Karpuz Diyeti İle Keyifli Kilo Verin

Karpuz Diyeti İle Keyifli Kilo Verin

Karpuz diyeti 2019 yazının en popüler diyetlerinden. Karpuzun ucuzladığı şu günlerde bu diyeti yapmak hem sağlıklı hem ekonomik. Karpuz, yazın sıcağında bizi serinletirken aynı zamanda sağlıklı kilo vermemizi sağlıyor.

Adı karpuz diyeti olarak geçse de aslında yaptığımız karpuz peynir diyeti. Tıpkı daha önce anlattığım hurma diyeti gibi bir diyet. Hurma diyeti diye herkes bilse de aslında yapılan hurma yoğurt diyeti. Hurma bir meyve ve yanına protein desteği olarak yoğurt ekleniyor . Böylece doyurucu olup 7 gün süren diyet rahatlıkla tamamlanabiliyor.

Karpuz Diyeti İle Keyifli Kilo Verin
Karpuz peynir diyeti

İşte karpuz peynir diyeti de, karpuz meyvesinin yanına protein olarak peynir ile destek verilmiş oluyor. Hem tokluk sağlıyor hem de daha besleyici. Peynir aynı zamanda karpuzdaki fazla şekeri dengeliyor. Yazımın başlığında keyifli kilo verin demenin sebebi de yaz ayının bu ayrılmaz ikilisinin herkesin damak tadına uygun olması.

Karpuz Diyeti Hakkında

Karpuz sulu sulu, hafif ve lezzetli oluşuyla yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden. Hele bir de yanında peynir olduğunda lezzet zirve yaptığı için karpuz diyetini yapmak çok keyifli.  Karpuz peynir diyeti zayıflama konusunda sizi tatmin edecek, yeter ki karpuz diyeti listesine tam uyulsun. Yazının sonundaki diyet listesini görünce, bu diyeti yapmanın keyifli ve çok kolay olacağını düşüneceğinize inanıyorum.

Karpuz-peynir diyeti sadece 7 gün uygulanıyor. 1 haftada 5 kilo verdiren diyet olarak da geçiyor. Karpuz diyeti ile kilo verenler, karpuz diyeti ile 5 günde 5 kilo verdik diyorlar ama bu vücudunuzun durumuna bağlı olarak değişebilir. Metabolizma hızınıza ve şu anki kilo durumunuza bağlı olarak verilen kilo da değişecektir. Tabi bir de diyet listesine ve programa ne kadar uyulduğu da verilen kiloyu belirleyecektir.

Karpuz diyeti ile zayıflayanların yorumları incelendiğinde genelde karpuzun tam doyurmadığı söylendiği için diyet listesi yoğurt ve salatalarla zenginleştirildi. Sonuçta karpuz diyeti, Ahmet Maranki söylemlerinin biraz daha gelişmişi oldu.

Karpuz-peynir diyeti niye mi çok tuttu, çünkü birincisi mevsimine göre beslenmiş oluyorsun, vücudun istediği besini ona vermiş oluyorsun. İkincisi, bol sulu olması ödem ve toksin atmayı hızlandırıyor, bunu bizzat görüyor hissediyorsun. Üçüncüsü en az kalorili meyve karpuz olduğundan bolca yiyebiliyorsun. Dördüncüsü çok lifli olması sayesinde bağırsakları ve metabolizmayı hareketlendiriyor, bu da zayıflamada çok etkili.

Karpuz Diyeti İle Keyifli Kilo Verin

Diyet Yaparken Dikkat Edilecekler

 1. Karpuz kalori olarak en düşük meyve dedik, 100 gramında 19 kalori var sadece. Kalorisi düşük diye karpuz yerken aşırıya kaçamamak gerekiyor çünkü içindeki meyve şekeri oranı fazla. Gerçi diyetin içine eklediğimiz peynir, yoğurt ve ayranla birlikte tüketildiğinde şeker dengeleniyor olsa da karpuzun yarısını tek oturuşta yememek gerek.
 2. Karpuzun yanında ekmeğin fazla tüketilmemesi gerekir. Doyurucu olması açısından kepekli ekmekten az miktarda tüketilebilir.
 3. Karpuzu iyi seçin, kimse tatsız bir karpuzla diyet yapmak istemez:) Karpuzu büyük alın, muhtemelen güzel çıkacaktır. Hem zaten bir hafta boyunca yiyeceksiniz, büyük almak avantajlı olur.
 4. Karpuz sulu nasıl olsa, suya gerek yok diye düşünmeyin. Suyun yeri ayrı, her zaman 2 litre civarında günlük su tüketimi hedefiniz olsun.
 5. Sağlıklı bir yaşam ve diyete destek vermek için her zaman yaptığınız gibi, zararlı ve kilo yapan ürünlerden uzak durun. Karpuz-peynir diyeti ile kilo verenler, bu diyet ile ilgili uyarıcı yorumlar yaparak, diyet boyunca kızartmalardan, hamur işlerinden, paketli ve işlenmiş gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durduklarını belirtiyorlar.
 6. Yürüyüş ve egzersizle destek verilen diyetlerin başarı oranı yüksektir. En az yarım saat yürümeye gayret edelim.
 7. Günlük diyet listesi programına tam uyalım, özellikle öğün atlaması yapmayalım.
 8. Şeker hastaları ve sağlık problemi olanlar doktora danışmadan bu diyeti yapmamalıdır.
Karpuz Diyeti İle Keyifli Kilo Verin
Karpuz diyeti porsiyon

Karpuz Diyeti Listesi

Karpuz diyeti nedir, karpuz diyeti nasıl oluyor sorusuna şöyle yaklaşmak istiyorum. Bu diyette sadece karpuz yok, normal hayatın akışında güzel bir diyet listesinin ana merkezinde karpuz olduğunu düşünün sadece.

Karpuza eşlik eden peynir ve yoğurt da listenin en önemli besinlerinden. Karpuz çok fazla tok tutmadığından kepekli ekmek desteği de var. Birçok kişi de bu diyete karpuz peynir ekmek diyeti diyor. Ayrıca sebze yemekleri, et ve salatalarla çeşitlendirilerek bu diyetin uygulanabilirliği arttırıldı.

Karpuz peynir kaç kilo verdirir, işte 1 haftada 5 kilo verdiren diyet listesi. Gün gün planlandığı için hangi günden başlarsanız, o günden itibaren uygularsanız daha iyi olur.

Diyet Programı

Pazartesi:

 • Kahvaltı: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Bir tabak yoğurt
 • Öğlen: Ton balıklı salata – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim)
 • Akşam: Tavuk eti – domates salatası – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim)

Salı:

 • Kahvaltı: Çay(1 bardak) – yumurta (1 adet) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Bir avuç ceviz
 • Öğlen: Bir dilim karpuz – mevsim salata – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Bir tabak yoğurt
 • Akşam: Taze fasulye – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim)-

Çarşamba:

 • Kahvaltı: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Bir tabak yoğurt
 • Öğlen: Çorba – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim)
 • Akşam: Sebze yemeği(1 tabak) – salata – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim

Perşembe:

 • Kahvaltı: Çay(1 bardak) – domates-salatalık(1’er  adet) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Bir tabak yoğurt
 • Öğlen: Mantar sote – salata – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – ayran(1 bardak)
 • Akşam: Izgara köfte – salata veya piyaz
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim)

Cuma:

 • Kahvaltı: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Bir avuç fındık
 • Öğlen: Fırında patates – salata – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim)
 • Akşam: Zeytinyağlı sebze yemeği ve ayran(1 bardak)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim)-

Cumartesi:

 • Kahvaltı: Çay(1 bardak) – peynirli omlet (1 yumurta) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Öğlen: Bol yeşillikli salata
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) -peynir(1 dilim)
 • Akşam: Çorba (1 tabak) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim)

Pazar:

 • Kahvaltı: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Öğlen: Bir tabak yoğurt – haşlanmış sebze
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim) – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Akşam: Izgara et – salata – kepekli ekmek(1 dilim)
 • Ara öğün: Karpuz(1 dilim) – peynir(1 dilim)

Umarım bu uygulayabileceğiniz bir diyettir ve vermek istediğiniz kadar kiloyu vermenize destek olur.

Karpuzun yanında yenilecek yoğurt ve peynirin az yağlı olmasına dikkat edelim. Daha önce yazmış olduğum “Peynir Çeşitleri, Az Kalorili Peynirler” yazımdan destek alabilirsiniz.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 104 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (31 yorum)
Deniz
Deniz Cevapla
- 6:34 pm

Karpuz peynir diyeti ile ilgili tüm detayları vermişsiniz, bu harika 🙂 Aslında hiç karpuz peynir diyeti yapmadım, daha doğrusu kilo vermek için uygulamadım (neyse ki öyle bir sorunum yok, çünkü diyet yapmayı hayatta beceremem 😄 ) ama yazın herkes gibi ben de bu leziz ikiliyi sıklıkla tüketirim. Bence karpuz tek başına bile çok doyurucu, uzun süre tok hissetmemi sağlıyor. Tabii herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Mesela annem karpuz peynirle birlikte ekmek tüketmeye bayılır, ben karpuzla ekmek mümkün değil yiyemem, çatlarım 😱

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:31 pm

  Aslında karpuz tek başına da doyurucu dediğin gibi ama uzun süre tokluk sağlamıyor. Peynirle yendiğinde daha iyi tokluk sağlıyor. Ben de annen gibi ekmekle yemeyi severim:) Karpuz-peynir-ekmek, tabi ekmeği fazla yememek gerek.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 5:44 pm

Karpuza bayılırım. Ama şeker oranının fazla olmasından dolayı dikkatli tüketiyorum. Peynirle çok güzel bir ikili oldukları kesin. Yaz mevsiminin sevilen ikilisi..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:16 pm

  Peynirle beraber yendiğinde şekeri dengeliyor ama yine de dikkatli tüketmekte fayda var dediğiniz gibi.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 8:28 pm

Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız çok teşekkür ederim. Aslında Karpuz diyetini uygulayabilsek ciddi anlamda kilo verebileceğimizi düşünüyorum. Tüm mesele bu diyeti uygulayabilmektir.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:18 pm

  Her ne kadar karpuzu sevsek de, evet böyle bir haftalık diyetler sıkı oluyor ve uygulamak zor olabiliyor. Çok iyi motive olmak lazım.

Handan
Handan Cevapla
- 8:43 pm

Bu sıcaklarda çok cazip bir diyet 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:20 pm

  Aynen dediğiniz gibi, yaz sıcağını buz gibi karpuzla dengelemek gibisi olmaz herhalde…

Recep Hilmi TUFAN
Recep Hilmi TUFAN Cevapla
- 12:41 pm

Uygulanabilir bir diyetmiş ama caroffice çalışan birine uygun değil.

Sevgili Duo;

Bir de benim gibi caroffice çalışan birileri için bir diyet önerin olabilir mi? Ara öğün ve öğle yemekleri marketten kolayca alınacak ve tüketilebilecek bir şeyler olmalı. Muz ve yoğurt diyeti var mı mesela? 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:53 pm

  Doğru diyorsun caroffice çalışanın eline pratik olarak eline alabileceği, taşıyabileceği bir yiyecek olmalı, karpuzla uğraşması zor. Muz çok kalorili olduğu için diyetlerde önerilmiyor pek. Yoğurt-hurma-leblebi diyeti var, belki o olabilir. Hurma diyeti yazımda anlatmıştım. 7 hurma, 1 kase yoğurt, bir avuç leblebi…

   Recep Hilmi TUFAN
   Recep Hilmi TUFAN Cevapla
   - 6:55 pm

   Hurmayı severim. Hurma diyetine bakayım bir ben…

Esra
Esra Cevapla
- 9:34 am

Tam balkonda karpuz yerken diyetinizi okumam bir işaret sanırım 🙂 denesem iyi olacak son aldıgım kiloların geri gitmesi lazım 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:30 pm

  Evet bu bir işaret:) Zaten bir hafta yapılan bir diyet, yaz ise uzun. Bence karpuzun tam zamanı şu sıralar.

Yurdagül Çelik
Yurdagül Çelik Cevapla
- 10:24 am

Yaz mevsiminin güzelliklerinden biri de karpuz 🙂 Çok severim çok 🙂 Peynirle de yemişliğim çoktur 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:33 pm

  Karpuzu çok seviyoruz çok:) Karpuz tatlı olduğundan peynir onun hızını kesmek için sanki biraz.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 5:22 pm

Karpuz diyeti kimsenin hayır diyemeyeceği bir yöntem sanırım. Benim de en sevdiğim yaz meyvesidir. Tabii diyet tamamen karpuzdan oluşmuyor. Bu da sevindirici. Aslında böyle az az yesek, hiç kilo derdiyle uğraşmak zorunda kalmayacağız ama olmuyor işte. Teşekkürler diyet öneriniz için. İhtiyaç olursa deneyeceğim mutlaka.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:35 pm

  Evet böyle bir haftalık detoks diyetlerde sadece aynı şey yenir ama karpuz diyeti öyle değil. 1 haftalık güzel bir program var karpuzun bol bol yendiği…

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 9:28 pm

Karpuz ile peynir sağlıklı bir ikili. Peynirin karpuzdaki fazla şekeri dengelediğini de öğrenmiş olduk. Teşekkürler Duo😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:36 pm

  Aynen karpuz peynir sağlıklı bir ikili çok doğru, hem vitamin hem protein. Peynirle yenmesi şekerin yükselmesine engel oluyor.

Sevil Çevirgen
Sevil Çevirgen Cevapla
- 8:50 am

Karpuz peynir ikilisi zaten favorimdi, şimdi diyet olduklarını da öğrendim😊yazın harika oluyor.
Ama dediğin gibi karpuz sulu diye su icmemeyi ihmal etmemek lazım değil mi..
Değerli bilgiler için teşekkürler: )

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:23 pm

  Yazın harika oluyor deyince yazdığım yazı harika diyorsun sandım ilk önce:)) Evet yazın favori meyvesi karpuzla diyet yapmak tabi ki ayrı bir keyif. Suyun yeri ise apayrı. Ben teşekkür ediyorum.

Biriktirdiklerim
Biriktirdiklerim Cevapla
- 9:28 pm

Karpuz diyetine bayıldım sadece zayıflamak icin degil sağlıklı beslenme adına da herkes uygulayabilir.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:42 pm

  Çok doğru, illaki diyet olarak değil sağlıklı beslenme adına da uygulanabilir bir program bu. Teşekkürler.

sessiz haykırış
sessiz haykırış Cevapla
- 10:47 am

Karpuz özellikle yazın daha fazla tüketiliyor ama sanırım bu diyet bana göre değil belki ölmem ama sürünme ihtimalin çok yüksek 🙂 Çok teşekkür ederiz özellikle diyet yapmak isteyenler için karpuz diyeti güzel bir yazı olmuş

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:10 pm

  Listedekiler az geldi herhalde gözüne:) Bu diyetler bir yaşam tarzı değil, bir haftalık vücudu dinlendirme, detoks uygulama arındırmayı esas alıyor. Karpuz suyu ile mide, böbrekler, bağırsaklar ciddi bir bakıma alınıp temizleniyor yani.

Derya
Derya Cevapla
- 7:45 am

Karpuz en sevdiğim meyve diyebilirim. Karpuz diyeti yapmadim ama yazin karpuz ve peynir vazgeçilmezim. Sıklıkla kahvaltı veya akşamyemeği olarak tüketirim. Hamilelik şekerim varken de diyetisyen karpuz ve çilek önermisti.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:03 pm

  Kahvaltıda da yiyorsanız gerçekten çok seviyorsunuzdur. Aynısı bende de oluyor çünkü. Sabah canım çok çekiyor bazen karpuz peyniri.

arivehayat
arivehayat Cevapla
- 7:21 pm

yaz aylarında yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler hem iç yakıyor hem de kilo aldırıyor. karpuz ve peynir ikilisini yaz aylarında tüketmeyi çok severim. diyet için kullanıldığını da öğrenmiş olduk

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 8:58 pm

  Evet yazın yağlı ve baharatlı yiyecekleri zaten canımız da istemiyor, karpuz sulu sulu harika. Diyet yaparken de yanına peynir ve az kalorili yiyecekler ekleniyor ki hafif ama doyurucu olsun.

Yıldız
Yıldız Cevapla
- 7:37 am

Benim gibi karpuz sevenler için harika bir seçenek. Çok teşekkürler :))

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:13 pm

  Yazının başlığını ondan dolayı keyifli kilo verin diye koydum ben de. Sevdiğin bir besinle diyet yapmak gayet güzel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara