Proje Filmi (Project Power) Senaryosuyla Dikkatleri Çekiyor!

Proje filmi diğer adıyla Project Power ilginç senaryosuyla Netflix platformunda bizlerle buluştu. Konusunu okuduğunuzda hemen fragmanı izlemek istiyorsunuz çünkü filmin konusu sıradışı. Konu olarak o kadar kapsamlı ki, dizisi bile çekilebilecek zenginlikte.

Bir hap var, içildiğinde 5 dakikalığına saf bir güce sahip oluyorsunuz ama sizin istediğiniz bir güç değil hapın içinden hangi güç çıkacağı belli olmuyor. Sürpriz yumurta ya da toybox kutusu açınca içinden şansınıza ne çıkarsaya benziyor, bazen kurşun işlemez, bazen görünmez olma bazen ateş gibi olup her şeyi yakma gibi birçok olağanüstü güç sizin şansınıza çıkabilir. İşin riski ise bazen vücutla uyumlu olmuyor ve paramparça edebiliyor sizi. İşte Netflix de bu filmin sunumunu yaparken “5 dakika saf güce sahip olmak için neleri riske atardınız?” diye sormuş.

Film konusu yönüyle fantastik de kabul edildiği için fantastik bilimkurgu aksiyon ve gerilim türünde bir yapım denilebilir. Gayet eğlenceli bir aksiyon olduğundan akış itibariyle de fena değil. Başrol oyuncusu Jamie Fox zaten ayrı bir kalite, o yüzden bu filme bir şans vermenizi öneririm.

Proje Filmi Genel Bilgiler ve Oyuncuları

Proje (Project Power) filmi 14 Ağustos 2020 tarihinde Netflix’te yayınlandı. ABD yapımı film bilimkurgu aksiyon gerilim kategorisinde yer alıyor ve 103 dakika sürüyor. Bu ilginç senaryonun sahibi, aynı zamanda 2022 yılında çıkması beklenen “The Batman” filminin de senaristi olan Mattson Tomlin. Filmin yönetmeni Henry Joost, Ariel Schulma.

senaryosuyla dikkat çeken proje filmi (project power)

Proje filmi oyuncuları içinde en dikkat çeken şüphesiz Jamie Fox. Daha önce Adaletin Peşinde, Beyaz Saray Düştü, Miami Vice, Ali gibi onlarca kaliteli filmde oynadı. Diğer başrol oyuncusu Joseph Gordon Levitt ise “Başlangıç, Batman Kara Şövalye, G.I.Joe, Sin City” gibi filmlerde oynamıştı. Filmin ana karakterlerinden biri de genç oyuncu Dominique Fishback. Filmde hapı üreten patron rolünde ise Rodrigo Santoro var.

Proje (Project Power) Filmi Konusu

Proje filmi konusu kısaca şöyle. Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisiana eyâletinin en büyük şehirlerinden biri olan New Orleans’ta gizemli hap söylentileri yayılır ve bu hapı kullananların farklı farklı olağanüstü güçleri olduğu görülmektedir. Tabi kontrolsüz güç şehirde suç oranlarının patlamasına sebep olmuş ve yerel polis olaya el atmıştır. Burada polis rolündeki başrol oyuncusu Joseph Gordon Levitt (Frank) de suçlularla baş edebilmek için bu hapı gizli gizli kullanarak kurşungeçirmez özelliğini alır ve suçluları yakalamaya başlar ama işin kaynağı kesilmedikçe bununla baş etmek mümkün değildir.

Polis bu hapı üretenleri yakalamak için emekli binbaşı ve yetenekli bir asker olan Jamie Fox (Art) tan yardım ister. Bu hapı tedarik eden genç oyuncu Dominique Fishback (Robin) ise dağıtım ağını bildiği için ekibe dahil olur ve bu üçlü şebekeyi çökertmeye çalışacaktır.

Proje film yorumları genelde bu senaryonun daha iyi işlenebileceği üzerine yapılmış. Ben de kendimce film yorumumu spoiler vermeden yazayım.

Film Hakkında Düşünce ve Yorumlar

  • Konusu ilgi çekici ve bu senaryo ile yönetmen neler yapabilmiş diye görmek istedim.
  • Daha önce de izlediğim, hap içince dâhiye dönüştüren “Limitless” filmi vardı, biraz ona da benzettim ama bu da iyiydi.
  • Bir filmde Jamie Fox varsa izlenir çünkü gerçekten karizması bile yetiyor.
  • Genç oyuncu Dominique Fishback’in rap söylemesi ve film içi rap şarkıları çok güzeldi.
  • Hapı içtikten sonra oluşan değişimler görülmeye değer, efektler gayet güzeldi, görüntü yönetmenini tebrik ediyorum. Belli ki yüksek bütçeyle çekilmiş ve prodüksiyon sağlam.
  • Netflix’in filmle ilgili düşündüren sorusu hoşuma gitti: “Beş dakikalık güç için risk almaya değer mi gerçekten?
  • Süper gücün olsa da süper kahraman olamayabilirsin. İnsan kalbindekini ve aklındakini yansıtır, kötü karaktersen süper gücünü suçta kullanırsın, iyi karaktersen iyilik yapmakta…
  • Senaryo tamam da, yönetimde bazı eksiklikler, oldu bittiler göze çarpıyor. Un (Senaryo) var, şeker (Oyuncular) var, yağ var (Görüntü yönetmeni) ama helva (Yönetmen) tam kıvamında olmamış:)
  • Yine de fantastik ve bilimkurgu sevenler için güzel, hele bir de aksiyon gerilim eklenince eğlenceli bir film ortaya çıkmış. Bu yönüyle ailecek de izlenebilir bir film diyebilirim.
  • Güç hapının nasıl üretildiği, tüm dünyaya nasıl yayılacağı vb. senaryoda açık kapılar bırakılması bu filmin devamı mı gelecek ya da dizisi mi yapılacak acaba diye düşündürdü. Başroldeki 3 karakterin de filmin sonunda dimdik ayakta kalmasını, bu ekibin daha yapacağı çok iş var gibi yorumladım. Siz ne dersiniz?

Proje filmini Netflix paltformuna üyeyseniz oradan, değilseniz Türkçe dublaj seçeneği ile buradan izleyebilirsiniz.

Proje filmi gibi daha birçok filmi yorumladığım “Film İzle-yorum” kategorime de bakmanızı isterim, belki seveceğiniz filmler bulursunuz. Her yazının sonunda filmlerin izleme linkine ulaşmanız mümkün. İyi Seyirler.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…