Peynir Çeşitleri ve Az Kalorili Peynirler

Peynir Çeşitleri Az Kalorili Peynirler ve Özellikleri

Peynir çeşitleri dünyadan ve yöresel tatlarla sofralarımıza baş tacı olmuştur hep. Peynirler protein ve kalsiyum zengini, A ve B vitamini zengini besinlerdir. Her peynir çeşidi, farklı besin değerlerine sahip ve kendine has tadı vardır ama ben bu yazımda dünyadaki peynir türlerinden ziyade ülkemize ait yöresel peynir cinsleri üzerinde duracağım.

Ülkemizde tam 160 peynir çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Evet, bu yüzden konuyla ilgili detaylı bir yazı ortaya koymak gerçekten zor ama bu yazıyı büyük bir zevkle ele almamın sebebi, peyniri çok sevmem. Hatta abartarak: “Buzdolabımda peynir çeşitleri resmi geçidi var diyebilirim, o derece yani:)

En sevdiklerimi yazının sonunda söyleyeceğim ama buzdolabında şu an 6 çeşit peynir var. Bazılarını tanıdığım yerlerden, tamamen doğal, fabrikasyona uğramadan üreticiden direkt olarak alıp vakumlattığım peynirler var.

Peynirler genelde keçi – koyun – inek peyniri diye adlandırılır ama benim sevdiğim türler karışık olanlar. Koyun peyniri favorim fakat evdekiler kokuyor dediği için onu inekle karışık olanını tercih ediyoruz. Üreticiden özel aldıklarımız genelde inek-koyun peyniri karışımları. Eskiden diyet yaptığım dönemde ise inek-keçi peyniri karışımı yaptırıyorduk. Keçi peyniri aslında en hafifi ama ben direkt keçi peynirini pek sevmiyorum. Peynir & diyet ilişkisini de bu yazının ilerleyen satırlarında bulabileceksiniz.

Aslında keçi ve koyun sütüyle yapılan peynir, besin değerleri açısından en sağlıklısı. Çünkü vücut bu sütü, yoğurdu veya peyniri daha güzel sindiriyor. Ülkemizde inek besiciliği daha yaygın olduğundan, genelde hazır, organik olmayan yemler kullanılıyor ve bu da sütün kalitesini etkiliyor. Ama diğer peynirlere göre en az kokulu inek peyniri olduğundan daha fazla tercih sebebi.

Bazı peynir çeşitleri tuzlu, bazı peynir çeşitleri yağlıdır. Bazı peynirler uzun süre dayansın diye çok tuz eklenebiliyor. Sağlık problemi veya diyette olanların mutlaka peynirlerin yağ ve tuz oranlarına dikkat etmeleri gerekir.

Yağsız peynir veya az yağlı peynir renginden belli olur, beyazdır. Evet, taze peynirler ve beyaz görünümlü peynirler daha az yağlı ve tuzlu oluyor, kurutulmuş, üzerinden zaman geçmiş peynirler ve sarı görünümlü peynirler ise genelde tuzlu ve yağlıdır.

Peynir Çeşitleri ve Az Kalorili Peynirler

Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Peynir çeşitleri bu kadar fazla olması tabi ki mutfakta bize avantajlar sağlıyor. Peynir sadece kahvaltıda kullandığımız bir besin değil çünkü. Salatada da çok güzel duruyor, makarnanın üstünde de… Birçok tarifin harika bir tamamlayıcısı olmuştur çoğu zaman.

Peynir tercihimizi ise bazen yaptığımız yemek, bazen yaşadığımız yöredeki ağzımızın alıştığı tatlar belirler. Aile içinde her bireyin ayrı bir peynire ilgisi olabiliyor. Bundan dolayı bir evin buzdolabında çok değişik peynir cinsleri görmek mümkün. Çocukların her çeşit peyniri yemediğini hepiniz biliyorsunuzdur. İyi ki bu kadar peynir çeşidi var, bu sayede içlerinden illa ki birini sevdirebiliyoruz onlara:)

Peynir çeşitleri ile ilgili kısa bilgileri alfabetik sıraya göre düzenledim, böylece belki daha akılda kalıcı olur.

1-Abaza Peyniri (İsli):

Kafkasya’nın yerli halkı Abazaların ve Çerkezlerin ülkemize kattığı özel bir lezzet. İnanılmaz aromalı bir tadı vardır. İnek sütüyle yapılır, çok sert ve tuzlu değil. Köy evlerinin ocak veya fırınlarında dış kısmı sertleşinceye kadar bekletilir. İs oluşturulurken ateşe yakın değil de dumanın en sıcak kısmıyla füme hale gelinceye kadar tütsülendirilir.

2-Burgu Peynir:

İnce ince burgu şeklindeki bu peynir, kahvaltılarda özellikle çocukların sevdiği bir peynir türüdür. İnek sütünden üretildiği için kokmaz ve hafiftir. Kahvaltı dışında salatalarda ve böreklerde kullanılabilir. İçindeki tuz ve yağ oranı yönüyle, diyette tercih edilecek peynir çeşitleri arasındadır.

3-Beyaz Peynir:

Ülkemizde en yaygın, en fazla tüketilen, her yerde rahatlıkla bulabileceğimiz bir peynir. Peynir deyince beyaz rengiyle ilk akla gelendir. Koyun, keçi veya inek sütüyle yapılıp, salamurada biraz bekletilmesiyle oluşur. Genelde orta sertlikte olur ama yumuşak beyaz peynir olarak bulabilirsiniz. Karpuzun yanına yumuşak peynir tercih edenler olabiliyor. Beyaz peynir, kahvaltımızın vazgeçilmezleri arasında ve ayrıca da birçok hamur işi ürünün içine, makarna ve salatalara kullanılabiliyor. Beyaz peynir içinde en sevdiğim EZİNE peyniridir. Hafif sarı, sert ve kremamsı bir kıvam ve ağzımda bıraktığı ekşimsi bir tat onu vazgeçilmez kılıyor.

4-Çeçil Peyniri:

Civil peyniri de deniyor adına. Hatta ince uzun ve tel şeklinde koparıldığı için tel peynir de deniyor.  Bazen pazarlarda saçak peynir yazdığına da şahit oldum.  Yöre olarak Kars, Ardahan ve civarı iller denebilir. Hiç sert değil, çok yağlı da değil ama tuzlu olabiliyor. Ama isterseniz  yağsız ve tuzsuz olanlarını da bulmak mümkün. İsteğe özel hazırlanabiliyor çünkü. Yemeden önce sudan geçirmek tuz oranı azaltıyor. Çeçil peyniri ile omlet çok güzel oluyor.

5-Dil Peyniri:

Gayet yumuşak, lifli bir yapısı vardır. Elinle bile lif lif ayırabilirsin, keserken de tel tel ayrılır. Diyet zamanı en çok kullandığım peynirlerdendi. Tuzsuz bir peynir olduğundan pek dayanıklı değildir ama zaten çok lezzetli olduğundan hemen bitiyor. Evde kaşar bittiğinde tostun içine de koyduğum bir peynirdi. Kahvaltı dışında kuymak yaparken, künefe ve pizza yapımında kullanabilirsiniz.

6-Kaşar Peyniri (Taze):

Taze kaşar peyniri, beyaz peynirden sonra en çok kullanılan peynirdir. Sarı rengine bakarak ne kadar yağlı ve erimeye müsait olduğunu anlayabilirsiniz. Çok sert değil ve dilimlenebilir özelliğiyle tostların vazgeçilmezidir.  Aslında koyun, keçi, inek sütlerinin hepsiyle de yapılabilir ama en kaliteli kaşar peyniri koyun sütünden yapılandır. Domates çorbasına rendelenmiş kaşar, çorbaya çok özel bir lezzet katar.

7-Kaşar Peyniri (Eski):

Kaşar peyniri yapıldıktan sonra birkaç ay daha bekletilerek olgunlaşması beklenir. Bu sürede eski kaşar özelliklerini iyice kazandıktan sonra piyasaya sürülen bir peynir çeşididir. Eski kaşarın üstünde küflenme olmaması için zeytinyağı sürülür, bu çatlama ve kırılmaları da engeller. Kurutulan bu kaşarın lezzeti, taze kaşardan çok daha üst düzeydedir ve fiyatları da daha pahalıdır.

8-Kolot Peyniri:

Karadeniz mıhlama peyniri veya kuymak peyniri diye de bilinir. Doğu Karadeniz civarı illerde yaygın olarak yapılan kolot peynirinde, genellikle inek sütü kullanılır. Yapılışı biraz zordur, kıvam bulması zaman alır. Kolot denilen bez torbalarda 3 ay bekletilen peynir, mıhlama yapılmaya hazır hale gelmiş demektir. Tereyağı ile kolot peyniri bir araya gelmemişse o mıhlama tam olmamıştır:)

9-Köy Peyniri:

Her ne kadar Ege Bölgesi ve ülkemizin batısında çok yaygın olsa da köylerimizin genelinde el yapımı bu peynir üretiliyor. Biraz sert ve tuzludur. Yemeden önce suda tutmak tuzunu alıyor. Mayasından dolayı köy peynirinden zehirlenmişliğim de olmasına rağmen hala terkedemediğim bir lezzet. Bidonların içinde yapılmış bir köy peyniri gördüğümde tadına bakmak istiyorum hala. Genelde taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

10-Lor Peyniri:

Peynir altı suyunun katılaştırılmasıyla elde edilen yağsız bir peynirdir. Kaşar peyniri yaparken oluşan peynir altı suyundan yapılan lor peyniri, biraz yağlı olduğundan daha lezzetlidir. Uzun süre saklanamıyor ne yazık ki. Kahvaltıdan ziyade başka bir ürüne katılması şeklinde tüketimi daha yaygındır. Sigara böreği gibi birçok börek, pide ve hamur işlerinde en çok tercih edilen peynir türüdür. Omlet yaparken kullanılması hem lezzet hem de doyuruculuk açısından tercih sebebidir.

11-Mihaliç Peyniri:

Bursa civarında yaygın, koyun sütünden üretilen yağlı ve tuzlu bir peynir çeşididir. Peynirdeki küçük gözenekler bu peyniri özel yapıyor. Yağlı olduğundan erir, tostlarda ve sıcak yemeklerde bu özelliği yüzünden tercih edilmektedir. Meşhur Susurluk tostu bu peynirden yapılır. Diyet ve sağlık problemi olanlar için uygun olmasa da inanılmaz bir protein deposudur.

12-Otlu Peynir (Van):

Van yöresine ait otlu peynir, özellikle otların çoğaldığı ilkbahar döneminde yapılmaya başlanır. Sadece koyun sütüyle yapılır aslında ama bazen koyun sütüne keçi ve inek sütü de karıştırılarak da yapılabiliyor. Baharda toplanan yöreye ait çeşitli otlar peynire katılarak özel bir aroma elde edilir. Van gezimizde kahvaltıda yemiştim sonra gezi dönüşü de 2 kilo alıp getirdim ama benim damak tadıma uymadı. Bazı arkadaşlarım ise bayıldı bu tada.

13- Örgü Peyniri:

Diyarbakır yöresine ait örgü peynirinin şeklini çok seviyorum. Yapımı çok zahmetli bu peynir, kaşar peyniri yapar gibi aşamalardan geçmektedir. Yağ ve tuz oranı az olduğundan diyetlerde tercih sebebi olabilir. Zaten beyaz renginden yağsız olduğu anlaşılmaktadır. Sert ama bir yandan da esnektir.

14-Sepet Peyniri:

Balıkesir yöresine ait bu peynir, koyun, keçi veya inek sütü farketmez hepsiyle yapılabiliyor. Yuvarlak ve sepet izi görüntüsü ona bu ismi vermiş. Kendine has bir lezzeti vardır ve neredeyse yok denecek kadar az tuzludur. Bembeyaz oluşu da yağ oranının göstergesi. Bu durum diyet yapanların, kilo almak istemeyenlerin ve sağlık sorunu olanların dikkatini çekiyor haliyle.  Bu peyniri çocukların da çok sevdiğini ekleyelim. Ayvalık ve Susurluk tostlarında, evde yapılan tostlarda kullanılmaktadır.

15-Tulum Peyniri(İzmir):

En çok sevdiğim İzmir tulum peyniri ama ülkemizde Erzincan tulumu, Kars tulumu da en çok sevilen tulum peynirleri arasında. Bu biraz yaşadığınız yer ve damak tadıyla alakalı bir durum. İzmir tulumuna Bergama tulumu dendiği de oluyor. Bergama ve civarında sadece koyun peynirinden yapılanların lezzeti hiçbir yerde yok. İzmir gezisinde 1 kilo almıştım, onu herkes o kadar beğendi ki, bir daha da bulamadık o tadı. Sert bir peynir ve yerken ağızda dağılıyor. Yağı ve tuzu biraz fazla bir peynir olduğunu belirtelim.

Az Kalorili Peynir Çeşitleri ve Diyet

Peynirler kahvaltıda olsun, yemeklerde olsun hayatımızın içinde mutlaka. Tıpkı et gibi, peynirler de protein ve yağ deposu olduğundan, kontrollü tüketilmesinde fayda var. Ayrıca yapım aşamasında tuz kullanılıyor olması sağlığımızla direkt olarak ilgili. Şeker gibi tuz da sağlığımız üzerinde etkili olduğu için vücudumuza fazla tuz girmemeli.

Kahvaltıda peynir yedikten sonra yemeklerde de peynir kullanılır ve gün içinde tekrar tekrar peynir yenmiş olursa bunun fazladan kalori almak olduğu bilinmedir. Yakılmadığı takdirde zamanla kilo almaya sebep olacaktır.

Boşuna diyetisyenler kahvaltıda “Bir kibrit kutusu büyüklüğünde yemelisiniz.” demiyor. Bazen bir köfte büyüklüğünde diyenler de var ama bunun ölçüsü aslında 30 gramdır. Genellikle kesilirken kibrit kutusu şeklinde dilimlendiği için bu şekilde akılda kalmış. En az kalorili peynirler burgu, dil ve örgü peyniri diyebilirim. Ayrıca Kahvaltıda hangi peynirler yenir videosuna da bir göz atabilirsiniz.

Aslında kibrit kutusu büyüklüğündeki normal bir peynir ortalama 70 kalori ve bu gün içinde yakılmayacak bir miktar değil. Ama kibrit kutusu aşıldığında, gün içinde salata ve makarnalara eklendiğinde kalori 200 civarına yükselir ve bunu yakmak oldukça zordur.

Peynir Çeşitleri ve Az Kalorili Peynirler
Keçi peyniri

 

Diyete Uygun Peynir Çeşitleri

Diyet peynir yani en az kalorili peynir hangisi deniyor ama ben bir tane değil de diyet peynirler hangileri onları sıralayayım ki bol alternatifli olsun, siz de damak zevkinize göre tercih edin. Buradaki kalori miktarları bir kibrit kutusu miktarı olan 30 grama göredir.

Lor peyniri: 27  kalori

Çeçil Peyniri: Tuzsuz tel peynir de deniyor. 45 kalori

Sepet Peyniri: 50 kalori

Keçi peyniri: 60 kalori

Burgu Peynir: 65 kalori

Beyaz peynir az yağlı: 70 kalori

Dil Peyniri: 75 kalori

Örgü Peyniri: 80 kalori

Yağlı peynir kalori olarak 120 kaloridir.

Marketlerde ya da şarküteri reyonlarında light peynirler bulabilirsiniz. Az yağlı peynir ve tuzu azaltılmış ürünlerin kalorisi ciddi olarak düşmüş ve 70 kalori civarına gerilemiştir.

Peynir Çeşitleri ve Az Kalorili Peynirler
Süzme peynir

 

Sürülebilir Peynir Çeşitleri Diyete Uygun mu?

Krem Peynir: Oldukça yağlı bir peynir olduğundan tercih edilmemeli. Kalorisi 113 ama krem peynirlerin de light olanları var, onlar tüketilebilir.

Labne Peynir: Krem peynir gibidir, kesinlikle light olanları tercih edilmelidir. Kalorisi ancak yüzde 30 azaltılabilmiştir.

Süzme Peynir: Yağına dikkat edilerek yapılmış süzme peynir, çok tuzlu olmadığından düşük kalorilidir ve diyete en uygun peynirdir. 30 kaloridir hatta en yağlısının 70 kaloriye kadar çıkıyor olması en büyük tercih sebebi. Protein açısından diğer bir çok peynirden daha zengindir.

En Sevdiğim Peynir Çeşitleri:

Peynir çeşitleri içinde en sevdiklerimi, her zamanki gibi Sev-en 7 kategorime uygun olarak sıralayacağım. En sevdiğim 1. sırada olacak ve toplamda 7 tane sevdiğim peynir çeşidini birer cümleyle yorumlayacağım. Sizler de yoruma en sevdiğinizi yazmayı unutmayın.

1- Ezine Peyniri: Vakumlanmış Ezine peyniri türleri evimden hiç eksik olmaz.

2-Sepet Peyniri: Tuzsuz ve farklı bir aroması olduğu için çok severim.

3-İzmir Tulum Peyniri: Sertliği, ağızda dağılışı ve yerken ağızda bıraktığı tadı seviyorum.

4-Dil Peyniri: Koparırken ince ince ayrılması ve lezzeti çok hoşuma gidiyor.

5-Çeçil Peyniri: Omletin içinde kullanmayı ve kahvaltıda tüketmeyi ailede herkes seviyor.

6-Burgu Peynir: Burgu halinde oluşu ve yeme kolaylığı ile çocukların da favorisi.

7-Kaşar Peyniri: Aslında tost veya börek içinde severim ama kahvaltıda dilimlenmiş halini fazla sevmediğimden sona koydum.

Umarım bu yazı, yeni peynir çeşitleri keşfetmenize sebep olur. Yeni ve özel lezzetlerde buluşmak üzere…

Dilerseniz daha önce yazmış olduğum “Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak durulacak Besinler” yazıma da bakabilirsiniz.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 156 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (56 yorum)
Ümit Çakır
Ümit Çakır Cevapla
- 19:49

detaylı bir yazı olmuş cidden tebrik ediyorum benim favorim de beyaz peynir 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:20

  Beyaz peynir klasiklerimiz arasında, o olmazsa olmaz zaten…Teşekkürler.

Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 19:52

Peynirleri kalorilerine göre ayırmayı düşünmedim lakin yazınız sayesinde bir çok peynir çeşidi ile tanıştım teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:22

  Tıpkı balık çeşitlerini öğrendikçe hepsinin tadına baktığım gibi peynir çeşitlerinin hep tadına bakmaya çalışırım. Ülkemizde 160 çeşit peynir varmış, tatmakla bitmez yani:))

fatih pınar
fatih pınar Cevapla
- 19:38

Çok kapsamlı bir yazı hazırlamışsınız çok teşekkürler. Özellikle kolot peynirini şimdiye kadar hiç duymamıştım. Benim favorim daima keçi peyniri olmuştur.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:20

  Keçi peyniri demek, ben nedense tadını pek sevemedim. En hafif ve besin değeri yüksek peynirlerden biri…

RenkliBlogSayfam
RenkliBlogSayfam Cevapla
- 20:42

Bir peynir sever olarak Mihaliç peynirini bilmediğim için kendime çok kızdım.😏
Koyun inek ayırt etmeksizin peynirin her çeşidini severim ve ailemde de ayırt eden kesinlikle yok şükürler olsun. Arada bir sizin evdekiler gibi bizim evdekilerde koyun peyniri için ıhhh kokuyooo desede no bu tam bir kalsiyum kaynağı cümlesinin sonunda tabakta peynir bırakmaz 😂
Güzel bir paylaşım teşekkür ediyorum sevgili Duo

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:27

  Peynir çeşitlerini çocuklara ikna ederek yedirmeniz takdire şayan. Ayırtetmek çocuğa bir şey kazandırmıyor çünkü. Mihaliç peyniri de aslında yakın size, bulmak zor olmaz. İzmir tulumuna bir şey dememişsin, benim en sevdiğim tulum peyniri de lezzetler her zaman birbirini tutmuyor. Ben teşekkür ederim güzel yorumun için…

biriktirdiklerim
biriktirdiklerim Cevapla
- 21:17

bilmediğim peynirler varmış. hele peyniri çok severim ama bu kadar detaylı hiç düşünmemiştim. iyi geldi bu yazı teşekkürler.. keçi peyniri hariç hepsini seviyorum :))

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:29

  Evet ben de keçi peyniri dışında çoğunu seviyorum. Tabi bazılarını daha fazla seviyorum, örneğin Ezine peynirini…

Bipudra
Bipudra Cevapla
- 22:11

Bahar geldi hoş geldi sana bir süprizim var sevgili Duo
Bipudra ya bekliyorum 🌸

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:31

  Dedim, peynir yazısına iki ayrı hesaptan niye yorum yapıyor, sonra bir de okudum kiii, sürpriz varmış. Teşekkür ederim, geldim inceledim sizinkini de, umarım güzel olur benimki de…

Saadet sezer
Saadet sezer Cevapla
- 11:27

Ülkemizde peynir çeşitliliği çok bol. Ben de peyniri çok severim ve kahvaltı masamda çok çeşit vardır.😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 14:55

  Evet peynir yönünden çok şanslıyız ve hala tatmadığımız bir çok peynir çeşidi var…

Yeşimle Her Telden
Yeşimle Her Telden Cevapla
- 11:57

Peynirsiz kahvaltıya kahvaltı demem ben 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 14:58

  Peynir kahvaltıya kalite katan bir besin gerçekten de…

tolum
tolum Cevapla
- 21:44

Ülkemizde tam 160 peynir çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? sorunuza net olarak sadece peynir diye biliyordum ögrenmiş oldum teşekkür ederiim

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:23

  İsmi lazım değil lezzetli olsun yeter:)) Bazen misafirlikte bir peynir yiyorsun, harika…Adı ne bu peynirin deyince hiç bilmediğin bir isim söyleyebiliyorlar. Sonra gidip şarküterilerden o peyniri bulup alıyorsun…

Nurcan
Nurcan Cevapla
- 20:58

Çok kapsamlı ve keyifli , ayrıca da iştah açıcı olmuş😀elinize sağlık. Otlu peynir çok kötü gelmişti bana, erciş/van’ da yani kaynağında yememe rağmen, gerisi hep güzel misss😀

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:20

  Otlu peynir konusunda hemfikiriz, geri kalan her peynir çok lezzetli gerçekten de…

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 06:43

burada hiç bilmediğim peynirler de var. ama ben bir peynir delisi olarak bulsam hepsinin tadına bakabilirim.:)

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:24

  Aynen ben de, yeni lezzetler denemeyi çok seviyorum…Birçok peyniri böyle keşfettim.

Recep Hilmi TUFAN
Recep Hilmi TUFAN Cevapla
- 17:04

Bir peynir de ben ekleyeyim yazıya 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:07

  Okudum yazını, eğlenceliydi. Yorumum da eğlenceli bu arada:) Neyse yöresel olmayan ithal peynirleri anlatmadım daha, onun da zamanı gelecek…

Esra
Esra Cevapla
- 20:11

Peynir bizim de kahvaltımızın baştacı, favorim tulum ama diğer peynirleri de çok seviyorum 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:09

  İzmir tulum mu benim gibi acaba, arkadaşlarım Erzincan tulumunu daha çok seviyor. Ama genel olarak peynir iştahımız iyi millet olarak…

Neseli Sus Evim
Neseli Sus Evim Cevapla
- 00:37

Peyniri tadıyla değerlendirirdim, kalorisini hesaplamadan. Beyaz peynir vazgeçilmezim . Aromalı peynirleri çok sık tüketemiyorum ama arada değişiklik hoş oluyor tabii. Kapsamlı yazı için teşekkürler 🤗

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 19:17

  Teşekkür ederim, evet bazıları klasik sever bazıları da aromatik peynirlerde değişik tatlar arar. Bazı peynirler çok lezzetli ama yağı ve tuzu fazla olduğundan sağlık sorunu olanlara iyi gelmiyor, onların dikkatli tüketmesi lazım.

Deniz
Deniz Cevapla
- 10:06

Peynir ve peynir çeşitleri üzerine oldukça kapsamlı bir yazı olmuş. Daha önce duymadığım peynir çeşitlerini de öğrenmiş oldum. Ben yoğun aromalı peynirleri severim. Özellikle sert ezine ve otlu peynir favorim. Otlu peynir genelde ilk tadıldığında pek sevilmez ama daha sonra yedikçe yiyesi gelir insanın. Van’lı bir dostum bunu söylediğinde “hadi canım” demiştim ama sonradan otlu peynir tutkunu oldum 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 19:19

  Otlu peynirle ilgili tavsiyeni bir daha gözden geçireyim, çünkü ben ilk tattığımda sevmeyince bir daha yemedim. Sert ezine ise 1 numaram.

lerzan karabayır
lerzan karabayır Cevapla
- 19:45

bazı peynir türlerini hiç bilmediğimi fark ettim. Ben burgu, taze kaşar ve çeçil peyniri çok seviyorum

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:28

  Evet peynir yönünden ülkemiz oldukça zengin. Yeni peynir türleri keşfetmeyi, tadına bakmayı seviyorum…

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 08:37

Lor dışında tüm hepsini yerim 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:03

  Evet lor peynirini direkt olarak yemek zor ama üstüne yumurta kırsak yada börek içlerine falan yakışıyor sanki…

Nilüfer
Nilüfer Cevapla
- 15:16

Peynirin her çeşidine bayılıyorum (koyun sütünden olanlar hariç ) . Benim vazgeçilmezim. ..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 19:00

  Koyun sütünün kokusu koyun peynirinde bazen hissediliyor, ondan dolayı koyun-inek peyniri karışımları daha çok tercih ediliyor…

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 17:28

Peynir çeşitlerini görünce canım peynir istedi. 🙂 Doğal şekilde elde edilen peynirler hem sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Sayenizde daha yakından tanımış olduk peynirleri. Tabii Hollanda peynirleri falan meşhur ama bizim ülkemiz de peynirler yönünden hayli çeşitli seçenekler sunuyor. Teşekkürler verdiğiniz bu bilgiler için. Bu arada size İstiridyeden Bahar mimi görevini devrettik. Detaylar bizim blogda var. Sorulara oradan göz atabilirsiniz. Cevaplarınızı heyecanla bekliyor olacağız. 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 19:11

  İthal peynirlerden de bazıları çok popüler, onları başka yazıya bıraktım, bu yazı yöresel peynirler üzerineydi ama dediğiniz gibi ülkemiz de peynir konusunda çok farklı seçenekler sunuyor zaten. Bahar mimi aklımda, bipudranın daveti vardı, sizinkiyle de çok mutlu oldum. En kısa zamanda sizlerle:)

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü

Peynir çeşitleri ve az kalorili peynirler yazınız resmen bir rehber niteliğinde olmuş.
Çok emekli bir yazı; kutluyorum ve teşekkür ediyorum bilgiler için.

Oldum bittim süt ürünlerini seven biri oldum. Peynirci, yogurtçulardanım:) Okurken favorimi seçmeye çalıştım ama başaramadım. En iyisi bir gün hep beraber buluşup “Peynir Tabağı ve Sinema Günü” yapalım:) Tek çeşit bana asla yetmez. Kalori meselesi evet zorlayıcı ama ölçüyü kaçırınca ertesi günü “Kamboçya Şartları” nda geçirip dengeliyorum:)

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 08:47

  Böyle uzun yorumlarınız hem çok güzel hem de eğlenceli. Başka bloglarda da sizin yorumu görünce okuyorum hep:) Peynir seçememek çok normal, çünkü peyniri seviyorsan zaten bir çok çeşidini de seviyorsun. Dediğiniz gibi peynir tabağı olur yani…Bazıları çok yağlı ve tuzlu, onlara biraz dikkat ettikten sonra no problem…

Derya
Derya Cevapla
- 16:45

Peyniri ben de cok severim, yaziyi okurken bile canim cekti 😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:29

  Avrupa’da da çok harika peynirler var ama yazı uzar diye onu sonra ele almak istedim…

kelebeketkisi39
kelebeketkisi39 Cevapla
- 19:37

Peynire bayılırım benim favorim Van otlu peyniri.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 03:41

  Van otlu peyniri seviyorsunuz demek, ben sevemedim ama sanırım bir daha deneyebilirim:)

Thesaglams
Thesaglams Cevapla
- 21:29

Türkiye’ye gideceğim Mayıs sonu allah izin verirse ve dönüşte peynir alıp getireceğim Almanya’ya😍Bana inanılmaz yararlı olacak bu yazınız detaylı anlatımınız için de ayrıca tebrik ederim sizi🙏🏻

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 03:43

  Teşekkür ederim, aslında Avrupa’da da güzel peynirler ama yöresel lezzetler bir başka tabi. Bol bol vakumlatıp götürün…

Zeynep Albaraz Gençer
Zeynep Albaraz Gençer Cevapla
- 13:30

Gerçekten emek harcanmış bir yazı olmuş, tebrikler.
İlk paragraftaki peynir övgünüzü görüyor ve arttırıyorum: Bundan sonra tek bir besin ile yaşayacaksın, nedir? deseler, düşünmeden “peynir” derim 🙂
Kolaylıklar, başarılar.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:27

  Teşekkürler, güzel bir arttırım olmuş, sadece peynirle yaşanır mı gerçekten bilemiyorum ama neden olmasın:)

Hilal
Hilal Cevapla
- 08:32

Böyle biraz yağlı, tuzlu peynirleri seviyorum ben. Bir de değişik bir peynir çeşidi görünce onu almayı severim. Otlu, baharatlı falan. Bu yüzden hayal kırıklığına uğradığım oldu ama aldığıma çok memnun olduğum peynirler de oldu. Kızartıp yemeyi de severim bu arada.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:49

  Evet değişik peynir denerken benim de hayal kırıklığı yaşadıklarım oldu. Kızartılacak peynir türleri var, ailecek kızartma peyniri çok severiz biz de…

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 00:19

İşlem görmemiş doğal peynirlerin tadı bir başka oluyor. Favorim kaşar peyniri 😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:44

  O zaman köy peynirlerini de seversin:)

Cem Kazan
Cem Kazan Cevapla
- 08:31

Peynir yemek istiyorum şu an 😀

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:12

  Ülkemizde peynirden bol ne var, istediğin çeşidi tadabilirsin, afiyet olsun:)

Gökhan
Gökhan Cevapla
- 14:01

Peyniri çok severim ve severek tüketirim. Gerçekten çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 20:02

  Peynir sevenler için ülkemiz inanılmaz çeşit peynir vadediyor…Ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara