Yaz mı Kış mı ? Tatil Hayalleri – Mim

Yaz mı kış mı sorusu hep sorulur çünkü dile de kolay sorması… Kimse sonbahar mı ilkbahar mı demez, çünkü söylemesi zor ama yaz mı kış mı gibi kısa kelimeler akılda kalıcı ve ilgi çekici, kafiyeli oluyor genelde. “Saz mı caz mı” şarkısı geldi aklıma, şarkının çok tutması da bundan.

Yaz mı kış mı sorusuyla başlayan, içinde yaz ve tatil hayallerinin de bulunduğu çok hoş sorulardan oluşan bir mim hazırlamış Efsunvari arkadaşım.

Tabi mim bu, elden elde herkese ulaşır. Efsunvariblog, İnciden Notları mimlemiş, sağolsun o da beni mimledi. İnci Hanım’a beni düşündüğü için çok teşekkür ediyorum. Bu arada İnciden Notlar bloğu yeni videolarıyla artık blogtan daha fazlası…

Hadi şimdi geçelim sorulara, yaz mı kış mı görelim bakalım:)

1- Yaz mı Kış mı ?

Yazı daha çok severim çünkü yaz sadece sıcak havaların başlamasıyla kanımın kaynaması, hücrelerimin canlanması sonucu kendimi daha mutlu hissetmemden ibaret değil.
Yaz; tatildir, gezmektir, denizdir, pikniktir. Şimdilerde bayramdır, baklavadır, yaprak sarmadır, eş dost ziyaretidir. Bunları diğer mevsimlerde yapma oranım düşük olduğundan yaz tabi ki ilk tercihim oluyor.
Seçmek durumunda olduğum için de yaz diyorum ama kışın da sadeliğini seviyorum. O bembeyaz haliyle saflığını ve temizliğini… Şöyle düşünün: Çoğu zaman cıvıl cıvıl renklerden oluşan giysiler giyebilirsin ama evlenirken bembeyaz bir gelinlik olsun istersin. İşte kış da öyle özel bir mevsimdir benim için…
(Not: Yarın bir gün kış mimi hazırlanırsa diye, bu son paragrafım burada dursun:)

2- Hayalindeki tatil neresi? Neden?

Aslında hayalimdeki yere gittim ama doyamadım. Çünkü hayalindeki tatil demişsin, yani 1 güncük gezmek tatil yerine geçmiyor, o yüzdeeen Marsilya diyorum. Fransa’nın güneyinde İspanya-İtalya arasında kalan bir bölgede, denize sıfır harika bir şehir. Marsilya gezimi sonra detaylı anlatırım ama şunu söyleyeyim kısaca, Cannes ve Nice gibi güzel ötesi şehirler ve devamında Monaco Prensliği’ne sadece birkaç saat uzaklıkta.
Asıl tercih sebebimi ise en sona bıraktım: Marsilya orijinal kokulu, aromalı sabunlarıyla ünlü. Gelirken çok değişik renkte, şekilde ve kokuda sabunlar getirmiştim. Orada tatil yaparken değişik sabun satan dükkanları dolaşıp, bu kokulara doymak isterdim.

yaz mı kış mı? tatil hayalleri-mimPin
marsilya sabunu

3- Tatil hakkındaki en büyük beklentin nedir?

Tatil dinlenmektir benim için. Tabi şunu söyleyeyim, eğlenirken gezerken yorulsan da tatil yine de dinlenmektir. Çünkü insan sevdiği işi yaparken dinlenir. Bedenen yorulsa da kafa, zihin ve ruhen dinlenir. Bu yüzden sevdiklerimle beraber uzun metrajlı dinlenmelerdir benim tatil beklentim.

4- Sınırsız bir bütçe, sınırsız bir yol masraf hakkı olsaydı elinde… Bunu nasıl kullanırdın?

Sorunun içinde zaten “Sen yola bir çık, paralar benden” ipucunu alabiliyorsun:) O zaman bize de bu parayla yollara düşmek kalıyor. Özellikle yurtdışında gidemediğim şehirlere gider, sokak şarkıcılarına, turistleri eğlendirenlere hatta dilencilere paraları saçar onlarla eğlenir ve en sonunda şöyle derdim. “I’m from Turkey”
Ben bunu bazen yapıyorum aslında ama birkaç cent verebiliyordum:) Şimdi para bol ya, bi 100’lük verdikten sonra “Ben Türkiye’den geldim.” dediğinde, “Vay be Türkler çok bonkör insanlarmış.” demesi çok hoş olurdu. Bir anı geldi bununla ilgili aklıma ama dur onu diğer soruda anlatayım:)

yaz mı kış mı? tatil hayalleri-mimPin

5- Unutamadığınız bir tatil anınız var mı?

Yukarıdaki cümlemin devamı gibi olsun da hemencik yurtdışı tatilinden bir anımı paylaşayım. İtalya gezisine çizmenin altından başlayıp yukarı doğru çıkarken Vatikan’a da uğradık. Papanın olduğu yere bakmaya giderken uzun ince bir yol var, yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi. Tabi dini bir durum olduğundan yollarda bir çok dilenci oturmuş. Biz de bir kadının yanından geçerken, yanında çocukları falan da vardı, dayanamayıp vermek istedik. Neyse baktım bozuk yok, 20 euro var, onu verdim. Vermişken, ona eğilerek “I’m from Turkey” diyeyim dedim. Kadının gözleri doldu ve bir sarılıştık ki, o anı hiç unutamam. Sizce o kadın, Türkiye’den gelen bu kişiyi unutur mu?

6- Yazın yapmaktan en çok zevk aldığınız aktivite nedir?

Gündüz deniz, gece de kordon gibi yerlerde gezinti ve atıştırmalar. Örneğin, külahta dondurma yemek, közde mısır yemek gibi… Böyle bir çay bahçesinde sevdiklerimle hem çekirdek çitleyip hem de muhabbet etmeyi de çok severim. Herkes müsait olduğunda geniş katılımlı piknikler de güzel oluyor. Az sayıda yapabilmiş olsak da, çok özel anılar biriktirmeye sebep oluyor.

Geldik bir mimin daha sonuna…Yazarken de tatili yaşamış gibi oldum. Artık yaza start verme zamanı…
Bu mimi birçok arkadaşım yaptı. Hala yapmadıysanız;

Aylak Editör
Blogçizgiliçorap
Eğitim Pınarı

mimledim sizleri, vakit bulduğunuzda yaparsanız mutlu olurum. Herkese iyi tatiller dilerim…

Sadece yaz ve kış değil bahar da hayatımızın bir parçası. Daha önce de bahar üzerine yaptığım mim olan “İstiridyeden Bahar Mimi-2019” yazıma da bakabilirsiniz.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Yaz mı Kış mı ? Tatil Hayalleri – Mim” üzerine 40 yorum
 1. Yaz mimini cevapladığınız için teşekkür ederim.Benim için yaptığınız açıklama içinde..Bugün kısa bir video çekip yüklemekten vazgeçtim.Ama şimdi yüklemeye kara verdim?
  Dolu dolu cevaplar harika..
  Sabunları bende çok severim.Edirne de çok güzel sabuncular çarşısı oldugunu duymuştum.Belki gitmissinizdir.
  Marsilya çok güzel bir şehir.Italya ve Marsilya gezinizi okumak ve fotoğraflarınızı görmek isterdim.I from Turkey ne güzel bir düşünce…
  Şimdiden bayramınızı kutlarım.
  Selamlar?‍♀️

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim, mimlemeniz sayesinde içimizi dökmüş olduk biraz, yazarken de çok keyif aldım. Gezi-yorum bölümünde gezilerimi anlatıyorum, sırada Barselona var, Marsilya ve İtalya’nın da zamanı gelecek. Ben de bayramızı en içten dileklerimle kutlarım.

   Yanıtla
  • İlkbahar geçti artık yeni bir şeyler söylemek lazım:) Yaz yaz yaz bir kenara yaz bütün sözlerimi…Yanılırsam çık karşıma göster kendini:))

   Yanıtla
 2. İtalya İtalya bulunmaz eşin ???
  Şarkı sözleriyle dolu sıcacık tam bir yaz mimi olmuş kalemine sağlık… Darısı bana diyorum iyi Bayramlar

  Yanıtla
 3. ben baharcıyım.:) Yaz mı kış mı diye sorulduğunda bahar diyorum. Bahar deyince ilk sırada ilkbahar var tabi. Doğanın canlanması, çiçekler, havadaki turunçgiller kokusu… Bunlar bana ilkbaharı sevdiren şeyler.. Ama sonbaharın dinginliğini de çok severim. Ayrıca doğa sonbaharda da eşsiz renklerle süsleniyor. Sararan veya kırmızının tonlarında kuruyan yaprakları çok severim..
  Ve şu an daha iyi anladım ki ben gerçekten baharcıyım. Ne çok şey yazdım bahar aylarıyla ilgili.:)

  Yanıtla
  • Soruda yaz mı kış mı diyor ya, aslında hangi uçtasın diyor? Siz de ben ortadayım demişsiniz:)) Bahar miminde ben de içimi dökmüştüm sizin gibi, bahar güzel şeylerin başlangıcı yaz ise gelişme ve sonucu diyebiliriz. Teşekkürler güzel bahar detayları için…

   Yanıtla
 4. Çok kapsamlı bir cevaplar silsilesi olmuş. Çok hoşuma gitti. Biz de kızımla, torunumun yurt dışından getirdiği yöresel şeylere bakmaktan çok keyif alırız. Emeğine sağlık Duo Diyet 🙂 Ben artık iki günde bir internete giriyorum. O nedenle bugün gördüm. Emeğine sağlık. Bayramın kutlu olsun. Sevgilerimle 🙂

  Yanıtla
  • Kapım 24 saat açık, istediğin zaman gelebilirsin bloğuma:) Değişik eşya ve yiyecekler gezilerin en keyifli yanı. Çok teşekkürler değerli yorumun için.

   Yanıtla
  • Teşekkürler, mime gezi ve tatil hayalleri damga vurdu galiba. Detaylı gezi yazılarımı belli bir düzen içinde sizlerle buluşturacağım. Takipte kalın:)

   Yanıtla
 5. Daha yazın başında olmamıza rağmen, bir kaç ay sonra kış gelecek bunalımına giren biri olarak elbette yaz ya yaz diyorum ben de. Evet, o kadar uçlardayım… Üstelik neredeyse hiç kış görmeyen İzmir’de olmama rağmen 😀
  Harika bir mim, harika cevaplar 🙂 İçim açıldı. Marsilya geziniz ile ilgili yazınızı da bekliyoruz 🙂
  Sevgiler 🙂

  Yanıtla
  • Güzel şeyler hep uzun sürsün isteriz ve dediğin gibi de hemen bitecek diye korkarız. Bu normal bence ve yazın tadını çıkarmaya bak:) Teşekkürler, sevgiler…

   Yanıtla
 6. Yaz mimi çok eğlenceli olmuş. Marsilya sabunlarını ben de çok beğenirim. Bir ara satın alıp kullanırdım. Kokuları çok güzel gerçekten. Tabii yerinden almak en güzeli olur. Teşekkürler keyifli paylaşımınız için.

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim yaz mimini eğlenceli bulduğunuz için, ben de yazarken çok keyif aldım. Marsilya sabunu gibi, her yerin her yörenin değeri olan şeyleri keşfetmek gerek.

   Yanıtla
 7. Her mevsimden mim yapıyoruz, kış mimi de olmalı zaten 🙂 siz yaz mevsimine daha çok yaşanılası şey eklemişsiniz. Güzel mimdi teşekkürler.

  Yanıtla
 8. Cevaplar güzelmiş 🙂 Benim için tatil, spor yapmak yüzmek yemek yemek uyumak gene yüzmek sonra bi ara öğün sonra uyku , Gezerim ama hergün çıkıp gezemem. (:

  Yanıtla
  • Yazın sıcaklığından dolayı aslında gezme saatlerini seçerek kullanmak gerek. Böyle akşama doğru gün batımı serinliği ve gece gezmeleri en ideali. Teşekkürler…

   Yanıtla
 9. Xhayat severek takip ettiğim, bloguma konuk yazar olarak da ağirladiğim bir arkadaşımız. Duo diyet de konuk olacaktı ama unuttu sanırım ?

  Yanıtla
Yorum yapın

1