Genel

Karantina Günlerinde Ramazan ve Eski Ramazanlar

Karantina Günlerinde Ramazan - Yıl 2020

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan malum virüs, 2020 mart ayında ülkemize giriş yaptığından beri sosyal hayatın rutinini altüst etti. Buna ülke olarak sadece biz değil tüm dünya hazır değildi ama kervan yolda düzülüyor, yeni şartlara uyum sağlamaya başladık artık. Hastalığın yayılmasını önlemek için uyguladığımız karantinalar tabi ki  ramazan ayını da etkileyecekti ve şu an alışageldiğimizin dışında, karantina günlerinde ramazan geçiriyoruz. Bu yazıyı da tarihe not düşmek için yazmak istedim, umarım bu hastalık en kısa sürede son bulur da yaşanan zorluklar sona erer.

Eskiden “Nerede eski ramazanlar” der o eskide yaşanan güzelliklerin şimdilerde yaşanmadığından dem vurur, hasretle o eski ramazanları anardık. Hatta geçen yıla kadar eski ve yeni ramazan kıyaslaması yapar “Ne kadar da değiştik.” derdik. Ta ki karantina günlerinin ramazanına ulaşana dek… Öyle bir ramazan geçiyor ki değil eski ramazanları birkaç yıl önceki ramazanları bile arıyoruz.

Karantina günlerinde ramazan böyle zor geçecek deseler kimse inanmazdı. Virüs salgını tüm sosyal hayatı etkilediği için, inanılmaz hareketli geçen ramazan ayı da bundan nasibini aldı ve ramazan hareketliliği eskiye göre oldukça azaldı. Tabi hareketin az olması ruhundan bir şey kaybettirir mi, bence ne hissettiğimize göre bunun cevabı değişir. Her ne kadar bazı engeller olsa da ramazan yine de çok farklı hisler yaşadığımız bir ay.

Ramazanda En Çok Özlediğimiz Şeyler

Sağlığımızı koruma adına, fiziksel ve sosyal mesafenin korunduğu, bu yüzden de; kalabalık iftar davetlerine veya evlere iftar ziyaretine, gece sahur çayına, teravihlere ve mukabele okumaya birbirine gidilemediği, sıcak pide kuyruğuna girilemediği, geceleri ramazan eğlencelerine çıkılamadığı bir ramazan oluyor…

Bunları yapmayı çok özlüyoruz ama karantina günlerinde ramazan bize bazı tecrübeleri de yaşatıyor, yeni yeni keşifler yapıyoruz. Mutfakta ne harikalar yaratıyor, evde ne çeşit oyunlar türetiyor, ailecek hep bir arada olmanın güzelliklerini keşfediyoruz. Bol bol okuyoruz, kendimize zaman ayırıyoruz, ailecek etkinlikler yapıyoruz. Bu zaman bolluğu ramazanı da manevi anlamda ihya etmek için bir avantaja dönüştürülebiliyor. Önemli olan fırsatları avantaja çevirmek için kafa yormak. İnsanoğlu her şartta durumları kendi lehine çevirmeyi başarabiliyor, çünkü o güç var bizde.

Eski Ramazanlar – Karantina Günlerinde Ramazan

Eski ramazanlarda yapılanları yazıp sonra da bunları karantina günlerinde ramazan ayında yapıp yapamadığımızı yazmayı düşündüm. Sizlerin de ekleyecekleri vardır mutlaka, yorumlara yazarsanız sevinirim.

1- Ailelerin birbirine iftara ve sahura gitmesi

Bu yıl ne yazık ki herkes kendi evinde, aile içi iftar ve sahur yapılabiliyor sadece. Eski havası olmasa da aile içi iftar ve sahurlar da çok güzel.

2- İftara gelen misafirlere, “Bana iftara gelerek sevap kazanmamı sağladın, teşekkür ederim.” anlamında diş kirası hediyesi verilmesi

Eski ramazanlarda uygulanan bu gelenek, bu yıl ziyaret olmadığı için uygulanamıyor ama aile içinde küçük çocuklara verilebilir belki.

3- Durumu iyi olanların bakkal veya marketlere giderek veresiye defterinden rastgele birini seçip borcunu kapatması.

Buna bir engel olmadığı için durumu uygun olanlar bu yıl yapılabilir.

4- İstanbul’da Sultanahmet gibi yerlerde veya başka büyükşehirlerde düzenlenen halk eğlenceleri, ud, ney eşliğinde söylenen müzik parçaları, Hacivat karagöz gösterileri…

Toplu etkinliklerin hiçbiri yapılamıyor maalesef bu yıl. Ancak televizyon kanallarında ramazana ait konuşma, müzik parçaları ve eski zamanlardan kalma görüntüler izlenebiliyor ama aynı tadı vermiyor.

5- Sıcak ramazan pidesini iftarda yemek için son dakikalarda fırın önünde oluşan kuyruklar.

Kısmen yine sosyal mesafe korunarak kuyruklar olsa da son dakikalarda çıkan sıcak pideye ulaşmak eskisi gibi mümkün değil.

6- Sahurda davulcuların davul çalması, davulcu manileri

Bu yıl davulcular ev ev gezip bahşiş toplayamadığı için, çalan davulcu sayısı yok denecek kadar az. Zaten davulcu olayına çok sıcak bakmayan kesim de vardı ama ben ramazana ait bir simge olarak seviyordum şahsen. Bu yıl duymadım hiç.

7- İftarı top sesiyle açma

Bu yıl da yapılabiliyor, ezan okunmaya başladıktan hemen sonra patlıyor bizim burada. Özellikle yemek yaparken falan ezan tam duyulmasa da top sesini duymamak mümkün değil;)

8- Ramazana has tatlılardan güllaç, eski zaman şerbetleri, hurma tüketimi.

Yiyecek içecek konusunda bir sıkıntı yok hatta bu yıl her zamankinden daha renkli bence.

Karantina Günlerinde Ramazan - Yıl 2020

9- Herkesin katılımıyla kadın erkek çoluk çocuk hep beraber kılınan teravihler

Bu yıl yapılamıyor, camiler sosyal mesafeyi koruma ve hastalığın yayılmasını önleme adına kapalı.

10- Minarelere asılan ışıklı mahyalar da ramazanın simgelerinden.

Virüsün bununla ilgisi olmadığı için asılıyor, ışıl ışıl…

11- Çocukların tekne orucu tutmaları

Çocuklar evde olduğu için belli zaman dilimlerinde oruç tutabiliyorlar. Hatta aileler tarafından tekne orucunun kontrolü şimdi daha kolay.

12- Kadınların birbirine gidip mukabele okumaları veya erkeklerin camide mukabeleye katılmaları

Karantina günlerinde ramazan bu açıdan da zor, ziyaret olayı olmadığı için mukabeleler youtube videolarından ya da televizyonlardan takip edilebiliyor.

13- Sahurda pişi dağıtmak

Eskiden iftar gibi sahurlar da çok renkliydi ama sahurda da herkes evlerinde bu yıl. Pişi gibi hamur işlerini evimizde yemeye devam:)

Not: Eski ramazanlar ne kadar güzeldi diyoruz ama yeni ramazanların da bize kattıkları güzel şeyler oluyor. Evlerden pek çıkılamayan bu salgın günlerinde aynı binada olup birbirimize iftarlıklar, sahurluklar gönderiyoruz, yaptığımız tatlılarımızı paylaşıyoruz. Balkonlardan birbirimizi gördüğümüz kadarıyla da ramazanın güzelliklerini paylaşmaya devam ediyoruz.

Daha önce çok güzel bir ramazan mimi yapmıştım, içindeki sorular harikaydı, tabi verdiğim cevaplar da:) “Ramazanı bir hediye paketine benzetsen içinde ne olurdu?” diyor mimin ilk sorusu, ikincisi “Unutamayacağım bir ramazan anısı”, son soru da “Çocukluğundaki ramazanla şimdiki ramazan arasında ne gibi değişimler hissediyorsun?” diyordu. Bu yazımı da mutlaka okumanızı isterim, buradan ulaşabilirsiniz.

Written by Duo

23 yorum “Karantina Günlerinde Ramazan ve Eski Ramazanlar

 1. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Harika yazınızla eski Ramazanları mızı hatırlamış olduk. Emeğinize sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim. Eski ramazanlar diyoruz ama aslında birçoğu eskimedi, yaşatılıyor.

 2. Hayat gemisi dedi ki:

  “Bu öyle bir yıl oldu ki, değil eski ramazanları, geçen yılki ramazanı özlüyoruz resmen.” Evet aynen bu söylediklerinize katılıyorum. Ayrıca geçen yılkı ramazanlarda yapıldımı duymadım ama bu yıl karantina nedeniyle bir çok memlekette veresiye defterleri kapatıldı. Bu ise yardıma muhtaçlar adına sevindirici bir olaydı. Çok hoş bir yazı olmuş teşekkürler:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Veresiye defteri kapatılma olayı çok güzel ve eskiden beri yapılıyor. Bu yılki zorluklara rağmen devam etmesi ayrıca sevindirici çünkü şu anda daha çok muhtaç durumda insan var.

 3. Nerde o eski ramazanlar demeyi bile özledik bu yıl .( nasıl geçtiğinin farkına varamiyoruz )
  Hayırlı ramazanlar.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet hızlı geçiyor ramazan. Bir tek iftara doğru bi zaman daralması oluyor sanki, bir türlü geçmiyor:)

 4. Anonim dedi ki:

  Heey gidi günler, heey gidi eski ramazanlar… Bu yıl karantinadan dolayı ramazan buruk geçiyordur mutlaka birçok insan için. Öyle görünüyor ki ramazan bayramı da bir o kadar buruk geçecek. Umarım sonrası iyi olur. Herkese hayırlı ramazanlar dilerim..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet daha ramazan bayramı da var demi…Evet dediğin gibi umarım sonrası iyi olur. Çok teşekkürler.

 5. Aaa, ben de neden bu yıl davul sesi duymuyorum sahurda diye düşünüyordum. bu sebep hiç aklıma gelmemişti.. Çok farklı bir yıl ve çok farklı bir Ramazan ayı geçiriyoruz.. Dilerim bu süreç bir an önce biterde o eski ramazanlara yine kavuşuruz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bu ramazan bazı şeyler eksik ama yine de ramazan yani, her şeyiyle güzel…Evet umarım bu karantina günleri sona erer de eski ramazanları yaşarız.

 6. Cem Kazan dedi ki:

  Bu öyle bir yıl oldu ki, değil eski ramazanları, geçen yılki ramazanı özlüyoruz resmen. Bu yorumuna katılmamak elde değil Duo 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Zor bir yıl 2020 ve ramazanı da etkiledi. Yine de ramazan güzel geçiyor, bakalım bayram nasıl olacak.

 7. Bu sene farklı oldu evet ama vardır bunda da bir hayır. Mesela biz evde cemaat yapıyoruz ve dışarıdakine göre daha huşû ile kılıyoruz sanki. Seneye daha iyi olur her şey umarım…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Her zorluk kendi içinde güzelliklere gebe oluyor, bak bu ramazanda ne güzel farklı bir etkinlik üretmiş güzel bir hava yakalamışsınız. Dediğin gibi vardır her şeyde bir hayır, umarım seneye daha iyi olur.

  2. Bu sene geçen seneye göre daha hazırlıklı idik karantinada Ramazân-ı Şerife ama tabii ki eski tatları alamıyoruz.

   Bu arada 3 gün önce davulcu bahşiş istemeye geldi bize, iftara yakın saatlerde de hâlâ pide sırası oluyor.

   1. Duo Diyet dedi ki:

    Her yıl biraz daha alışacağız bitmediği sürece… Davul sesi ben de duyuyorum ama eski hızı kesildi tabi. Pide kuyruğu da eskisinden daha uzun hatta ama kişi sayısı az mesafeden dolayı;)

 8. Hakikaten geçen yılki ramazanı bile özlüyoruz ama gerçekten şartlar ne olursa olsun ramazan ayının muhteşem bir manevi iklimi var ve insan bu manevi iklimi yaşamaya doyamıyor.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Zor şartlarda da olsa ramazanın kendine has güzel iklimi yetiyor. Sonraki ramazanlar için bu ramazanın ayrı bir anısı olacak.

 9. Hürpost dedi ki:

  Bazıları bu ramazanda olsa da tabi biraz buruk ve eksik geçti mesela her ramazan da 300 kişilik iftar yemeği verirdim ama bu ramazan kısmet olmadı ger.i bu ramazan da sosyal mesafeli bir iki iftar oldu ama aynı keyfi alamadık. Allah beterlerinden saklasın ne diyelim.Ramazanlar aynıda insanlar değişti dünya değişti .Evet tarihe güzel bir not olacak kaleminize sağlık

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Verdiğin örnekteki gibi benzer hayallerimiz vardı bu ramazanda da ama nasip olmadı. Daha zor günler olmasın tabi, yine de ramazanda yapılabilecekleri yapmaya gayret ettik, bu ramazan da böyle oldu ve “2020 ramazanı” diye tarihe geçti.

 10. müfred dedi ki:

  Nerede o eski Ramazanı Şerifler deniyordu ama 2 senedir bambaşka Ramazan-ı şerifler yaşıyor insanlık. Hz. Allah akibetimizi hayr eylesin.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Amin… Bu zor günler de geçecek, inşallah daha güzel günlerde doya doya yaşarız Ramazan-ı Şerifi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir