İncirin Yararları ve 7 Zeytin 1 İncir Diyeti

İncirin Yararları ve 7 Zeytin 1 İncir Diyeti

İncirin yararları ve incirle zeytinin müthiş uyumundan ortaya çıkan 7 zeytin 1 incir diyeti bugünkü yazımın konusu. İnciri tek başına tüketmek ne kadar yararlıysa, incir zeytin ikilisiyle yapılan 7 zeytin bir incir diyeti de sağlığımız için o kadar yararlı.

İncir yumuşacık dokusu, mis kokusu, harika tadıyla en sevdiğimiz meyvelerden. Özellikle şu günlerde taze incir tüketmenin tam zamanı. Manavlarda ve marketlerde boy gösteren taze incir, nazenin yapısından dolayı koruması zor, dolapta da olsa çok uzun süre dayanmıyor, hemen tüketilmesi gerek. Taze veya kuru incirin yararları o kadar çok ki, onun bu şifa deposu olma özelliği, onu her zaman insanlık tarihinin en popüler meyvelerinden biri yapmıştır. Kuran da geçtiği için de eskiden beri hekimler tarafından şifa dağıtan bir meyve olarak görülmüştür.

İncir ılıman iklimleri sevdiği için ülkemizde bolca yetişen bir meyve. Dünyada en fazla incir üretimi Türkiye’de zaten. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında başta olmak üzere pek çok yerde incir yetiştirilmektedir. Sadece tarla ve bahçelerde değil, evlerimizin önünde bile incir ağacı görmek mümkün. İncirin yararları herkes tarafından keşfedildikçe, Avrupa’ya ve Amerika’ya da yayılmış, her yerde incir ağaçları dikilmeye başlanmıştır.

Ağaçta kalma süresi az olduğundan, eylül ayının içinde incirin tazesinden doya doya yemek lazım. Sonrasında zaten kuru incir olarak yılın her vakti aktarlarda, marketlerde rahatlıkla bulunabiliyor. Eylül ayını takip eden aylar, kuru incirin de en lezzetli olduğu aylardır, bu aylarda alıp stok yapabilirsiniz.

İster siyah incir isterseniz de yeşil incir tüketin, her ikisinin de sağlığımıza birçok faydaları vardır. İncir içerdiği lif, mineraller ve vitaminler sayesinde pek çok hastalığa şifa olduğu gibi, sağlıklı yaşamın da en önemli parçalarından bir olmuştur. İncirde bol miktarda lif olması sindirimi harekete geçirdiği bilindiğinden, zayıflamak ve kilo vermek isteyenlerin en çok aradığı meyveler arasındadır.

İncirin Yararları ve 7 Zeytin 1 İncir Diyeti

İncir Kalori ve Besin Değerleri

İncir kalori olarak diğer meyvelerle kıyaslandığında kalorili bir meyvedir aslında. Çünkü 100 gr baz alındığında 3 incir yemek anlamına gelir ki bu bir gün için diğer meyvelere göre daha fazla kalori almak demektir. Örneğin, 100 gram karpuz 19 kaloriyken, 100 gram incir 150 kalori civarındadır. 1 incir yaklaşık 50 kalori olduğundan günlük tüketim miktarı 2 tane olması tavsiye edilmektedir.

İncirin meyve şekeri oranı da yüksektir, enerji verir, zindelik sağlar ama şeker hastaları için incir tüketimi kontrollü olmalıdır. Zayıflama ve kilo verme amaçlı diyet yapanlar, incirin kalorisi ve şekerine dikkat etmeli, günde 2 taneyi geçmemeye özen göstermeliler.

İncir besin değeri olarak içeriği çok güçlü bir meyvedir. İçindeki vitamin ve mineraller sağlık için altın değerinde. Yağ ve kolesterolün sıfır oluşu, antioksidan ve lif bakımından zengin oluşu da bu meyveyi herkesin gözdesi yapıyor. Mineral olarak en çok potasyum, kalsiyum ve magnezyum, vitamin olarak da C vitamini dışında A, B ve K vitaminleriyle doludur. İncir kurutulduğunda besin değeri artar. Bir tane kuru incir 1 yumurta ile, 2 tane incir ise 1 bardak süt ile aynı besin değerine sahiptir.

İncirin Yararları ve 7 Zeytin 1 İncir Diyeti

İncirin Yararları Nelerdir

İncirin yararları, içeriğindeki zenginlik nedeniyle birçok besinin önüne geçecek derecede çok fazladır. Vücudun aradığı karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminleri incirin içinde bulmak mümkün. İncir, düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığın gelişmesine set çeker ve vücudu korur. İncirin faydaları nelerdir, madde madde yazalım:

 1. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.
 2. İçindeki çabuk çözülen lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur.
 3. Bağışıklığı güçlendirerek meme ve kolon kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı riski azaltır.
 4. Kalp ve damar sorunlarının oluşmasına mani olur, yüksek tansiyonu engeller, kötü kolesterolü düşürerek düzenler.
 5. İçindeki vitamin, protein ve mineraller sayesinde hücreler yenilenir, yaralar çabucak iyileşir.
 6. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde hafızanın güçlü ve zinde kalmasını sağlar.
 7. İncirin cinselliğe faydaları enerji vermesi ve sperm sayısını arttırmasıdır.
 8. İçindeki minerallerin kemikleri ve dişleri güçlendirmesi, özellikle siyah incirin faydaları arasında.
 9. Antibiyotik görevi görerek kanı ve vücudu temizler.
 10. İçindeki mineraller cilt ve saç sağlığını destekler, güzel görünmemizi sağlar.
İncirin Yararları ve 7 Zeytin 1 İncir Diyeti
7 zeytin 1 incir

7 Zeytin 1 İncir Diyeti

İncir ve zeytin; lifli olması, sindirimi hızlandırması ve tok tutması yönüyle zayıflamak için en iyi seçimlerden birisidir. İncir ve zeytin Kuran’da geçen çok şifalı bir besin. Tin suresinde “İncir ve zeytine yemin olsun.” der. İncir burada 1 kez geçiyor, zeytin ise Kuran’da 7 yerde daha geçiyor. Bu yüzden 7 tane zeytin 1 tane incir şeklinde tüketiliyor.

7 zeytin 1 zeytin vücuda aynı anda girdiğinde mucizevi bir etkisi var. Bunu deneylerle kanıtlayan Japon bilim adamları “7 zeytin 1 incir mutlaka aynı anda, peş peşe yenmelidir.” diyor.

7 zeytin 1 incir diyeti nedir? Metabolizmayı hızlandırarak ve tok tutarak zayıflamaya yardımcı olan, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez aç karna 7 zeytin 1 incir tüketilerek yapılan bir diyettir. İncirin taze veya kuru olması farketmez. 7 zeytin 1 incir diyeti ibrahim saraçoğlu tarafından da dile getirilen bir diyet.

7 zeytin 1 İncir diyeti nasıl yapılır? Sabah kahvaltısından önce aç karna 7 tane zeytin ve hemen ardından 1 incir yenir. Sonra üzerine bir bardak su içilir. Bir de akşam yemeğinden 2-3 saat sonra acıkmaya başladığımız zamanda yine 7 zeytin 1 incir tüketilir ve su içilir. Bu şekilde 7 zeytin 1 incir diyeti en az 21 gün uygulanır.

7 zeytin 1 incir diyeti ile zayıflayanlar, daha hızlı sonuç almak için spor yaptıklarını belirtmişlerdir. Evet  7 zeytin 1 incir diyeti yapanların yorumları incelendiğinde ev egzersizleri ve yürüyüş yaparak daha hızlı kilo verdikleri dikkat çekmektedir.

Bu diyeti yapanlar çeşitli yorumlarla fikirlerini söylüyorlar ama yorumlar kişiye özeldir ve herkese uymayabilir. Herkesin metabolizması farklı farklıdır veya yorumlarda bahsedilen spora, egzersize zaman ayrılamayabilir. Hiçbir şey yapamasanız bile, düzenli bir şekilde bu diyeti uygulayın, mutlaka faydasını göreceksiniz. Bu diyet sayesinde hızlı bir metabolizmaya sahip olacak, yağ yakarak kilo verebileceksiniz.

7 zeytin 1 incir kür şeklinde de uygulanıyor. Zeytinyağının da içinde olduğu bu kür hakkında da bilgi almak isterseniz “7 Zeytin 1 İncir Kürü ve Faydaları” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 107 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (24 yorum)
Esra Takım
Esra Takım Cevapla
- 10:53 am

Taze de kuru da inciri çok severim. Faydaları da çok madem evimizden eksik etmeyelim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:18 pm

  Tazesi ve de kurusu da harika. Şimdi taze incirin tadını çıkarmak gerek. 1 kilo siyah incir vardı, daha bir gün geçmeden bozulmaya başlıyor, doya doya yedik biz de…

Deniz
Deniz Cevapla
- 1:29 pm

İncir de zeytin de çok severim ama faydalarını bilmeme rağmen 7 zeytin 1 incir diyetini daha önce hiç denemedim. Bir de taze incirden ziyade kurusunu severim. Hele de içine ceviz doldurunca enfes oluyor. Yine de hazır mevsimiyken bol bol taze incir tüketmek lazım.
Harika bir içerik olmuş, paylaşım için teşekkürler Duo 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:22 pm

  Çok teşekkürler, seve seve yazdım yazıyı çünkü çok severim inciri. Taze incirin zamanı geçmeden doymak lazım, sonrasında zaten bir daha hep kuru incir. Cevizli inciri ben de çok severim, özel bir lezzet çıkıyor ortaya.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 6:08 pm

Yedi zeytin bir incir diyetini ilk kez duydum. Dediğiniz gibi tam da taze incirin zamanı. Demek bu iki yiyecek bir arada mucizevi etkiler sunuyor. Hemenn deneyeceğim. İyi ki varsınız sayenizde ne güzel şeyler öğreniyoruz. Teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:25 pm

  İyi ki siz de varsınız, böyle yorumlar nasıl motivasyon verici bi bilseniz. Zeytin ve incirin aynı anda tüketilmesi çok güzel etkiler yapıyor vücudumuzda. 7 zeytin 1 incir diyeti çok çok kolay bir diyet, sadece süresi uzun biraz, 21 gün. Ben de teşekkür ederim.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 7:19 pm

7 zeytin 1 incir diyetini hiç duymamıştım, sayenizde bilgi sahibi oldum. Çok faydalı bir diyete benziyor denemek lazım. Çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:28 pm

  7 tane zeytin ve sadece 1 incir yiyorsun her gün. Yapılması çok basit bir diyet ve sağlığımız için pozitif etkileri çok fazla. Ben de çok teşekkür ederim.

   EĞİTİM PINARI
   EĞİTİM PINARI Cevapla
   - 7:43 pm

   Bu diyette başka bir şey yenmiyor mu sevgili Duo?

    Duo Diyet
    Duo Diyet Cevapla
    - 8:05 pm

    Bu diyet “sadece bu ürünleri yiyeceksin.” şeklindeki diyet türlerinden değil. Gün içinde normal beslenmeni yapıyorsun, ayrıca sabah ve akşam da günde 2 kez 7 zeytin ve 1 incir yiyorsun.

Mehmet Ortaç
Mehmet Ortaç Cevapla
- 7:51 am

Çok dindar olmasam da şunun altını çizmeden geçemeyeceğim; incir ve zeytin kuranda geçen 2 yiyecektir. Bu iki yiyecekten yaratılışın felsefesi anlatılır. İncir erkek yumurtalığına, zeytin kadın yumurtalığına benzetilir. Hatta inciri açtığımız zaman içerisindeki çekirdekler de spemleri andırmaktadır. Bu yönüyle önemli 2 besin maddesidir.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:25 pm

  Verdiğiniz örnek için teşekkürler. Demek ki incir & zeytin birlikteliği bünyesinde nice güzellikler barındırıyor.

Bağımsız Toplum
Bağımsız Toplum Cevapla
- 4:00 pm

Faydalı bir içerik olmuş, emeğinize sağlık. 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:27 pm

  İncir ve zeytinin faydalı oluşu içeriği de faydalı yapmış demek ki:) Çok teşekkür ederim.

Derya
Derya Cevapla
- 6:06 pm

Inciri kuru veya taze severim ama zeytinle hiç denememiştim 😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:32 pm

  incirin her iki türlüsünü de severim ben de. Zeytin incir birlikteliği de vücut için çok faydalı.

kelebeketkisi39
kelebeketkisi39 Cevapla
- 7:59 pm

Kuru incirdense taze inciri daha çok severim önerilerinizi dikkate alacağım.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:36 pm

  Aynen taze incirin ballı ballı oluşu kuru incirde yok. Eylülde şu an doya doya ye, bir ay sonra bulmakta zorlanacağız.

Nilüfer
Nilüfer Cevapla
- 9:50 am

Çoğu yerde okumuştum bu diyeti. Denemedim fakat incir de zeytin de çok sevdiğim gıdalar. İkisi de çok faydalı .

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 7:27 pm

  İkisi ayrı ayrı da çok sağlıklı. İncir zeytin diyetinde, 7 zeytin yedikten sonra hemen ardından 1 incir yeniyor. Peş peşe yendiğinde vücuda çok daha farklı etki ediyor.

Yurdagül Çelik
Yurdagül Çelik Cevapla
- 3:04 pm

Taze incir çok severim ama bu yıl fiyatları çok yüksekti yaaaa 🙁
Bu diyet türünü de hiç duymamıştım…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 7:58 pm

  İlk çıktığında biraz yüksekti incir fiyatları evet, şimdilerde biraz ucuzlamaya başladı. 7 zeytin 1 incir gitgide yayılan bir diyet, çok da sağlıklı.

Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 7:33 pm

Bizim eski mahalle de emektar bir incir ağacı vardı, yaprakları yapış yapış kaşındıran bir ağaçtı ve ben o zamanlardan uzak kalmıştım şimdi yeni yeni hoşuma gitmeye başladı. Zeytin incir diyeti nasıl olur düşünemedim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:58 am

  Evet çok doğru, incir ağacının yaprakları kaşındırır, incir dalından koparılınca da sütü yapış yapış olur. Zeytin incir diyeti de sadece bu ikisini yiyerek yapılmıyor. Normal hayatına devam ederken, sabah ve akşam 7 zeytin 1 incir yiyorsun 21 gün boyunca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara