Ağız ve Diş Sağlığı İçin Günümüzde Diş Tedavileri

Ağız ve diş sağlığı sorunları günümüzde ne yazık ki çok yaygın bir hal almış bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığı dikkat edilmediğinde diş çürümesi kaçınılmaz ve çürük diş hem sağlımızı hem yaşam kalitemizi zora sokmaktadır. İzmir lamine diş kaplama için yapılan araştırmalara göre bu durumun en büyük tetikleyicisi günümüzde yaygın olan beslenme şeklidir.

Hazır gıdalar içerisinde bulunan yağların diş minesine zarar verdiği ve bununla birlikte hazır gıdalar içerisinde insan sağlığını aşırı derecede tehdit eden bakteriler olduğu kanıtlanmıştır.

Hazır gıdalarla ilgili bu kadar veri olmasına rağmen ne yazık ki, bu tip gıdaların tüketimleri lezzetlerinden dolayı hala devam etmektedir. Bu durumun yarattığı en büyük sorunlardan bir tanesi ise, ağız sağlığında meydana gelen sorunlardır.

Ağız ve Diş Sağlığı – İç Çürük Tehlikesi

Dişlerin yapısının tamamen bozulmasına neden olan hazır gıdalar dişlerde iç çürük sorununu meydana getirmekte ve sağlıklı dişlerin ölmesine neden olmaktadır. Diş çürüğü içinde en sinsi olan iç çürüktür. İç çürük genelde en ağır evresine gelene kadar fark edilemeyen bir tür olduğundan dolayı en tehlikeli çürük tiplerinden bir tanesidir.

ağız ve diş sağlığı i̇çin günümüzde diş tedavileri
diş tedaviniz için dev kadro – dentomega

Dişte İç Çürük Belirtileri ve Tedavisi

Belirtilerinden ilki ağız kokusu olmak ile birlikte o dişte ağır bir ağrı olması ve daha sonra dişte bir yanma hissedilmesi dişte çürüğün tamamen yaygınlaşmaya başladığının anlamına gelmektedir. Bu tip bir çürük artık dişin görünümüne de yansıdığından dolayı dişe kanal tedavisi yapılması mümkün değildir.

Kanal tedavisi dişin ağız içerisinde sadece kalmasını sağlayan o dişin bakteri üretimini durduran sadece ağızda eksik diş görünümü oluşmasın diye yapılan bir tedavi türü olarak karşımıza çıkar. Fakat bu tip dişlerde bu tedavi mümkün olmadığı için diş hekim tarafından çekilir. Bu durum hem hekimlerin istemediği hem de hasta için estetik olarak kötü olan eksik diş görünümüne yol açar.

Diş Eksikliğine İmplant Çözümü

Hekimlerin hasta ağzında diş eksikliği oluşmasını istememelerinin sebebi ise bu tip ağızlarda sık sık dişeti rahatsızlıkları yaşandığı ve sağlıklı dişler için bu durumun tehdit oluşturduğundan kaynaklanmaktadır.

Gülüşümüzü de olumsuz etkileyen eksik diş yerine implant uygulaması önerilir. İzmir implant tedavisi  ağız içerisine uygulanacak olan sayıya göre belirlenir. Bu nedenle tek ya da iki diş gibi uygulamalarda diş implant fiyatları oldukça uygun olduğundan dolayı ağız ve diş sağlığı için implant tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın