Yazmanın Faydaları, Ruha ve Zihne Katkıları

Yazmanın Faydaları, Ruha ve Zihne Katkıları

Yazmanın faydaları çeşitlilik gösterse de ben özellikle ruh halimize ve zihnimize olan katkıları üzerinde durmaya çalışacağım. Yazı yazmak, başka insanlara da fayda sağlamaktır aslında ama konunun çeşitlenmemesi, sade ve derin kalması için, yazı yazan kişi üzerindeki etkilere yoğunlaşmak istiyorum.

İnsan kendini 3 şekilde ifade eder. Konuşma diliyle, hal diliyle ve yazı diliyle. Bazen ne kadar konuşursak konuşalım anlatamayız çünkü karşı cevap gelir ve dikkatimizi kaybederek konunun odağından çıkıp sorunu daha da büyütebiliriz. Bazen hiç bir şey anlatmazsın, bir bakış, yüz ifadesi, jest mimikler anlatır tüm söylemek istediklerini. Yazmak…Yazıyla kendini anlatmanın birtakım zorlukları olsa da kimse sana müdahale etmez, ölçüp biçersin yazını, siler yeniden yazarsın ama sonuçta içine sinen bir yazıyla anlatabilirsin tüm dertlerini.

Öyle zamanlar olur ki, düşüncelerini konuşarak anlatmaya cesaretin olmaz, belki utanırsın. Belki de konuşurken bu kadar etkili sözleri art arda sıralayamazsın. Hem belki de söylemenin daha zamanı gelmediği durumlarda, aklından geçenleri not alman gerekir. Zira zamanı geldiğinde aynı hisleri yansıtamaz, o etkili cümleleri kuramazsın. Yazmanın en önemli faydası; özgürce, zaman sınırlaması olmadan ve tesir altında kalmadan içinden geldiği gibi sıralayabilirsin cümlelerini.

Yazmanın Faydaları, Ruha ve Zihne Katkıları

Yazı Yazmak Üzerine…

Madem düşünüyoruz, fikir üreten bir mekanizmamız var, yaratıcı bunu insana özel bir armağan olarak sunmuş, o zaman bize düşen bu fikirleri hayata geçirmek, yeni fikirler üreterek kendimizi ve medeniyetimizi geliştirmemiz gerek. İnsan zihni bir çok fikri anında üretebilir ve bunların bir kısmı hafızamızda kalmayacağı için yazmak gerek, not almak gerek. Karalama olarak alınan bu notların üzerinde kafa yorarak temize geçmeli ve düzenlemeli. Başkalarına faydalı olunacağı düşünülen fikirleri, internet, sosyal medya gibi çeşitli platformlarda paylaşmak lazım. Çünkü bilgi paylaştıkça yeni bilgilerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar ve bu da insanlığı geliştirmiş olur.

Sadece yazar ve şair yazmaz, her kişi yazabilir. Her insanın üretici yanı vardır. Sosyal medyada hiç tanımadığımız bir insan bir anda fenomen oluyor, neden, çünkü kendine has tarzıyla bir şeyler yazıyor ve insanlar da ona, yazdıklarına değer veriyor. Bizim de taklide kaçmadan bir şeyler yazmamız kendi tarzımızı yansıtmamız, bize özgüven kazandıracaktır.

Her zaman faydalı olmak için mi yazılır? Hayır. Yazımız, genel olarak yazmanın faydaları üzerine ama ben aslında “Yazmanın bize kattıkları” düşüncesini baz aldım.

Yazmanın Faydaları, Ruha ve Zihne Katkıları

Yazmak… Ama Ne Yazmak?

Günlük yazın, en kolayı.

Bazıları her gün yazmayı sıkıcı ve zor bulabilir, olsun hiç yazmamaktansa zaman zaman yazmak da iyidir. Günlük, insanın sırdaşı, kankası, yol arkadaşıdır. Ona hem derdini açar, hem de mutluluğunu… O süslü püslü günlük yaprakları, onun kimseye anlatamadıklarıyla doludur. Ama olsun o, tüm duygularını biriyle paylaşmış ve rahatlamıştır ya, önemli olan odur zaten.

Blog yazın, aklınıza ne gelirse.

İster kalem-defter kullan, istersen de bilgisayar. Önemli olan aklındakileri kağıda dökmek. Zihninizde fikir kıpırtıları başladığında hemen kalemi al eline ve salıver sözcükleri. Yazdıkça “Meğer ne kadar söyleyecek sözüm varmış.” diyeceksiniz. Fazla kasma yazarken, sonra yazdıklarını tekrar okur, düzenler, gerekirse silersin. İnsan yazdığı kadar özgür ve zengin, yazmadığı kadar da fakir ve kısırdır. Yaz gitsin yani.

Anılarınızı yazın,kronolojiye takılmadan.

Düzenli olarak yazmak şart değil ama yazdıklarınızı sonra düzenlemek şart. Anılarınızı, okumasını istediğiniz yakınlarınız için de yazabilirsiniz, herkese açık da yazabilirsiniz. Bu arada son zamanlarda meşhur yazarların da anı kitabı yazdığını biliyorsunuzdur. Yani herkese açık yazılabilecek de çok şeyimiz oluyor.

Şiir yazın, kafiye önemli değil, serbest de olur.

Duygusal olarak hazırken, ruhunun  hissettiklerini zihninde canlandırarak, tamamen sana özel kelimeleri şiirsel bir edayla dörtlük halinde toparlamaya çalış. Güzel olmak zorunda değil ama samimi olsun. Samimi yazılan her dize, hem senin içine siner, hem de şiirini okuyana etki eder.

Deneme veya bir kitap yazın, kimsenin beğenisini dikkate almadan.

Düşündüğün her şeyi yaz, saçma olduğunu düşünseler bile. Çünkü bir düşünceyi herkes beğenmez. O zaman şöyle de: “Demek ki değişik bir şeyler söylemişim ki herkes beğenmiyor.” Yani yazmak çeşitliliktir, birinin yazdığını öbürü beğenmez. Herkes aynı şeyleri beğenseydi çeşitlilik renklilik olmazdı. Yazdığın her cümleye şöyle bak: “Bu fikir, bu cümle benim çocuğum, isterse çirkin olsun. Hatta benim fikrimin bir kromozomu eksik olsa, engelli doğsa ben yine de o fikrime sahip çıkarım, severim.”

Yazmanın Faydaları, Ruha ve Zihne Katkıları

Yazı Yazmanın Faydaları

Yazmanın faydaları kısaca maddelenecek olursa;

 • Yazı yazmak, doğruları ve yanlışları daha iyi görmemizi sağlar.
 • Düzenli olarak yazmak, hayatı düzenli programlamaya sebebiyet verir ve düzen başarıyı getirir.
 • Market alışverişi olsun, toplantılarda kısa notlar almak olsun yazmak, unutmayı engeller.
 • Yatmadan önce kitap okuyanlar vardır, daha rahat bir uyku için yazı da yazın. 10 dakika bile olsa…
 • Yazı yazmaya devam ettikçe entelektüel birikim artar ve bu da kendine güveni arttırır.
 • Yazı yazan kişiler, umutlu olur ve hayallerine daha kolay ulaşabilir.
 • Yazmak için okumaya devam edileceği için, yazdıkça yeni şeyler öğrenmeye de devam edilmiş olur. Bu da mükemmelliğe doğru yol almaktır.

Yazmanın Faydaları, Ruha ve Zihne Katkıları

Yazmanın Ruha ve Zihne Katkıları

 • Yazarken çok çeşitli fikirler üretiriz. Fikir üretmek de, beyni ve zihni sürekli çalıştırarak, zamanla daha kolay fikirler üretmesine sebep olur.
 • Yazı yazmak, düşünceye hız kazandırır, kelime dağarcığımızı günden güne arttırır.
 • Yazmak, konuşarak anlatılamayanları, rahatça yazıya dökerek ifade edilmesini sağlar.
 • Zihin, yazı yazarken günlük egzersizini tamamlar ve zinde kalır.
 • Travmatik ve stresli bir olay sonrası yazmak, ruhsal tsunamiyi dindirir ve rahatlatır.
 • Yazarak stres attığımızda, stresin vücutta yol açtığı boyun tutulması, kulunç, ciltte çıkan uçuklar gibi bir çok  fiziki sorun, dolaylı yönden engellenir.
 • Bir blogta yazı yazmak ruhen rahatlatır ve zihnen arındırır.  Bir blogda yazarak içini dökmek ruhen, fikirlerini paylaşmak da zihnen rahatlık sağlar. Blog yazanlar, çok fazla iletişim kurma sorunu da yaşamazlar.
 • Yazmak, kendine reçete yazmaktır, bir nevi terapi seansı uygulamaktır. Yazarak kendi doktorunuz, kendi psikoloğunuz olursunuz. Çünkü insan kendine daha rahat açılır, sorunlarını anlatır, iyi ve kötü yanlarını ortaya koyar yazarken.
 • Yazmanın faydaları ile ilgili çok güzel bir örnek geldi şimdi aklıma. Bir sosyal deneyde hastalara, “Duygu ve düşüncelerini her gün bir kağıda yaz” dendiğinde, yazan hastaların yazmayanlara göre daha hızlı iyileştiği görülüyor. Hayata bakışları değişiyor, hücrelerin yapısına kadar vücutta bir çok pozitif değişimler gözleniyor.
 • Aklındaki bir işi “Unutmam ben nasıl olsa.” derseniz, bu düşünce soyut kaldığı için belirsizlik ve stres oluştururken, o işi kağıda yazarak somutlaştırmak ve görünürlüğünü sağlamak zihni rahatlatacaktır.
 • Olumlama cümlelerini söylemekten daha fazla etki eden şey onu yazmaktır. Bir olumlama cümlesini 21 defa bir yere yazmak o konuda sizi daha fazla motive edecektir. “Doğru seçim yapmak karakterimde var.” olumlama cümlesini deneyebilirsiniz.

Yazmanın önemi ve yazmanın sağladığı faydalar anlattıklarımla sınırlı değil tabi ki. Siz de yazıyorsanız, bir günlüğünüz varsa, karalama defteriniz, bir bloğunuz varsa yazmanın neler kazandırdığını zaten yaşayarak biliyorsunuz. Yazıyı yorumlayarak kendi tecrübelerinizi veya yazmayla ilgili merak uyandıran cümlelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Ruhu besleyen ve geliştiren konuları ele aldığım “Ruhsal Diyet nedir, nasıl yapılır?” yazımı da okumanızı öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 107 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (45 yorum)
Ece Evren
Ece Evren Cevapla
- 6:02 pm

“Doğru seçim yapmak karakterimde var.”
Keşke öyle olsaydı… Ben seçimlerimi hep kendimi zora koşmaktan yana yaptım on yedi yaşımdan beri… Bu cümleyi, klavyemde değil, el yazımla yazacağım. Ama bugünlerde öyle bitkinim ki. Sağda solda manalarına göre birleşmeyi bekleyen dizelerim,aklımdaysa dışarı çıkmaya korkan düşüncelerim var. Üzülüyor ve bu moddan çabuk kurtulmak istiyorum.
Bu halimin sebebini az çok biliyorum ama dermanı bende değil aslında. Vatanımda biraz huzurlu olsam yeter diyorum.
Eline, aklına emeğine sağlık. Çok teşvik edici yazdıkların.Yarın yeniden okuyup, artık yazmaya başlamak istiyorum. Çünkü içim çok dolu. Sevgilerimle. Ece ablan 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 6:33 pm

  Bence hiç gecikmeden şiir ile başlayın ama yine siz bilirsiniz. “Sonuçta doğru seçim yapmak karakterinizde var:)”. Yazdıkça zihnen rahatlarsınız, sizi takip edenlerle yazıştıkça da moral bulur ruhen rahatlarsınız.

Ece Evren
Ece Evren Cevapla
- 6:47 pm

Çok teşekkür ederim. İnanıyorum size 🙂 Eski bir şiirimi paylaştım şimdilik 🙂

okumayagel
okumayagel Cevapla
- 7:09 pm

Kesinlikle okumak kadar yazmakta insanı geliştiren önemli bir eylem … Güzel bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:21 pm

  Okuyunca daha da iyi yazarsın, bu da bir gerçek. Ama her şekilde yazmak gerek. Teşekkür ederim.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 7:58 pm

Yazı yazmanın ruha ve zihne katkıları bugün psikologlar tarafından bile kabul ediliyor. Hatta terapilerde hastalara yazma görevi veriyorlar. Psikolojik bir rahatlama sağlıyor gerçekten. Bence herkes yazmalı. Aklındakileri kağıda veya bilgisayar ortamına aktarmalı herkes. Bu arada kaç gündür size söyleyeceğim, bu konuyla alakası yok ama, kakaolu muz tarifinizi denedim gerçekten mükemmel oluyor. Söyledim ya şeker kullanmıyorum, tatlı yemiyorum zaten diye, tatlı gibi bir şey oldu benim için. Sağlıklı ve doğal olanından tabii. Hiç akılma gelmezdi muzun üzerine kakao serpmek, sayenizde öğrenmiş oldum bunu teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:24 pm

  Yazmak psikolojik olarak rahatlatan bir eylem evet, ama kağıda ama bilgisayara, yaz yeter ki…Muz üzerine kakao:) denemene sevindim. Bazı kişiler zayıflamaya da etkisi olsun diye muzun üzerine tarçın da serpiyor. O da yine değişik bir tat.

fatih pınar
fatih pınar Cevapla
- 8:16 pm

Yazmak ile ilgili öyle güzel bir yazı hazırlamışsınız ki, ilave edecek bir şey bulamadım. Emeğinize sağlık harika olmuş.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:31 pm

  Sizden bunu duymak beni ayrıca sevindirdi, teşekkür ederim.

Ece Evren
Ece Evren Cevapla
- 9:02 pm

Buraya da yazmak ihtiyacı da hissettim. Zira çok üzüldüm. Açıklamam gerekiyor. Kalpten Kalbe topluluğunda uzun süre onların teklifi üzerine moderatörlük yapmıştım. Şimdi Duycan Uzun arkadaşımız, benim şiirlerim olsun, yazılarım olsun, onlardan kokteyller hazırlamayı seviyor sağ olsun 🙁 Face,de Kalbimin Çığlıkları adıyla bir topluluğu var. Google+ kapanacağı için daha yeni sayılır, ben de face hesabı açtım. Eğer üzerine tıkladığında dikkat etseydi benim yazmadığımı zaten anlardı. Tekrar üzgün olduğumu bilmenizi isterim. Allah’tan dikkat etmişim.Eğer her gece olduğu gibi erkenden kapatsaydım bilgisayarımı fark etmeyecektim :((
Sevgilerimle. Ece ablanız…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:34 pm

  Bazı olaylar istemsiz gelişir, boşver, bir de bu konuyu mu kafaya takacaksınız. Sizin üzülmenizi hiç istemem. Sevgilerimle…

Renkliblogsayfam
Renkliblogsayfam Cevapla
- 5:38 am

Yazmak beni rahatlatıyor gerçekten. Bazen konuşmadıklarımı bazen söyleyemediklerimi yazarım. İçimde kalmaz, ruhum arınır. Bir neci terapi benim için yazmak.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:23 pm

  Terapi kelimesi tam da yerine oturuyor. Yazmak rahatlatıp arındırıyor gerçekten.

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 9:12 am

Ben yazmaktan asla vazgeçemem. Deftersiz, ajandasız ve kalemsiz bile dolaşamıyorum. Kaldı ki yazmayacağım. Faydalı yazı için çok teşekkürler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:21 pm

  Çok güzel bir alışkanlık, hayata hem anlam katıyor hem düzen. Ben teşekkür ederim.

Yurdagül ÇELİK
Yurdagül ÇELİK Cevapla
- 3:11 pm

Ben de yazdıkça yazım tekniğimin ilerlediğini görüyorum…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 4:51 am

  O açıdan düzenli yazmak çok değerli…

Furkan YETEK
Furkan YETEK Cevapla
- 4:26 am

Okuduklarımız aklımızda yer ettiği zaman ha konuşurak ya da yazarak dışa vurmamız gerekiyor aksi halde okuduğumuz sadece bizde kalır… Yazmak gerçekten rahatlatıyor günlük tutmak bile o kadar iyi geliyor ki bazen insana bir arkadaşı gibi yazarak anlatıyor… Bu değerli yazınız için kaleminize, emeğinize sağlık… Selam ve Dua ile…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 4:53 am

  Evet, yazmak bir dışavurum. Bu yüzden yazmanın hem kendimize hem de başkalarına faydası var.

Cem Kazan
Cem Kazan Cevapla
- 2:49 pm

Yazdıklarını beğenmeyenler olunca mutlu olan yazar hoşuma gitti. Benim de yazılarımı beğenmeyenler var çünkü. Böyle düşününce rahatlıyor insan.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:22 am

  Evet herkes tarafından beğenilsin diye yazı yazılmaz zaten, o zaman sen, sen olamazsın. Yazarken kendi kendimizi motive etmemiz de önemli…

Çizgili Çorap
Çizgili Çorap Cevapla
- 3:06 pm

Düşüncelerini yansıtabildiğin aynandır yazdıkların.. Teşfik edici ve destekleyi bir içerik olmuş emeğine sağlık.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:28 am

  Teşekkürler, aynen dediğiniz gibi.”Yazdıklarımız, düşüncelerimizi yansıttığımız aynamızdır.”

Melikuş
Melikuş Cevapla
- 8:29 pm

Çook güzel bir yazıydı. En büyük tutkusu yazmak olan biri olarak, büyük bir keyifle okudum. Yazmak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Sevgiler!

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:29 am

  Çok teşekkürler, yazmak güzeldir..Sevgilerimle.

pixselle.com
pixselle.com Cevapla
- 10:17 am

Gerçekten çok güzel ve faydalı bir yazı ellerinize sağlık 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:30 am

  Çok teşekkür ederim, yazmaya devam:)

Kitaplara Kaçanlar
Kitaplara Kaçanlar Cevapla
- 8:26 pm

Yazmaya hep devam edelim öyleyse. ..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 8:38 pm

  Harikasın, hem okuyalım hem yazalım bence…Okursak yazılar daha bi güzel olur sanki…

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 7:40 am

Yazmak gerçekten müthiş derecede rahatlatıyor insanı.. Sözle de kendimi ifade edebilen bir insanım. Ama yazarken daha rahat olduğumu hissediyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:31 am

  Sözel olarak ifadenin de kendine göre avantajları var ama yazarken daha rahat olduğumuz kesin…

Madame kokoş
Madame kokoş Cevapla
- 7:37 pm

Ne güzel özetlemişsiz,yazmak çizmek bile insana o kadar iyi geliyor ki. Ben çoğu zaman olumsuz negatif düşücelere kapıldığım zaman en iyisi bloguma yazı yazayım bari deyip kafamdan atmak istiyorum.Çoğu zaman işe yarasada bazen beni ele geçiriyor o vesvesemidir nedir ne menem şeyse.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:40 pm

  Yazmak gerçekten rahatlatıcı, iç dökmek gibi. Vesvese gelir çalar kapıyı bazen, insanız sonuçta… Vesvese midir evham mıdır ne menem şeyse işte:) onun ilacı onu önemsememek, takmamak bence.

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 1:15 am

Yazmak gerçekten insana çok şey katıyor. Insanı rahatlatıyor bir terapi görevini üstleniyor adeta. Bu arada çok kaliteli bir yazı olmuş, bir eğitimcinin yazdığı çok belli oluyor, elinize sağlık ☺

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:04 pm

  Yazmak rahatlatıyor hele bir de ilgi duyduğun alanda yazıyorsan hem kendine hem başkalarına da keyif veriyor yazdığın yazı. Dikkat ediyorum sen de sevdiğin konularda yazıyorsun ve çok kaliteli içerikler ortaya çıkıyor.

Derya
Derya Cevapla
- 7:08 pm

Yazmak benim hayatimin bir parcasi. Konusamadiklarimi yazarim, yazarak kendini ifade edenlerdenim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:28 pm

  Sitede iç dökmelerim bölümü var ya, yazmak tam da öyle bir şey işte. Yazdığın zaman daha fazla kişiye ulaşıyorsun üstelik…

tolum
tolum Cevapla
- 8:11 pm

Yazı yazan kimseler, düşüncelerin fotoğrafçısıdır demiş bir düşünür.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:23 pm

  Negatifleri elimde, basılmayı bekleyen düşüncelerim var benim…

Murat Çamoğlu
Murat Çamoğlu Cevapla
- 6:38 am

Çok faydalı bir bilgi olmuş gerçekten yazmak insanın kendini ifade edebilme yeteneğini arttırıyor. Hani bazen derdimizi anlatamayız ya mesajlarla, hemen aramak isteriz karşımızdakileri, yazan yazma yeteneğini geliştiren ve yazabilmek için araştıran insanların bu denklemi aştığı açıkça ortada.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:59 pm

  Evet, yazmak da bir kendini ifade biçimi. Bazen yazmak, bazen konuşmak, bazen sadece bir bakış çok şey anlatır, hepsi ayrı güzel.

Hilal
Hilal Cevapla
- 8:26 am

Yazmanın faydaları çok ve benim için başta geleni şudur: Seviyorum, bana keyif veriyor. Çocukluğumdan beri, hep sevdim. Okumayı da, yazmayı da. Ve insanın ufkunu kesinlikle genişletiyor. Yapabildiğim sürece devam etmek niyetindeyim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:26 am

  Bir işi severek yapmak insana artı değer katar. Okuyup yazmak sadece kendimiz için değil, iletişimde olduklarımız için de faydalı bir aktivite…

Bi çay
Bi çay Cevapla
- 12:58 pm

Düşündüğün her şeyi yaz, saçma olduğunu düşünseler bile. Çünkü bir düşünceyi herkes beğenmez. O zaman şöyle de: “Demek ki değişik bir şeyler söylemişim ki herkes beğenmiyo.

Malesef toplumumuz bu konuda hiç duyarlı değil sanki taş atmaya dünden hazırlanmış

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:16 pm

  Buna rağmen yazmaya dikkat çekmeye çalıştım. Fazla aldırış etmeden kendi doğrularını kaleme almak önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara