kahvaltıda “Bir kibrit kutusu büyüklüğünde yemelisiniz.” demiyor. Bazen bir köfte büyüklüğünde diyenler de var ama bunun ölçüsü aslında 20 ila 30 gramdır. Genellikle kesilirken kibrit kutusu şeklinde dilimlendiği için bu şekilde akılda kalmış. En az kalorili peynirler burgu, dil ve örgü peyniri diyebilirim. Ayrıca Kahvaltıda hangi peynirler yenir videosuna da bir göz atabilirsiniz.

Aslında kibrit kutusu büyüklüğündeki normal bir peynir ortalama 70 kalori ve bu gün içinde yakılmayacak bir miktar değil. Ama kibrit kutusu aşıldığında, gün içinde salata ve makarnalara eklendiğinde kalori 200 civarına yükselir ve bunu yakmak oldukça zordur.

az kalorili peynirler yöresel peynir çeşitleri ve kalorileri

keçi peyniri

En Az Kalorili Peynirler Hangileri?

Diyet peynir yani en az kalorili peynir hangisi? Evet, bir tane değil de diyet peynirler hangileri onları sıralayayım ki bol alternatifli olsun, siz de damak zevkinize göre tercih edin. Buradaki kalori miktarları bir kibrit kutusu miktarı olan 20 grama göredir.

 • Lor peyniri: 27  kalori
 • Çeçil Peyniri: 45 kalori
 • Köy Peyniri: 45 kalori
 • Sepet Peyniri: 50 kalori
 • Keçi peyniri: 60 kalori
 • Burgu Peynir: 65 kalori

Marketlerde ya da şarküteri reyonlarında light peynirler bulabilirsiniz. Az yağlı peynir ve tuzu az ürünlerin kalorisi ciddi olarak düşmüş ve 70 kalori civarına inmiştir.

az kalorili peynirler yöresel peynir çeşitleri ve kalorileri

süzme peynir

Sürmelik Peynir Çeşitleri Diyete Uygun mu?

Krem Peynir: Oldukça yağlı bir peynir olduğundan az kalorili peynirler arasında değildir ve tercih edilmemeli. Kalorisi 113 ama krem peynirlerin de light olanları var, onlar tüketin.

Labne Peynir: Krem peynir gibidir, kesinlikle light olanları tercih edilmelidir. Kalorisi ancak yüzde 30 azaltılabilmiştir.

Süzme Peynir: Yağı az olan süzme peynir, çok tuzlu olmadığından düşük kalorilidir ve diyete en uygun peynirdir. 30 kalori ile az kalorili peynirler arasındadır. Hatta en yağlısının 70 kaloriye kadar çıkıyor olması en büyük tercih sebebi. Protein açısından diğer bir çok peynirden daha zengindir.

En Sevdiğim 7 Peynir :

Peynir çeşitleri içinde en sevdiklerimi, her zamanki gibi Sev-en 7 kategorime uygun olarak sıralayacağım. Hepsi de az kalorili peynirler arasında değil kalorili kalorisiz karışık olarak sıraladım. En sevdiğim 1. sırada olacak ve toplamda 7 tane sevdiğim peynir çeşidini birer cümleyle yorumlayacağım. Sizler de yoruma en sevdiğinizi yazmayı unutmayın.

1- Ezine Peyniri: Vakumlu Ezine peyniri türleri evimden hiç eksik olmaz.

2- Sepet Peyniri: Tuzsuz ve farklı bir aroması olduğu için çok severim.

3- İzmir Tulum Peyniri: Sertliği, ağızda dağılışı ve yerken ağızda bıraktığı tadı seviyorum.

4- Dil Peyniri: Koparırken ince ince ayrılması ve lezzeti çok hoşuma gidiyor.

5- Çeçil Peyniri: Omletin içinde kullanmayı ve kahvaltıda tüketmeyi ailede herkes seviyor.

6- Burgu Peynir: Burgu halinde oluşu ve yeme kolaylığı ile çocukların da favorisi.

7- Kaşar Peyniri: Aslında tost veya börek içinde severim ama kahvaltıda dilimli halini fazla sevmediğimden sona koydum.

Umarım bu yazı, yeni peynir çeşitleri keşfetmenize sebep olur. Belirlediğiniz az kalorili peynirler ile diyetinize renk katarsınız. Yeni ve özel lezzetlerde buluşmak üzere…

Dilerseniz daha önce yazmış olduğum “Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak durulacak Besinler” yazıma da bakabilirsiniz.

Written by Duo

61 yorum “Az Kalorili Peynirler Yöresel Peynir Çeşitleri ve Kalorileri

 1. Ümit Çakır dedi ki:

  detaylı bir yazı olmuş cidden tebrik ediyorum benim favorim de beyaz peynir 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Beyaz peynir klasiklerimiz arasında, o olmazsa olmaz zaten…Teşekkürler.

 2. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Peynirleri kalorilerine göre ayırmayı düşünmedim lakin yazınız sayesinde bir çok peynir çeşidi ile tanıştım teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tıpkı balık çeşitlerini öğrendikçe hepsinin tadına baktığım gibi peynir çeşitlerinin hep tadına bakmaya çalışırım. Ülkemizde 160 çeşit peynir varmış, tatmakla bitmez yani:))

 3. fatih pınar dedi ki:

  Çok kapsamlı bir yazı hazırlamışsınız çok teşekkürler. Özellikle kolot peynirini şimdiye kadar hiç duymamıştım. Benim favorim daima keçi peyniri olmuştur.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Keçi peyniri demek, ben nedense tadını pek sevemedim. En hafif ve besin değeri yüksek peynirlerden biri…

 4. RenkliBlogSayfam dedi ki:

  Bir peynir sever olarak Mihaliç peynirini bilmediğim için kendime çok kızdım.?
  Koyun inek ayırt etmeksizin peynirin her çeşidini severim ve ailemde de ayırt eden kesinlikle yok şükürler olsun. Arada bir sizin evdekiler gibi bizim evdekilerde koyun peyniri için ıhhh kokuyooo desede no bu tam bir kalsiyum kaynağı cümlesinin sonunda tabakta peynir bırakmaz ?
  Güzel bir paylaşım teşekkür ediyorum sevgili Duo

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Peynir çeşitlerini çocuklara ikna ederek yedirmeniz takdire şayan. Ayırtetmek çocuğa bir şey kazandırmıyor çünkü. Mihaliç peyniri de aslında yakın size, bulmak zor olmaz. İzmir tulumuna bir şey dememişsin, benim en sevdiğim tulum peyniri de lezzetler her zaman birbirini tutmuyor. Ben teşekkür ederim güzel yorumun için…

 5. biriktirdiklerim dedi ki:

  bilmediğim peynirler varmış. hele peyniri çok severim ama bu kadar detaylı hiç düşünmemiştim. iyi geldi bu yazı teşekkürler.. keçi peyniri hariç hepsini seviyorum :))

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet ben de keçi peyniri dışında çoğunu seviyorum. Tabi bazılarını daha fazla seviyorum, örneğin Ezine peynirini…

 6. Bipudra dedi ki:

  Bahar geldi hoş geldi sana bir süprizim var sevgili Duo
  Bipudra ya bekliyorum ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Dedim, peynir yazısına iki ayrı hesaptan niye yorum yapıyor, sonra bir de okudum kiii, sürpriz varmış. Teşekkür ederim, geldim inceledim sizinkini de, umarım güzel olur benimki de…

 7. Saadet sezer dedi ki:

  Ülkemizde peynir çeşitliliği çok bol. Ben de peyniri çok severim ve kahvaltı masamda çok çeşit vardır.?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet peynir yönünden çok şanslıyız ve hala tatmadığımız bir çok peynir çeşidi var…

 8. Peynirsiz kahvaltıya kahvaltı demem ben 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Peynir kahvaltıya kalite katan bir besin gerçekten de…

 9. tolum dedi ki:

  Ülkemizde tam 160 peynir çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? sorunuza net olarak sadece peynir diye biliyordum ögrenmiş oldum teşekkür ederiim

  1. Duo Diyet dedi ki:

   İsmi lazım değil lezzetli olsun yeter:)) Bazen misafirlikte bir peynir yiyorsun, harika…Adı ne bu peynirin deyince hiç bilmediğin bir isim söyleyebiliyorlar. Sonra gidip şarküterilerden o peyniri bulup alıyorsun…

 10. Nurcan dedi ki:

  Çok kapsamlı ve keyifli , ayrıca da iştah açıcı olmuş?elinize sağlık. Otlu peynir çok kötü gelmişti bana, erciş/van’ da yani kaynağında yememe rağmen, gerisi hep güzel misss?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Otlu peynir konusunda hemfikiriz, geri kalan her peynir çok lezzetli gerçekten de…

 11. burada hiç bilmediğim peynirler de var. ama ben bir peynir delisi olarak bulsam hepsinin tadına bakabilirim.:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen ben de, yeni lezzetler denemeyi çok seviyorum…Birçok peyniri böyle keşfettim.

 12. Bir peynir de ben ekleyeyim yazıya 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Okudum yazını, eğlenceliydi. Yorumum da eğlenceli bu arada:) Neyse yöresel olmayan ithal peynirleri anlatmadım daha, onun da zamanı gelecek…

 13. Esra dedi ki:

  Peynir bizim de kahvaltımızın baştacı, favorim tulum ama diğer peynirleri de çok seviyorum 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   İzmir tulum mu benim gibi acaba, arkadaşlarım Erzincan tulumunu daha çok seviyor. Ama genel olarak peynir iştahımız iyi millet olarak…

 14. Neseli Sus Evim dedi ki:

  Peyniri tadıyla değerlendirirdim, kalorisini hesaplamadan. Beyaz peynir vazgeçilmezim . Aromalı peynirleri çok sık tüketemiyorum ama arada değişiklik hoş oluyor tabii. Kapsamlı yazı için teşekkürler ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, evet bazıları klasik sever bazıları da aromatik peynirlerde değişik tatlar arar. Bazı peynirler çok lezzetli ama yağı ve tuzu fazla olduğundan sağlık sorunu olanlara iyi gelmiyor, onların dikkatli tüketmesi lazım.

 15. Deniz dedi ki:

  Peynir ve peynir çeşitleri üzerine oldukça kapsamlı bir yazı olmuş. Daha önce duymadığım peynir çeşitlerini de öğrenmiş oldum. Ben yoğun aromalı peynirleri severim. Özellikle sert ezine ve otlu peynir favorim. Otlu peynir genelde ilk tadıldığında pek sevilmez ama daha sonra yedikçe yiyesi gelir insanın. Van’lı bir dostum bunu söylediğinde “hadi canım” demiştim ama sonradan otlu peynir tutkunu oldum 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Otlu peynirle ilgili tavsiyeni bir daha gözden geçireyim, çünkü ben ilk tattığımda sevmeyince bir daha yemedim. Sert ezine ise 1 numaram.

 16. bazı peynir türlerini hiç bilmediğimi fark ettim. Ben burgu, taze kaşar ve çeçil peyniri çok seviyorum

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet peynir yönünden ülkemiz oldukça zengin. Yeni peynir türleri keşfetmeyi, tadına bakmayı seviyorum…

 17. Lor dışında tüm hepsini yerim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet lor peynirini direkt olarak yemek zor ama üstüne yumurta kırsak yada börek içlerine falan yakışıyor sanki…

 18. Nilüfer dedi ki:

  Peynirin her çeşidine bayılıyorum (koyun sütünden olanlar hariç ) . Benim vazgeçilmezim. ..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Koyun sütünün kokusu koyun peynirinde bazen hissediliyor, ondan dolayı koyun-inek peyniri karışımları daha çok tercih ediliyor…

 19. Dert Anası dedi ki:

  Peynir çeşitlerini görünce canım peynir istedi. 🙂 Doğal şekilde elde edilen peynirler hem sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Sayenizde daha yakından tanımış olduk peynirleri. Tabii Hollanda peynirleri falan meşhur ama bizim ülkemiz de peynirler yönünden hayli çeşitli seçenekler sunuyor. Teşekkürler verdiğiniz bu bilgiler için. Bu arada size İstiridyeden Bahar mimi görevini devrettik. Detaylar bizim blogda var. Sorulara oradan göz atabilirsiniz. Cevaplarınızı heyecanla bekliyor olacağız. 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   İthal peynirlerden de bazıları çok popüler, onları başka yazıya bıraktım, bu yazı yöresel peynirler üzerineydi ama dediğiniz gibi ülkemiz de peynir konusunda çok farklı seçenekler sunuyor zaten. Bahar mimi aklımda, bipudranın daveti vardı, sizinkiyle de çok mutlu oldum. En kısa zamanda sizlerle:)

 20. Peynir çeşitleri ve az kalorili peynirler yazınız resmen bir rehber niteliğinde olmuş.
  Çok emekli bir yazı; kutluyorum ve teşekkür ediyorum bilgiler için.

  Oldum bittim süt ürünlerini seven biri oldum. Peynirci, yogurtçulardanım:) Okurken favorimi seçmeye çalıştım ama başaramadım. En iyisi bir gün hep beraber buluşup “Peynir Tabağı ve Sinema Günü” yapalım:) Tek çeşit bana asla yetmez. Kalori meselesi evet zorlayıcı ama ölçüyü kaçırınca ertesi günü “Kamboçya Şartları” nda geçirip dengeliyorum:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Böyle uzun yorumlarınız hem çok güzel hem de eğlenceli. Başka bloglarda da sizin yorumu görünce okuyorum hep:) Peynir seçememek çok normal, çünkü peyniri seviyorsan zaten bir çok çeşidini de seviyorsun. Dediğiniz gibi peynir tabağı olur yani…Bazıları çok yağlı ve tuzlu, onlara biraz dikkat ettikten sonra no problem…

 21. Derya dedi ki:

  Peyniri ben de cok severim, yaziyi okurken bile canim cekti ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Avrupa’da da çok harika peynirler var ama yazı uzar diye onu sonra ele almak istedim…

 22. kelebeketkisi39 dedi ki:

  Peynire bayılırım benim favorim Van otlu peyniri.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Van otlu peyniri seviyorsunuz demek, ben sevemedim ama sanırım bir daha deneyebilirim:)

 23. Thesaglams dedi ki:

  Türkiye’ye gideceğim Mayıs sonu allah izin verirse ve dönüşte peynir alıp getireceğim Almanya’ya?Bana inanılmaz yararlı olacak bu yazınız detaylı anlatımınız için de ayrıca tebrik ederim sizi??

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, aslında Avrupa’da da güzel peynirler ama yöresel lezzetler bir başka tabi. Bol bol vakumlatıp götürün…

 24. Gerçekten emek harcanmış bir yazı olmuş, tebrikler.
  İlk paragraftaki peynir övgünüzü görüyor ve arttırıyorum: Bundan sonra tek bir besin ile yaşayacaksın, nedir? deseler, düşünmeden “peynir” derim 🙂
  Kolaylıklar, başarılar.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler, güzel bir arttırım olmuş, sadece peynirle yaşanır mı gerçekten bilemiyorum ama neden olmasın:)

 25. Hilal dedi ki:

  Böyle biraz yağlı, tuzlu peynirleri seviyorum ben. Bir de değişik bir peynir çeşidi görünce onu almayı severim. Otlu, baharatlı falan. Bu yüzden hayal kırıklığına uğradığım oldu ama aldığıma çok memnun olduğum peynirler de oldu. Kızartıp yemeyi de severim bu arada.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet değişik peynir denerken benim de hayal kırıklığı yaşadıklarım oldu. Kızartılacak peynir türleri var, ailecek kızartma peyniri çok severiz biz de…

 26. İşlem görmemiş doğal peynirlerin tadı bir başka oluyor. Favorim kaşar peyniri ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   O zaman köy peynirlerini de seversin:)

 27. Cem Kazan dedi ki:

  Peynir yemek istiyorum şu an ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ülkemizde peynirden bol ne var, istediğin çeşidi tadabilirsin, afiyet olsun:)

 28. Gökhan dedi ki:

  Peyniri çok severim ve severek tüketirim. Gerçekten çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Peynir sevenler için ülkemiz inanılmaz çeşit peynir vadediyor…Ben teşekkür ederim.

 29. ALİ AKKAR dedi ki:

  Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş sağlıklı günler

 30. Hürpost dedi ki:

  Bu peynirler neredeyse tamımını tüketmiş biriyim genelde tabi ezine peyniri,çökelek, kaşar peyniri arada da burgu peynir ağırlıklı besleniyorum sanırım. Peynirlerle ilgili gerçekten güzel bir bilgi kaynağı olmuş teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, peynirlerle aran iyiymiş. Çökelek peynirine de aslında bir parantez açsaydım iyi olacakmış. Teşekkür ederim.

 31. beyaz dedi ki:

  Burgu peynirin kibrit kutusu kadar ölçüsü yaklaşık 2 parça falan mı oluyor acaba

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Burgu peynirin tanesi 15 gram civarı evet 2 parça olursa 30 gram eder. Zaten bir kibrit kutusu da 30 gram civarı olduğundan burgu peynirden iki parça yenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.